Děti starších žen s menším rizikem vad

Obecně se tvrdí, že ženy, které se rozhodnou rodit po čtyřicítce, riskují deformace plodu a další komplikace. Nejnovější výzkum však ukázal, že to není tak docela pravda.
Děti starších žen s menším rizikem vad

S překvapivým zjištěním přišli vědci z americké univerzity v St. Louis, kteří zkoumali data 76 000 žen v druhém trimestru těhotenství, přičemž porovnávali věk, komplikace v těhotenství a abnormality plodu. Výsledek byl překvapující. Ukázal totiž, že děti žen rodících okolo pětatřicátého roku věku a výše, mají o čtyřicet procent méně vrozených vad. Jak je to možné, když až dosud panoval opačný názor? Vědci tvrdí, že jedním z důvodů je fakt, že poškozený plod u starších matek většinou do stadia druhého trimestru ani nedospěje a dojde k potratu. Starší matky jsou také pečlivěji sledovány a při zjištění problému se mohou rozhodnout pro přerušení těhotenství. Z konkrétních údajů vyplynulo, že děti starších maminek mají nižší výzkyt mozkových deformací a poškození ledvin. Srdeční vady jsou procentuálně stejné u dětí matek nižšího i vyššího věku.

Na druhou stranu je podle oficiálních statistik výskyt dětí s autismem o padesát procent vyšší u žen starších čtyřiceti let oproti ženám kolem dvaceti let věku. Výzkum také ukázal, že starším ženám se rodí děti s nižší porodní váhou a častěji předčasně.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články