Dřevěné hračky versus plastové

Také vám někdy připadá, že intenzita, s jakou vás vaše ratolesti přesvědčují ke koupi líbivé hračky z reklamy, je přímo úměrná rychlosti, s jakou je ta „úžasná“ věcička omrzí? Zatímco staré dřevěné hračky můžeme i dnes nalézt mnohdy skoro nezničené na půdě u prarodičů, většina moderních hraček končí odložená ve skříni, v horším případě zničená v koši.
Dřevěné hračky versus plastové

U hraček navíc nejde jen o to, zda dítě pobaví či pomohou rozvíjet jeho schopnosti, důležitá je i bezpečnost. Plastové hračky totiž mohou obsahovat nebezpečné ftaláty či jiné chemikálie. Hrozí také, že se z nich odlomí nebezpečné části nebo se při hraní vytvoří ostrý zlom, o který se může dítě poranit. Česká obchodní inspekce provedla v letošním roce téměř 350 kontrol a výsledky byly děsivé! „Naše zjištění jsou poměrně fatální. Oproti prvnímu čtvrtletí je tam jistý nárůst," potvrzuje mluvčí České obchodní inspekce Denis Gajdoš. V síti inspektorů uvízly například panenky z Číny s vysokým množstvím ftalátu DEHP, který má nepříznivý vliv na reprodukční orgány. Při hře se DEHP může dostat do kontaktu s kůží dětí, ulpívat na rtech a sliznicích a se slinami se dostat do zažívacího traktu.

Klepněte pro větší obrázek

Sázka na dřevo

Ale jak tedy vybrat tu správnou hračku, která je bezpečná, jen tak neomrzí a navíc i vaše dítě něčemu naučí? Pokud dáte přednost poctivě vyrobeným hračkám ze dřeva a přírodních materiálů, chráníte nejen zdraví potomků nebo vnoučat, ale ještě máte jistotu, že se oblíbená hračka jen tak nezničí, a pokud přece, lze ji snadno opravit. Široký výběr kvalitních dřevěných a textilních hraček od klasických houpacích koníků z odolného masivu až po moderní didaktické hračky u nás nabízí například internetový velkoobchod isale.cz. „Dřevěné hračky jsou v dnešní ‚době plastové' sázkou na jistotu. My nabízíme originální a velmi kvalitní dřevěné hračky značek Viola, Wonderworld nebo Cuboro. Přestože u nás zatím nejsou tolik známé, v zahraničí se trend návratu ke klasice a kvalitě projevuje stále výrazněji. Konkrétně značky Viola a Wonderworld v současné době patří ke špičce ve výrobě dřevěných hraček. U výrobků švýcarské firmy Cuboro se dá říci, že se jedná prakticky o nejlepší a nejpropracovanější kuličkové dráhy současnosti. Hračky jsou velmi nápadité a designově povedené, mnohé z nich se dokonce pyšní řadou mezinárodních ocenění," popisuje přednosti dřevěných hraček majitel e-shopu Petr Tůma.

Klepněte pro větší obrázek

Aktivní a ekologické hraní

Další výhodou dřevěných hraček je jejich větší interaktivita. Řada dnešních hraček příliš nepodporuje rozvoj dětské představivosti a dovedností. Pouhé zmáčknutí knoflíku, na jehož základě hračka zahraje melodii nebo promluví, dítě ve skutečnosti mnoho nenaučí. Hraní se stává spíše pasivním, protože dítě pouze čeká, co udělá hračka. „Rodiče se mnohdy diví, že si děti nakonec nejvíce vyhrají třeba s obyčejnou vařečkou nebo s kamínky. Dřevěné hračky dávají dítěti daleko více možností s jednotlivými částmi kroutit, točit, různě je spojovat a kombinovat. To rozvíjí jejich jemnou motoriku a nutí je přemýšlet," vysvětluje Petr Tůma.

Hračky z přírodních materiálů jsou také šetrnější k životnímu prostředí. Při jejich výrobě nedochází k produkci chemikálií, nepotřebujeme k nim baterie ani jiná elektronická zařízení. Na rozdíl od hraček plastových tedy není problém je ekologicky zlikvidovat.

Zdá se, že v souboji plast versus dřevo tedy jasně vítězí druhý jmenovaný, a určitě si vítězství zaslouží. Tak schválně, kolik dřevených hraček máte doma vy?

Klepněte pro větší obrázek

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články