Dovolené jsou za dveřmi, už víte, do čeho zabalíte?

Ať už cestujete pravidelně po celý rok nebo vyrážíte jen na letní dovolenou, neměli byste podcenit výběr vhodného zavazadla.
Dovolené jsou za dveřmi, už víte, do čeho zabalíte?

Dobré zavazadlo je totiž na cestách vaším nejlepším kamarádem, který vám pomůže udržet si řád, separovat čisté oblečení od špinavého, mokré od suchého a výbavu na pláž od formálního obleku. Pro ty, kteří právě plánují koupi nového zavazadla, jsme připravili několik rad a tipů, kterými se při výběru řídit. Doba letních dovolených se totiž nezadržitelně blíží.

Kufr nebo cestovní taška
Ještě před samotným výběrem je potřeba si uvědomit, jaký druh cest nejčastěji absolvujete a k jakému účelu vám má zavazadlo posloužit. Na aktivní dovolenou s častými přesuny je vhodnější zvolit batoh nebo cestovní tašku, se kterými se lépe manipuluje. Na odpočinkovou dovolenou nebo delší či opakované služební cesty zvolte raději kufr na kolečkách.

Velikost
Velikost zavazadla byste měli volit podle své vlastní postavy, potřeb i schopností.
Na dvou až třídenní cestu vám bohatě postačí zavazadlo do výšky 55 cm, které díky své velikosti splňuje i parametry kabinového zavazadla. Díky tomu vám na cestách odpadne odbavovací část a s tím spojené čekání na zavazadlo při příletu. Větší kufry, které jsou například v případě rodinné dovolené nezbytné, mají výšku kolem 70-80 cm.
Pokud na cestách rádi nakupujete, pořiďte si kufr s možností rozšíření velikosti.

U takového kufru můžete pomocí druhého zipu, který je veden po obvodu celého zavazadla, ještě rozšířit jeho vnitřní část.

Skořepina vs. textil
Při výběru kufru je potřeba zvážit i materiál. Nejčastější varianty jsou kufry skořepinové nebo textilní. Zavazadla z textilního materiálu jsou lehčí a dají se tzv. nafouknout, jejich obsah je však náchylnější k poškození. Kufry z tvrdého plastu (nebo také skořepinové) sice lépe chrání vaše věci, ale zase jsou o poznání těžší. Zlatou střední cestou jsou poloměkká zavazadla. Mají pevnou kostru, ale do stran se přizpůsobí vašim potřebám. Jsou lehčí než plastová, a přesto dobře chrání svůj obsah.

Pojízdný systém
Představte si, kolik času během své cesty strávíte chůzí se zavazadly a pochopíte, že alespoň jedno z nich by mělo mít kolečka (pokud nemíříte do džungle či do hor). Otázkou je, zda dvě nebo čtyři kolečka? Obě možnosti mají své výhody. Modely se dvěma kolečky se nazývají „upright“ a snadno překonají jakýkoliv obrubník, rampu nebo schod. Zavazadla se čtyřmi kolečky otočnými o 360° se nazývají „spinner“. Jejich snadnou manipulovatelnost oceníte na přeplněné ulici nebo letištní hale, kde snadno prokličkujete mezi lidmi. Tento model je vhodný na delší přesuny po rovném povrchu. Můžete jej vést vedle sebe nebo před sebou, ale také táhnout za sebou jako „upright“.


Kromě počtu koleček je důležitý i jejich materiál a odolnost. Levná kolečka se na nerovnostech snadno poničí. A kufr s poškozenými kolečky je hůře ovladatelný.

Klepněte pro větší obrázek

Držadla
U držadla si vyzkoušejte, jestli je pro vás dostatečně dlouhé a zda se dá snadno a hladce zasunout. Vyhnete se tak nepříjemným situacím, kdy k vám na běžícím pásu na letišti přicestuje zavazadlo s poškozeným, či dokonce žádným držadlem. V případě větších zavazadel je více než praktické, pokud je vybaveno také dvěma postranními madly pro snadnější zvedání a přenášení.

Hmotnost
Důležitý faktor, který by se neměl v žádném případě opomíjet. Váha vašeho zavazadla je zvláště pro cestování letadlem velmi podstatná. Novinkou na palubě letadel je i váhový limit, který se k 1. 5. 2012 u některých leteckých společností snížil. Od tohoto data si musí cestující v ekonomické třídě dávat větší pozor na hmotnost zavazadla, protože bezplatně lze odbavit zavazadlo do 15 kg (místo dřívějších 20 kg).

Design
Moderní zavazadla jsou dnes nejen praktická, ale také dobře vypadají. Na výběr máte nespočet variant a designů v různých barvách. Váš nový kufr tak lehce sladíte i s kabelkou nebo příruční taškou.

Na co se při koupi zaměřit? Radí Lukáš Ohanka, marketingový ředitel firmy Baťa.
„Po zvážení všech pro a proti jste si konečně vybrali nové zavazadlo? Vyzkoušejte si hned na prodejně, jak se vám s ním bude manipulovat. Projděte se zavazadlem po prodejně, zjistěte, s jakou lehkostí se vám s ním zatáčí a vyzkoušejte i výsuvné madlo, zda lze jeho výšku polohovat. Nezapomeňte také na zapínání a odepínání zavazadla – manipulace se zipem by měl být snadná a příjemná především pro vás.“

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články