Doma je doma, tak si tam i porodím

Porod doma byl u nás ještě před pár lety nemyslitelný, leda jako potrhlý nápad příznivkyně alternativního způsobu života. Dnes už si svůj velký den v rodinném prostředí chce užít čím dál více maminek. Pokud patříte mezi ně, měla byste znát pár podrobností, tak nepřestávejte číst…
Doma je doma, tak si tam i porodím
V porodnictví snad dnes není citlivější téma než právě porody doma. I když je lehce na vzestupu, stále u nás patří k velmi nestandardním metodám. Ve světě je to celkem běžná věc - v takovém Holandsku se narodí doma každé třetí dítě. Jejich zastánci tvrdí, že pokud je maminka zdravá a těhotenství normální, není domácí porod nebezpečný. Pro většinu lékařů jsou ovšem porody doma zbytečným hazardem se zdravím matky i dítěte, protože není zajištěná péče v případě závažných komplikací.

Chci rodit doma
Pokud už se pro porod doma rozhodnete, čeká vás hodně práce. Musíte toho opravdu hodně nastudovat, být vnitřně přesvědčená a sehnat si porodní asistentku. Taky musíte dopředu zvážit veškerá rizika, která hrozí, a odpovědět si na otázku, zda byste případný „průšvih“ unesla. Navíc si budete muset vše, co s porodem souvisí, zařídit sama. Domácí porod vyžaduje přítomnost kvalifikovaného odborníka, kterým by v ideálním případě měla být porodní asistentka nebo lékař. Současně je zapotřebí minimální zabezpečení pro případ vzniku komplikací: pohotovostní jednotka pro zjišťování známek tísně plodu, resuscitaci dítěte, regulaci přílišného krvácení matky a přesné monitorování stavu matky i kojence ihned po porodu. K dispozici by měl být kyslíkový přístroj i možnost dopravy do blízké nemocnice, kde by měla být předem zajištěna pohotovostní opatření pro případ naléhavého zákroku a léčby.
 
Ten klid za to ale stojí
Tvrdí maminky, které si vyzkoušely porod v nemocnici a následně doma. Stejně to cítí i Marie H., maminka tří kluků, z nichž se ten nejmladší narodil doma. „U mne to byla skoro podmínka. Poté, co jsem zažila s porodem prostředního syna, jsem si to dala skoro jako podmínku, že když třetí dítě, tak rodím jedině doma. Poslední zážitek byl prostě otřesný. Neochotný lékař, nepříjemné prostředí a pocit, že všechny snad obtěžuji. Nikdo mi nechtěl pomoci, jen jsem poslouchala, co musím a nesmím. Ale že by se mě někdo jen zeptal, co také chci, neexistovalo. Takže jsem si nastudovala pár knih a Jonáše přivedla na svět v klidu našeho bytu. A byl to krásný zážitek. Nebudu tvrdit jako nějaká fanatička, že to bylo dokonce bezbolestné, to určitě ne, ale bylo to zcela bez stresu. Chtěl jsem sedět, ležet, chodit? Mohla jsem. Měla jsem žízeň? Napila jsem se. Poslouchala jsem hudbu, porodní asistentka mne povzbuzovala, manžel byl u mne, byla to pohoda. I Jonášek se narodil tak nějak míň vystresovaný než starší bráškové. Jsem ráda, že mám tu zkušenost,“ vypráví nadšeně trojnásobná maminka Marie.
 
Klepněte pro větší obrázek 

PLUSY porodu doma
 
Domácí prostředí, atmosféra a klid.
 
Sama si volíte tempo i polohu.
 
Po porodu stále zůstáváte ve svém prostředí spolu s miminkem.
 
Všichni vaši blízcí jsou nadosah, kdybyste něco potřebovala
 
Žádné nebo minimální zásahy do přirozeného, nekomplikovaného porodního procesu.
 
Neexistuje riziko nozokomiálních nákaz (nákaza, která vznikla v přímé souvislosti s pobytem ve zdravotnickém zařízení).
 
Dítě po porodu doma obvykle nepláče (je klidné) a prakticky ihned začne sát.
 
Můžete maximálně využít přirozených metod tlumení bolesti.

MINUSY porodu doma
 
V případě komplikací je nutný převoz do nemocnice a jakékoli časové prodlení může mít vážné následky
 
Je třeba najít porodní asistentky, které mají zkušenosti s porody v porodnici. Musí mít profesionální přístup a základní vybavení pro to, aby dokázaly včas odhadnout případné komplikace a včas doporučit odjezd do porodnice, kterou si vyberete pro „krizový" případ.
 
Dopředu si zjistěte pediatra, který bude ochotný převzít do své péče novorozence do 24 hodin po jeho narození, to znamená, že bude ochoten přijet se na dítě podívat i v případě pracovního volna (přítomnost pediatra u porodu není nutná, porodní asistentky dokáží vyšetřit a ohodnotit dítě samy).
 
Musíte zakoupit v lékárně a zdravotnických potřebách vše, co budete potřebovat k porodu doma (seznam dostanete od porodní asistentky).
 
Porodem to nekončí, neprodleně musíte zařídit specializovaná zdravotní vyšetření novorozence, která se běžně dělají v porodnici - vyšetření kyčlí, kalmetizace (očkování proti TBC), vyšetření očního pozadí atd.

Čeká vás i boj s matrikou, protože vydání rodného listu většinou zařizuje porodnice. Vy si ještě před porodem musíte zavolat na matriku vašeho trvalého bydliště a domluvit si postup.

Přes všechny protikladné názory se přívrženci a oponenti této alternativní metody shodují, že pro porod doma by se neměly rozhodovat ženy s RIZIKOVÝM TĚHOTENSTVÍM (10 až 15 % všech těhotných žen). Kritici však zdůrazňují, že i „normální“ těhotenství se v okamžiku, kdy nastanou porodní stahy, tedy kdy je dítě vystaveno největší zátěži, může velmi rychle stát rizikovým.

Rozhodli jste se rodit doma a hledáte porodní asistentku?
Zkuste zabrouzdat na:
www.unipa.cz
www.ckpa.cz
www.kr-urady.cz

Text: Eliška Zikmundová
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články