Devět měsíců štěstí

Mateřství patří mezi nejšťastnější období v životě každé ženy. V jeho průběhu nastávají v těle nastávající maminky mnohé změny, které mohou někdy pěkně zaskočit. Aby se tak nestalo, připravili jsme pro vás malého průvodce těhotenství.
Devět měsíců štěstí
Jak poznat těhotenství?
Mezi nejisté známky gravidity patří změny nálady, podrážděnost, smutek, závratě, mdloby, únava. Jedná se však o tzv. nejisté známky těhotenství.

Pravděpodobnou známkou těhotenství je vynechání menstruace. To se ale může stát i z jiných příčin, třeba jste-li ve stresu, naopak asi 7 procent těhotných žen mívá slabší krvácení v termínu měsíčků. Nejlépe je tedy těhotenství diagnostikovat laboratorními testy na prokázání těhotenského hormonu (můžete slyšet pojem hCG nebo choriogonadotropin) v moči či krvi. Poměrně spolehlivé testy lze zakoupit v lékárnách. Pro stoprocentní jistotu je však lépe zajít do gynekologické ordinace, kde lékař kromě laboratorních testů provede i vyšetření ultrazvukem.

Těhotenství
Těhotenství se potvrdilo, takže co bude následovat? Během těhotenství se budete setkávat s různými pojmy. Nejvíce budete sledovat délku gravidity. Především to budou jednotlivé trimestry. Jde celkem o tři nestejně dlouhá období jdoucí po sobě. První trimestr představuje prvních dvanáct týdnů života plodu, druhý končí 28. týdnem a zbývající část těhotenství se označuje za třetí trimestr.

První trimestr
S největší pravděpodobností budete pociťovat změny jak fyzické tak psychické. Nejspíš budete velmi náladová a citlivá, vaše libido může poklesnout nebo naopak se zvyšovat. Vaše chutě se budou měnit. Potraviny, které jste doposavad milovala, dnes nemůžete vystát a naopak.

Jako první nejspíš budete pociťovat zvýšení metabolického systému (cca o 10-25%). Je to proto, že se tělo snaží ze všech sil vyhovět vyvíjejícímu se embryu a placentě. Dalším projevem je prudké zvýšení srdečního minutového objemu, až téměř dosáhne maximální hranice, ta se pak udržuje po zbytek těhotenství. Velmi pravděpodobně vám ztěžknou prsy, prsní dvorec kolem bradavky tmavne.

Naprostá většina žen trpí v prvním trimestru nevolností, především pak po ránu. Budete se cítit velmi unavena a i vaše smysly se promění. Nejvíce se to týká čichu a chuti. Ať už ovšem máte chutě jakékoliv, musíte jíst velmi zdravě – děláte to pro své dítě. Proto by denně neměla chybět ve vašem jídelníčku zelenina a ovoce. Dávejte přednost tmavému pečivu a snažte se vyhnout uzeninám. Omezte přísun tuků, především si zakažte čokoládu! Pokud jste byla před otěhotněním v dobré fyzické kondici, není důvod s cvičením přestávat. Jestli to není váš případ, volte raději procházky než nárazové cvičení.
 
Klepněte pro větší obrázek

Druhý trimestr
Po dvanácti týdnech fyzické potíže pravděpodobně vymizí.V tomto období budete docházet na pravidelné kontroly moči, váhy a krevního tlaku, ty se mohou rozšířit o testy na chromozomální poruchy. Od této chvíle se váš lékař zaměří na měření adekvátního růstu vašeho plodu, provede vyšetření ultrazvukem.

V tomto období nejvíce přiberete na váze. Mělo by to být asi 6 kg, ale na dítě z toho ve skutečnosti připadá pouze 1 kg, zbytek tvoří podpůrný systém (placenta a plodová voda), zvětšující se prsy, děloha, zvýšený objem krve a tekutin. Nadále se zvyšuje pigmentace a může se objevit tmavší přímka směřující středem břicha dolů (tzv. linea nigra). Placenta přebírá tvorbu těhotenských hormonů a by se měla hladina vašich hormonů začít vyrovnávat. Budete se cítit lépe a stejně i vypadat. Nejspíš se vám změní i držení těla, protože se uvolnilo i svalstvo břišní stěny, aby se přizpůsobilo rostoucí děloze. Díky ní se posune těžiště vaší gravidity, protože budete vpředu nosit stále větší zátěž.

Pozor na bolesti zad! Neohýbejte se a nezvedejte těžké věci. Noste také pohodlnou obuv bez podpatků.

Třetí trimestr
Těhotenství se chýlí ke konci. Během těchto posledních měsíců přiberete asi 5 kg, z toho 3-4 kg připadají na dítě a zbytek činí podpůrný systém dítěte, zvětšující se děloha, prsy a objem krve. Bříško vám velmi rychle narůstá a vy se nejspíš budete cítit unavena. Špatně spíte, často chodíte na záchod a máte pocit, že vás všechno bolí. Chůze pro vás není právě příjemná. Děťátko rychle nabývá na objemu a tlačí na bránici, ta má tak omezený pohyb. Těhotné ženy dýchají více zhluboka a s každým vdechem nabírají více vzduchu, který tak umožňuje dokonalejší promíchání plynů a účinnější spotřebu kyslíku. To rovněž zvyšuje tempo, jakým se okysličuje krev, které může způsobit nepříjemnou dýchavičnost.

Pomocí ultrazvuku se dá velmi přesně určit porodní váha dítěte. Budete docházet na monitorování srdeční frekvence plodu a možné je také měření hladiny hormonů. Pravidelně vám budou prováděny testy moči a měření krevního tlaku.

V posledním měsíci se snažte co nejvíc odpočívat. Musíte nabrat dostatek sil na porod a na období šestinedělí. Jezte dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny. Pijte hodně tekutin, Na konci třetího trimestru vám bude častěji tvrdnout bříško, ale ještě nejde o porodní bolesti, ty určitě poznáte! Pravidelné stahy, odtok plodové vody či objevení se krvavých hlenů – to jsou klasické příznaky porodu. Pokud se ovšem děje cokoliv, co byste mohla považovat za počátek porodu, ale nejste si jistá, volejte do porodnice a poraďte se. Takže, hodně štěstí…

Text vznikl ve spolupráci s gynekologem MUDr. Pavlem Císařem Z FN Hradec Králové. jako podklady byly využity i formace z knihy Těhotenství a péče o dítě autora Jane Symons.

Text: Anna Berková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články