Děti slyší všechno. Pozor na to, co říkáte

Když se vaše roztomilé batolátko přehoupne přes druhý rok, často se pro rodiče strává reálnou hrozbou v podobě prozrazení všeho tajného, co se u vás doma šustne... Co s tím, když pak naservíruje pravdu i tam, kde potřebujete trochu ,,mlžit"?
Děti slyší všechno. Pozor na to, co říkáte

Když se vám narodí miminko, ani vás nenapadne, že jednou přijdou chvilky, kdy ruměnec ve tvářích nenaskočí vašim dětem, ale vám. Někdy se dokonce po hláškách, které pronesou, zpotíte až na kost. U nás ta doba právě nastala.

Se starším synem je to dobré, ale mladší, ten vážně perlí. Jeho specialitou je tahat sprostá slova, která ho tajně naučili nevlastní sourozenci, na světlo boží ve chvílích, kdy se to absolutně nehodí.

S batoletem na hory? Jde to!

S batoletem na hory? Jde to!

Třeba když kolem nás jde ctihodná sousedka, na něco se kluků ptá a můj druhorozený, místo aby ohromil nějakou svojí vědomostí (jinak je to vážně moc chytrý kluk), pronese právě onu sprosťárnu.

V tu chvíli zatínám zuby a nejraději bych zmizela. V duchu si říkám, že si snad tato zvědavá paní nebude myslet, že doma mluvíme jako dlaždiči! Já navíc sprostou mluvu u dětí absolutně nesnáším.

Holt odříkaného chleba, největší krajíc. Peprná chvilka nastala i v okamžiku, kdy na syna hezky promluvil děda, a můj drahoušek mu odpověděl se sladkým úsměvem:,,Pitomý šmejde".To už jsem skutečně ztuhla. Až později jsem zjistila, že je to hláška z jednoho amerického dětského filmu, kterou jsem vůbec nezaznamenala. Zato můj synek ano.

Malá reality show aneb Scénka z tramvaje  

Malá reality show aneb Scénka z tramvaje  

Jen štěstí, že mého tátu ani nenapadlo, že bychom se o něm vyjadřovali v podobně expresivních výrazech. Ale už mám nahnáno. Hlavně ať něco podobného nezkouší ve školce, ale tam je to zatím dobré. Uf. Ale pochopitelně nejsem jediná, která něco podobného zažívá.

Nesmrtelné hlášky malých rozumbradů...

Kdo by neznal situaci, kdy přijde nechtěná návštěva, zatímco v televizi běží důležité utkání. A zatímco vás muž vyšle ke dveřím s tím, že máte říct, že není doma, ale v práci, do situace se vmísí dítko, které prohlásí:

,,Ale maminko, vždyť se tatínek kouká v obýváku na fotbal..." V takové situaci jsou všechny argumenty zbytečné. Ale může být i hůř, na internetu si získal třeba velikou oblibu popis maminky od jednoho nejmenovaného školáčka tohoto znění:

,,Mamka je hodná. Má hnědé vlasy a zelenomodré oči. Má průjem a má 41 let. Drží dietu a prdí před cizími lidmi. Říkáme jí, že je tlustá. Je malá a je šílená, furt říká, že už nekoupí bonbony. K cizím lidem se chová hezky, jmenuje se Martina."

Těžko říct, jak se asi cítila dotyčná maminka, když si takovou práci svého potomka přečetla. Děti prozradí i to, co není pravda. Ale batolata ještě tak ,,zákeřná" nejsou.

I když: i můj syn na mě ve školce nadšeně volal, že mě nakreslil a že mi udělal veliké břicho, protože jsem hrozně tlustá. Tak jsme se tomu společně zasmáli. Pro pravdu se přece člověk nemá zlobit, že?

Jak se chovat, když dítě řekne, co nemá?

Mlčeti zlato

Abyste se do peprných situací nedostávali i vy, měli byste si v první řadě dát pozor na pusu. Nikdy před dětmi neříkat to, co by se neměl dozvědět někdo jiný. Děti jsou zkrátka upřímné. Klidně tátovi prozradí, že jste si koupila nové boty, i když jste je prosila pod hrozbami všeho možného, že to v žádném případě nesmí ani naťuknout.

Zachovejte klid

Nezlobe se ně. Psychologové doporučují, že pokud dítě vypustí z úst nějakou neslušnou věc, je to lepší ignorovat, nevšímat si toho. Protože i když byste mu to chtěli okamžitě zatrhnout, tím, že se rozčílíte, v něm jen přiživíte touhu udělat to znovu.

A když řekne vaše dcerka před sousedkou, že o ní maminka říkala, že je to babizna? Pak je to vina maminky a nikoliv holčičky. Rodiče musí s tajnými větami zacházet opatrně, protože dítě ještě netuší, co podobným podřeknutím způsobí. Dospělý by to ale vědět měl.

Vysvětlujte

Třeba to váš malý špunt nepochopí hned, že občas, když něco utrousíte na cizí adresu, vlastně to nemyslíte vyloženě zle, a že se nehodí, aby o tom mluvil na veřejnosti. Případně v blízkosti osoby, jíž se to týka.

Ale časem mu to určitě dojde. Když dítě nemá něco dělat, mělo by pochopit, proč. Můžete mu to přiblížit i na nějakém konkrétním případu, který je bližší jeho věku i chápání. Uvidíte, že s trochou trpělivosti bude nepříjemných chvilek ubývat a ubývat.

Vstává vaše dítě brzy? Máme pro vás 7 tipů, jak si prodloužit spánek

Vstává vaše dítě brzy? Máme pro vás 7 tipů, jak si prodloužit spánek

Jak vnímá dítě čas? Úplně jinak než vy...

Jak vnímá dítě čas? Úplně jinak než vy...

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články