Domácí zvířata mohou ochránit vaše děti

Pokud se žena často dostává do kontaktu se zvířaty, má velikou naději, že její budoucí potomek nebude trpět ekzémem.
Domácí zvířata mohou ochránit vaše děti

Podle posledních výzkumů se toto onemocnění vyskytuje u dětí takových matek podstatně méně často než u ostatních. Evropští vědci zjistili, že kontakt s hospodářskými zvířaty nebo s kočkami během těhotenství má na dítě silný ochranný vliv a brání vzniku atopické dermatitidy, známé také jako ekzém.

Dermatitida se projevuje bolestivou a svědivou vyrážkou, která se střídavě objevuje a mizí. Téměř u třetiny dětí, které onemocní do svých dvou let, se později vyvine astma. Nový výzkum potvrzuje tzv. "hygienickou teorii", podle níž je dítě, které je v raném věku přiměřeně vystaveno působení různých mikroorganismů, méně náchylné ke vzniku alergií a neadekvátním reakcím imunitního systému.

Tým vědců z Curyšské univerzity v čele s Dr. Caroline Roduitovou sledoval, v jakém prostředí žije více než tisíc těhotných žen a u kolika jejich dětí se vyskytne do dvou let ekzém. Ukázalo se, že rozdíl je téměř šest procent.

Němá tvář je výhodou
Jak experti navíc zjistili, kromě toho, že děti, jejichž matky se stýkají se zvířaty, jsou méně ohroženy, riziko klesá i s větší rozmanitostí živočichů. Každý další druh, s nímž se dostane matka do kontaktu, snižuje riziko o dvacet procent, tvrdí vědci. Zároveň ale upozorňují, že i když jejich studie podporuje hypotézu, že prostředí bohaté na mikroorganismy, jako jsou například farmy, má ochranný účinek proti alergiím, neznamená to, že si mají těhotné ženy hned kupovat kočky nebo se stěhovat.

Je tedy zřejmé, že držet děti v hygienicky absolutně sterilním prostředí je spíše na škodu, naopak kontakt se zvířaty s těmi jejich chlupy, slinami, věčně urousanými packami je spíše k užitku.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články