Drahý, proč mi nerozumíš?

S počátkem těhotenství se mění od základů život každé z nás. Připravte se na to, že tyto změny nejsou ani zdaleka jen o rostoucím bříšku. Je to také prověrka vašeho vztahu s partnerem.
Drahý, proč mi nerozumíš?

K životu patří radost i smutek a období těhotenství není žádnou výjimkou. Dvě čárky na těhotenském testu znamenají začátek vaší nové životní etapy. V případě, že jste s partnerem miminko plánovali, bývá toto zjištění radostné a novinku oznamujete světu s patřičnou hrdostí. Těšíte se, jak vám poroste bříško, muž vám ho bude každý večer hladit, povídat si s ním, společně budete vybírat kočárek a kupovat výbavičku. Zkrátka pohádka, na jejímž konci si odnášíte z porodnice maličký uzlíček štěstí. Jenže v životě se mnohdy naše představy od reality trochu liší. Počítejte s tím a ušetříte si zklamání.

Mění se vám emoce
Počáteční euforie dříve či později pomine a přijde realita všedních dní. Vaše tělo prochází obrovskými změnami, a to nejen fyzickými, ale také psychickými. Důvodem jsou hormony, díky kterým můžete reagovat přecitlivěle v situacích, kdy byste jinak byla „v pohodě“. Kromě toho, že stoupne intenzita vašich projevů, mohou vás dostihnout například obavy z nových povinností a zodpovědnosti či strach z porodu.

Budu se mu líbit?
S mužem žádné hormony „necloumají“. I když si zvyká na to, že bude brzy tatínkem, po fyzické ani psychické stránce změny nepociťuje. Možná proto můžete mít pocit, že vás vlastně vůbec nechápe a pochází pravděpodobně z jiné planety. „Moc jsem se těšila, až budu mít velké bříško. Jenže když jsem se ho dočkala, připadala jsem si strašně tlustá, neohrabaná a pořád jsem se ptala manžela, jestli se mu ještě líbím“, říká Lada a dodává: „Zhoršila se mi také pleť a moc dobře jsem si uvědomovala, že jsem ufňukaná a náladová.“ Strach, jestli se budete partnerovi líbit, na sebe většinou nenechá dlouho čekat. Nemá cenu se stresovat, protože to tak vůbec není! Jste to pořád vy, jeho úžasná žena, kterou si vybral mezi všemi. Jen čekáte miminko, to je jediný rozdíl. Pečujte o sebe a snažte se být pořád hezky upravená, i když jste doma a chystáte výbavičku. Nemusíte rezignovat na svůj vzhled jen proto, že máte pár kilo navíc.

Změna životního stylu
Počítejte také s tím, že se s těhotenstvím změní i trávení vašeho volného času. Možná jste měli každý své zájmy a přátele nebo jste chodili rádi společně na večeře a za zábavou. A to se teď také změní. S rostoucím bříškem budete více unavená a večeři si dáte radši doma než v hlučné restauraci. Nastavte si s partnerem nová pravidla tak, abyste byli spokojení oba dva. Váš muž by se měl přizpůsobit a trávit více času s vámi doma. Na druhou stranu po něm nemůžete chtít zázraky a nutit ho, aby rezignoval na své koníčky a přátele jen proto, že jste těhotná. Řešením je jedině kompromis.

Když neklape intimní život
„Než jsem otěhotněla, milovali jsme se s manželem několikrát týdně. Teď mě hladí jen po vlasech a maximálně mi dá pusu. Sex jsme neměli už ani nepamatuji,“ svěřuje se Katka. Problémy v intimním životě jsou v době těhotenství velmi časté. Mnoho mužů totiž cítí zábrany a bojí se, aby neublížili dítěti. Podle lékařů stojí za zlepšením libida v graviditě zvýšená hladina ženských pohlavních hormonů, která pozitivně ovlivňuje citlivost bradavek a prokrvení pohlavních orgánů. Může to však být i naopak a milostné radovánky nevyhledává žena. Důležité je navzájem si nic nevyčítat a nebát se o všem mluvit. Řešení se při troše dobré vůle určitě najde.

Vždycky je něco za něco
Po porodu a šestinedělí se všechno postupně vrátí do normálu. A jak dokazují zkušenosti mnohých žen – sexuální život po narození dítěte dostane nový rozměr a prožívání je mnohem lepší a intenzivnější! Říká se, že v životě je vždycky něco za něco. A to platí i v případě narození děťátka. Až budete svoje miminko držet v náručí, na všechny problémy v těhotenství rázem zapomenete. Možná vám bude někdy líto, že váš vztah s manželem už nebude nikdy takový jako dřív. Rodičovství ho samozřejmě změní. I když budete muset čelit nejrůznějším problémům, zažijete i neuvěřitelné chvíle štěstí, kterým se nic na světě nevyrovná.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články