Domov je doma!

Do letošního ročníku kampaně Týden rané péče, jehož pořadatelem je již popáté Společnost pro ranou péči, o.s., se zapojilo celkem šestnáct organizací, které se rané péči v České republice věnují a svou činností pomáhají rodinám vychovávat děti s postižením doma v kruhu rodiny.
Domov je doma!

Od pondělí 26. listopadu do neděle 2. prosince představí pořadatelé a partneři široké veřejnosti, co je to raná péče, jaké služby rodinám a dětem s postižením poskytuje, jaké má výsledky, kde a jakým způsobem je dostupná.

Po celé republice se uskuteční celá řada výstav, koncertů, zážitkových programů, přednášek a diskusí, seminářů pro odborníky i širokou veřejnost, k dispozici bude také on-line poradenství. Kompletní program akcí pořádaných v rámci Týdne rané péče 2012 je uveden na webových stránkách Společnosti pro ranou péči www.ranapece.cz.

„Chceme upozornit širokou veřejnost na to, že rodiče s dětmi s postižením si zaslouží pozornost a podporu společnosti a že právo dětí s postižením na rodinný život je ohroženo a je třeba je aktivně naplňovat,“ říká Martina Dunděrová, ředitelka Společnosti pro ranou péči.

Záštitu nad letošním ročníkem Týdne rané péče převzali Asociace krajů ČR a PhDr. Miloslav Macela, ředitel odboru rodiny a ochrany práv dětí. „Cílem reforem systému péče o děti není zbavit děti odborné péče. Jde o to, aby tato péče byla „doručována“ přímo do rodin a nebylo nutné děti „doručovat“ za odbornou službou do ústavů. Raná péče umí pomáhat přímo v rodinách,“ říká doktor Macela. 

„Spolupráci poskytla celá řada významných osobností české společnosti a také kulturní instituce, což nás velmi těší, a děkujeme všem, kteří se letos už poněkolikáté nebo i zcela poprvé do Týdne rané péče® zapojili. Poděkování si zaslouží zejména pražská divadla Ponec, Kampa a Švandovo divadlo, která nám poskytla prostor k propagaci a umístění sbírkových kasiček,“ dodává Martina Dunděrová.

Nejvýznamnější aktivity, které proběhnou v Týdnu rané péče 2012, jsou tyto:

PRAHA
26. 11. 2012 – zahájení Týdne rané péče (Galerie GUD, nám. F. Kafky, Praha 1)
9.30 – 10.30 hod. - tisková konference za účasti Vavřince Hradilka    
V rámci TK si novináři budou moci vyzkoušet v praxi část zážitkového semináře „Nevidím“.
10.30 – 19.00 hod. - zážitkový den určený převážně dětem a rodičům

29. 11. 2012
17.30 - 19.00 hod. - seminář a diskuse s MUDr. Františkem Koukolíkem, DrSc., FCMA, Právnická fakulta UK, místnost č. 303, náměstí Curieových 901/7, Praha-Staré Město
MUDr. František Koukolík:  „Oči, srdce, maminka“ - přednáška o vývoji mozku nejmenších dětí, zdravých i hendikepovaných, o tom, jak se učíme mluvit i jak vazba matka-dítě citově „napíše“ lidi na celý další život a určí, jaké bude naše srdce, i o tom, proč a jak máme být dobrými rodiči.

OSTRAVA
28. 11. 2012 – multižánrový koncert pro ranou péči (Café Industrial + Radek Pastrňák a další hosté), začátek v 18.00 hod., Hudební klub Parník, Ostrava.

OLOMOUC
26. 11. 2012 – informační road show „Raná péče on the road“, 9.00 - 19.00 hod., 3 posádky odborníků na ranou péči Společnosti pro ranou péči navštíví vybraná města v kraji.

ČESKÉ BUDĚJOVICE
30. 11. 2012 – benefiční koncert a křest knihy Naše cesta (hostem Ivo Šmoldas), začátek v 19.00 hod., Taneční prostor Kredance, Riegrova 51, České Budějovice.

BRNO
27. 11. 2012 – den otevřených dveří střediska Společnosti pro ranou péči Brno, 9.00 – 16.00 hod., Nerudova 7, Brno.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články