Dvojčata: Do ohrádky šel starší brácha

Z ohrádky už skoro roční slečny vyrostly. Její azyl však využívá starší bráška. Hádejte proč!  V jedenácti měsících jsou dítka zábavnými parťáky, ale uhlídat je před nebezpečím je pořádná fuška.
Dvojčata: Do ohrádky šel starší brácha

Touha objevovat se stále stupňuje a nejzajímavějšími lákadly jsou pro „potěšení“ maminek šatníky, zásuvky s prádlem, kuchyňské skříňky i komora s čisticími prostředky a domácí lékárničkou, které děti berou útokem. Tím dokazují i svoji schopnost napodobování běžných činností, které vidí kolem sebe. Nechápou však, že když samy dělají ve skříňkách pořádek, je to něco úplně jiného, než když uklízí maminka.

Miminko v tomhle období zkrátka umí dokonale prověřit nervový systém, pohotovost a obratnost rodičů. To potvrzuje i Veronika, jejíž dcerky Agátka a Beátka se už nehodlají bavit jen v ohrádce, byť je obrovská, a hlasitě se dožadují volného výběhu. Patří totiž k těm rychlíkům, kteří k prvnímu narozeninovému dortu už vykročí samostatně.

„Ohrádku nakonec využívá bráška Šimon. Má v ní své království hraček, hlavně vláčky, koleje a další poklady, u nichž nesnese, aby mu je holky rozebraly a demontovaly.“ Díky tomu nemusí prý Veronika řešit spory mezi holkami a bráškou, protože potyček o hračky mezi sestřičkami si prý užívá až dost.

Ne, ne, ne
V tomto věku se také rozvíjí slovník. Rychlost do značné míry závisí na tom, jak často a jakým způsobem na dítě jeho nejbližší mluví. Ale nezoufejte, jestli se dítku věnujete hodně, a ono stejně zatím neřeklo srozumitelné slovo. To přijde. Důležité je, že už jednoduchým slovům a větám rozumí. Ověřujete si to přece každý den: Udělej ham; Podej mi autíčko; Podívej, táta…

„Holky slabikují a některým slovům začínají rozumět, protože když jim řekneme ‚ne, ne, ne‘ a pohrozíme prstem, chápou, že danou věc nesmějí dělat,“ pochvaluje si Veronika a s úsměvem dodává: „Mně říkají ‚mam‘, povedlo se jim už vyslovit i cíleně ‚tata‘ a jednou také ‚dede‘. Jinak repetí o sto šet a od probuzení prakticky pusu nezavřou. Typické ženské.“

Míry akorát
Kolik by mělo vážit roční miminko? Každé trochu jinak, obecně platí, že do roka se dítě vytáhne o čtvrt metru, což je vlastně zhruba polovina jeho délky při narození. V tomto směru sestřičky splnily normu, přestože se narodily o měsíc dřív. Obě zatím dorostly do 72 cm a 9 125 g, resp. 9 050 g. Při jedenáctiměsíční prohlídce dostaly pochvalu i za to, že konec léta strávily na horském vzduchu, protože ten podle lékařů takhle malým dětem prospívá víc než dovolená u moře.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články