Do konce června můžete změnit zdravotní pojišťovnu

Nevyhovuje vám zdravotní pojišťovna? Pak ji do 30. června můžete změnit!
Do konce června můžete změnit zdravotní pojišťovnu

Výpověď můžete podat do 30. června s tím, že od 1. 1. budete zaregistrováni u nové pojišťovny. Toto opatření bylo zavedeno proto, aby při přípravě pojistného plánu pojišťovny věděly, kolik mají naplánovat pro své pojištěnce péče. „Považuji však toto opatření za příliš restriktivní pro pojištěnce a proto připravujeme jeho novelizaci tak, aby změnu pojišťovny bylo možné provést do 30. 9.", říká Tom Philipp, MBA, náměstek pro zdravotní pojištění Ministerstva zdravotnictví.

Jak změnu provést

„Před provedením změny pojišťovny je dobré se ujistit, že všichni lékaři, které běžně navštěvujete, mají s vaší vysněnou zdravotní pojišťovnou uzavřenou smlouvu," radí Tom Philipp. Pokud docházíte k některému specialistovi a pravidelně podstupujete náročnější vyšetření či léčbu, není na škodu zeptat se na názor přímo tohoto lékaře. Možná, že ne se všemi pojišťovnami má stejně dobré zkušenosti a například některá pojišťovna se může v Klepněte pro větší obrázekbudoucnu zdráhat některé specializované výkony proplácet. Pokud se chystáte na umělé oplodnění, i zde je potřeba dopředu myslet, že změnu pojišťovny je potřeba plánovat dlouhodoběji.

Na slevy radši zapomeňte

Důležité je si říci co od své pojišťovny očekáváte. Slevy, jako v každém segmentu mohou vypadat lákavě, později byste ale mohli zjistit, že vlastně nic takového nepotřebujete. Přestože lékaři mají často smlouvu se všemi sedmi zdravotními pojišťovnami, které v České republice působí, může se stát, že právě váš specialista některou z pojišťoven ve svém portfoliu postrádá. A je třeba si uvědomit, že pojišťovna vám neproplatí žádný výkon u zdravotnického zařízení, se kterým nemá uzavřenou smlouvu (s výjimkou život zachraňující akutní péče).

Stojí to za to?

Zdravotní pojišťovny nemají mnoho možností, jak se od sebe odlišit a přilákat nové klienty. Většinou se snaží zaujmout více či méně důmyslnými „balíčky prevence" a bonusovými programy. V jejich rámci poskytují příspěvky na běžně nehrazené, ale zdraví prospěšné aktivity: nepovinná očkování, různá preventivní vyšetření navíc nebo sportovní vyžití. Stále častěji si také pojišťovny vytvářejí sítě smluvních partnerů, u kterých pak mohou jejich klienti čerpat služby či nakupovat se slevou. Máte-li chuť a čas měnit pojišťovnu kvůli dvacetiprocentní slevě na brýle, stačí zasednout k internetu a prohlédnout si, co jednotlivé pojišťovací ústavy nabízejí. Po chvíli však pravděpodobně zjistíte, že tyto nabídky si jsou navzájem velice podobné.

Na změnu pojišťovny máte jistě právo a není důvod ho nevyužít. Na druhou stranu, změna by neměla být samoúčelná, a než k ní přistoupíte, musíte mít jasno v tom, s čím jste u své současné pojišťovny nespokojeni a co by vám její výměna měla do budoucna přinést. Jedině pak vám změna pojišťovny může poskytnout víc užitku než komplikací.

Více info na: www.mzcr.cz

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články