Deset tipů, jak přežít léto s bříškem

Je to každý rok stejné. Celou zimu a jaro se těšíme na hřejivé letní měsíce, a když přijdou, zmíráme vedrem. I normální člověk má v našem klimatu problém si zvyknout, a co teprve těhotné?

Dostatek tekutin
Základním pravidlem, jak bez úhony zvládnout těhotenství v letních měsících, je striktně dodržovat pitný režim. Podle lékařů byste měla vypít až 2,5 litru tekutin. Doporučuje se pramenitá voda nebo voda lehce dochucená přírodní ovocnou šťávou.
TIP BETYNKY: Naučte se pít postupně, tj. každou chvíli pár deci vody.

Držte se ve stínu
Sluneční paprsky jsou pro náš organismus životodárné, ale v těhotenství se doporučuje prudkému slunci vyhýbat. Těhotné ženy jsou navíc náchylné ke tvorbě pigmentových skvrn. Obličej a hlavu si vždy chraňte kloboukem a slunečními brýlemi a používejte opalovací krém s vyšším UV filtrem.
TIP BETYNKY: Nikdy nechoďte na slunce v době, kdy je jeho aktivita nejvyšší, tj. mezi 11 až 15 hodinou.

Oteklé končetiny
Kdo zažil oteklé nohy, zřejmě už nikdy neoznačí těhotenství coby požehnaný stav. Spolehlivý recept, jak jim předejít, neexistuje, nicméně nebude na škodu si zopakovat pár tipů pro zlepšení obtíží. Zapomeňte na posez „noha přes nohu“ a naučte se odpočívat s nohama nahoře.
TIP BETYNKY: Zkuste podpůrné punčochy.

Závratě a mdloby
Stačí změna tlaku, horké počasí, vydýchaný vzduch v tramvaji a už se kácíte k zemi. Pokud jste k tomu měla předpoklady již před těhotenstvím, je velmi pravděpodobné, že vás tyto problémy do porodu neopustí. Vyhýbejte se nevětranému prostředí, mějte vždy s sebou láhev s vodou a na osvěžení používejte vodu ve spreji.
TIP BETYNKY: Co si přibalit do kabelky velký papírový vějíř?

Pozor na klimatizaci
Klimatizovaná kancelář vám bude ze začátku připadat jako ráj, ovšem z věčných přechodů z chladu do zimy můžete poměrně snadno onemocnět. Buďte opatrná a v klimatizovaném prostředí se raději přioblékněte (nezapomeňte na ponožky!).
TIP BETYNKY: Pamatujte si, že klimatizaci máte mít nastavenou maximálně o pět stupňů méně, než je venkovní teplota.

Koupání
Určitě dobře víte, co vám hrozí v našich rybnících a řekách, a pokud ne, tak honem nalistujte rubriku Zdraví v příloze Betty. Těhotná žena je mnohem náchylnější k vaginálním infekcím, které mohou ve finále ohrozit i nenarozené miminko. Proto je obecně lepší dávat přednost koupání v mořské vodě nebo v bazénu s ošetřenou vodou.
 TIP BETYNKY: Nejlépe se osvěžíte ve sprše. Pozor na uklouznutí!

Pocení
V těhotenství pracují žlázy na zvýšený výkon a výjimkou samozřejmě nejsou ani ty potní. A když k tomu připočteme i horké počasí, je jasné, že si velmi pravděpodobně budete připadat jako hlavní hrdinka reklamy na antiperspiranty. Ovšem pozor! V těhotenství vaše tělo reaguje jinak i na kosmetické přípravky, na které jste byla už zvyklá.
TIP BETYNKY: Některé maminky v té době sáhnou po dětském hypoalergenním přípravku.

Co na sebe
S předchozím odstavcem úzce souvisí i otázka oblečení. To by mělo být z prodyšných, nejlépe přírodních materiálů. Dnešní móda je poměrně benevolentní, takže záleží víceméně na vás, zda těhotenské léto strávíte ve volných šatech nebo v tílku a kraťasech.
TIP BETYNKY: Důležité je, aby vás oblečení nikde neškrtilo a abyste se v něm cítila pohodlně.

Boty a botky
Zatímco u oblečení se určitý stupeň ležérnosti snadno promine, v případě bot byste měla zpozornět. Na letní verzi obutí záleží u těhotných dvojnásob. Zatněte zuby a investujte do certifi kované zdravotní obuvi, vaše nohy vám budou děkovat.
TIP BETYNKY: Nezapomeňte na vděčné pravidlo – boty si zkoušejte a kupujte raději odpoledne než ráno, kdy je noha odpočatá a není ještě oteklá.

Odpočinek
Těhotná žena by měla ideálně spát v noci 8 hodin a minimálně jednu hodinu přes den odpočívat. Tolik teorie, praxe v horkých letních měsících může být zcela jiná. Proto se snažte relaxovat při každé vhodné příležitosti.
TIP BETYNKY: Nestůjte, když můžete sedět, a neseďte, když můžete ležet.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře