Dlouhán po tatínkovi, baculka po mamince

„To je ale šišulka,“ pomyslíte si rozněžněle, když vám podají novorozené miminko. Ostatním ovšem může hlavička vašeho děťátka připadat nějaká divná.
Dlouhán po tatínkovi, baculka po mamince

V poměru k tělíčku je hlavička hodně velká, tvoří až jednu čtvrtinu jeho délky – u nás dospělých asi jednu osminu. Ale tak to mají všechny děti. Obvod hlavičky novorozeného miminka v průměru měří kolem 35 centimetrů, během prvního roku se zvětší zhruba na 46 centimetrů, pak už se zase její růst zpomaluje. Měření hlavičky je důležité zvláště v prvních měsících a letech života. Umožňuje sledování růstu mozkové části hlavy (mozkovny) a zvětšování mozku dítěte. Pokud dojde k poškození mozku, hlava neroste, nebo naopak roste moc. Kromě toho se vede v patrnosti, jak se zavírají fontanely. Fontanely (nebo také lupínky) jsou vazivové destičky mezi lebečními kostmi na hlavičce miminka. Umožňují, aby se lebeční kosti posouvaly podle potřeby. Na hlavičce novorozence jsou čtyři. Ty menší se zavřou během pár týdnů. Poslední – velká – zarůstá kolem 18. měsíce. Kdyby zanikla předčasně, mohlo by mít dítě problém s vývojem mozku.

Hrudníček
„Není nemocné? Nemá nějakou vadu,“ ptají se maminky, když vidí neobvyklý tvar hrudníčku svého miminka. Ten opravdu není tak „placatý“ jako u nás dospělých. Vypadá spíš jako malý soudeček – je klenutý –, a to především v prvních měsících života. Kromě toho je hodně široký, protože žebra jsou uložena vodorovněji než v pozdějším věku. Ve druhé polovině prvního roku se pomalu začne měnit v cosi připomínající váleček. Na jeho správný vývoj působí jednak napětí a síla hrudního svalstva, jednak průchodnost dýchacích cest. Je-li vše v pořádku, během růstu se hrudník dítěte rozšiřuje v poměru k jeho bříšku podobně, jako jsou dolní končetiny stále delší v poměru k celému tělu. Kdy dohoní hrudník hlavičku? Bývá to mezi třetím až pátým měsícem, někdy dokonce později. V jednom roce může mít dítě obvod hrudníku kolem 47 cm, v pěti letech je to asi 52 cm a v deseti letech 61 cm.

Štíhlý pas…
Která z nás žen by nebyla pyšná na štíhlý pas. V těhotenství se o něm samozřejmě mluvit nedá a ani pár měsíců po porodu to není žádná sláva. Čerstvě narozené miminko jako by nás kopírovalo. O žádném pasu se také mluvit nedá. Jeho obvod je v podstatě stejný jako obvod hrudníčku. I bříško je velké, ale naštěstí měkké. A dobře se do něj vejde mlíčko, které potřebuje ke svému správnému vývoji. Každý den je miminko jiné. Nemění se jenom jeho výraz, nerozvíjejí se jen jeho dovednosti, ale mění se i jeho vzhled, jeho postava, poměr horní a dolní části tělíčka. U novorozence bývá okraj pánevní kosti v polovině délky jeho těla. S přibývajícím věkem se toto místo posunuje výš. Podle odborníků je to proto, že nohy rostou rychleji než zbytek těla. Nevěříte? Zkuste je třeba i s pomocí krejčovského metru přeměřit. Jak bude nakonec vypadat, v tom bude hrát roli celá spousta vlivů – včetně genetických dispozic. Jestliže vašemu synovi z bodymetru (korýtka, v němž se měří miminka) čouhají nožičky mnohem víc než ostatním dětem, o žádnou vadu s největší pravděpodobností nejde. Je prostě větší. Když mají rodiče kolem 180 centimetrů, nedá se ani čekat nic jiného, nemyslíte? Ovšem pokud váš chlapeček podědil geny po 170 cm měřícím dědečkovi, žádný dlouhán z něho být nemusí.

Co říkají percentily
Proč se vlastně u miminek sleduje míra a váha, když každé z nich roste a přibývá na váze jinak? Protože vytváření růstové křivky je důležitý signál, jestli děťátko správně prospívá. I když žádné jiné vážné zdravotní obtíže nemá, zásadní minusová růstová odchylka ukáže, že se v jeho organismu děje něco nedobrého. Jak na tom vaše děťátko je, můžete zjistit podle jeho růstové křivky na percentilovém grafu ve Zdravotním průkazu. Právě tam by měl pediatr při pravidelných návštěvách poradny zaznamenávat míry a váhy vašeho drobečka. Jestliže se dítě pohybuje v hodnotách pod 3., nebo nad 97. percentilem, měl by je vyšetřit lékař. To platí i v případě, že se vám něco nezdá, máte pocit, že miminko nějak zaostává ve vývoji. Informace o tom, jak děti rostou, najdete například na www.rustdeti.cz

Malé, nebo velké?
Chcete vědět, jak bude v dospělosti vaše dítě velké? Výpočet je docela jednoduchý.
Chlapci = (výška otce + (výška matky + 13 cm)) : 2 + 10 cm
Holčičky = (výška matky + (výška otce - 13 cm)) : 2 + 10 cm

Pravděpodobnou výšku dítěte můžete zjistit i tak, že ve dvou letech vynásobíte jeho výšku dvěma. 

Jak miminko roste…
✱ Děti nerostou pořád stejně – mají období, kdy nerostou vůbec, a pak zase hodně. Růstový spurt u miminek spadá do 2., 4., 6., 8. a 12. týdne života, projeví se také v 6., 8. a 9. měsíci.
✱ Při růstovém spurtu některé děti špatně spí, bývají neklidné, chtějí být u prsu a chovat se. Po dvou až třech dnech se zpravidla zase zklidní.
✱ Děti rostou buď do délky, nebo do šířky, nikdy však obojí zároveň.
✱ Děti rostou hlavně v noci – právě po usnutí se začíná vyplavovat růstový hormon. Ten nejvíce ovlivňuje růst dlouhých kostí. Miminko vám to ještě říci neumí, ale batolátko už si možná postěžuje na to, že ho bolí nožičky.
✱ Na jaře a na podzim rostou děti rychleji než v zimě a v létě.
✱ Růst dítěte v prvních dvou letech života souvisí i s tím, jak rychle rostlo v maminčině bříšku během těhotenství.
✱ Během prvního roku života vyroste drobeček průměrně 23 centimetrů.
✱ Pokud se růst najednou zastavil nebo výrazně zpomalil, není něco v pořádku.
✱ Konečnou výšku dítěte neurčují jenom geny, ale ovlivnit ji může i výživa, schopnost odolávat nemocem, komplexní péče o dítě atd.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články