Děti poznají, kdy mají dost, nebojte!

Víte, že děti do jednoho roku si samy „řeknou“, kdy mají dost? 
Děti poznají, kdy mají dost, nebojte!

Ještě je čas, pomyslíte si, když se vaše miminko dá do křiku a ne a ne přestat. Už by si totiž podle toho, co jste se doslechla, mohlo pomalu zvyknout na pravidelný režim. Ale dětskému zažívání neporučíš, každé miminko ho má nastavené trochu jinak. Zatímco jedno si ještě po třech hodinách spokojeně „pomlaskává“, jiné se ozývá už po necelých dvou. Že má hlad, to vám ještě pěkných pár měsíců samo nepoví, a tak svou potřebu jíst ohlašuje, jak umí. Pláčem. Nejprve to jen tak zkouší, a když si nedáte říct, přidá na decibelech. Pokud ho necháte křičet příliš dlouho, naplní se mu žaludek vzduchem a moc místa na mlíčko nebo příkrmy mu v něm nezbude. Hlad bude mít o něco dřív a ještě ho bude trápit plynatost.

Nepřibývá zbytečně moc?
Někdy se maminky domnívají, že když budou dítě krmit častěji, bude příliš tloustnout nebo se přejí. Podle výživářů to tak ale není. Přejídají se dospělí – a možná větší děti, které to dospělí naučili. Přibývá-li miminko po mlíčku příliš, nebude to asi tím, že hodně pije, ale že jste mu namíchali silnější dávku mléka, jež neodpovídá jeho věku. A když se kulatí po příkrmech? Přehrajte si v duchu film se scénkami, jak jste včera s klučíkem obědvali. Najdete-li na něm záběry, jak mu jednou stranou do pusinky cpete mrkvičku s bramborem a on ji druhou stranou pouští do bryndáku, protože už má skoro celou skleničku v sobě, asi nebude něco v pořádku. A do hlavy si uložte dvě zásady. První: pokud náhradní výživa, tak kvalitní a nejraději s probiotiky, která přispívají k obranyschopnosti organismu. A ta druhá? Že – i když je to u nás bohužel zvykem, dojídat se za každou cenu nemusí!

Děti papají rády
Jsou samozřejmě miminka, kterým jídlo nic neříká, a pokud bychom je nenutili, asi by za měsíc nepřibrala ani deko. Aby rostla a dobře se vyvíjela, potřebují vyváženou stravu. Ale těch moc není. Většina našich drobečků papá s chutí. Ale když jsou sytí, zamknou pusu na zámek. Pokud jim do toho nebudeme mluvit, sami nám naznačí, že už se jim do bříška nic nevejde. 

Co platí a co neplatí?
NEŽ DĚŤÁTKO UPOZORNÍTE, že pro něj máte lahvičku s mlékem, všechno si připravte a pohodlně se usaďte, abyste ho při jídle nerušila.
SAVIČKA NA LAHVIČCE by měla být vždycky plná. Jinak děťátko saje vzduch a má pak bolavé bříško.
DROBEČKA PŘI PITÍ MLÉKA nerozptylujte ani na něj nedělejte cukrbliky. V klidu se nenají, a když si na to zvykne, bude pak dělat při jídle potíže.
NEDOPITÉ MLÉKO do druhého dne neschovávejte, mohly by se v něm pomnožit bakterie. Raději vždycky připravte novou dávku.
MLÉKO V LAHVIČCE v mikrovlnné troubě neohřívejte. Je to sice hned, ale má to jeden háček. Mléko se ohřívá nerovnoměrně, a tak byste mohli děťátku spálit pusinku. Raději vždy teplotu pokrmu nejprve ozkoušejte.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články