Deset mýtů o kojení

O kojení koluje mnoho mýtů a zažitých klišé, kterým jsme se podívali na zoubek. Některé vyvracíme a jiné potvrzujeme.
Deset mýtů o kojení

Kojení matku příliš vyčerpává a zatěžuje její zdraví

Není to pravda. Kojení naopak – je-li dítě přiloženo k prsu do půl hodiny po porodu – například snižuje poporodní ztrátu krve. Díky hormonu oxytocinu, jehož množství se po přiložení dítěte v krvi matky zvyšuje, se děloha rychleji zavinuje a matka méně a kratší dobu krvácí. Kojí-li, je menší riziko, že onemocní rakovinou prsu před menopauzou, rakovinou vaječníků a hrdla děložního. Čím déle žena kojí, tím nižší je riziko rakoviny dělohy. Kojení ji v přechodu chrání před osteoporózou (zvýšenou lomivostí kostí). Příznivě ovlivňuje metabolizmus vápníku a fosforu, organizmus ženy lépe využívá jednotlivé složky potravy a hromadí některé minerály a stopové prvky k zabezpečení jejich dostatečného množství i při mírném nedostatku.

Stres a shon má vliv na složení mateřského mléka

Stres neovlivňuje kvalitu mateřského mléka, ale může ovlivnit jeho množství. Tvorba mléka je založena na nabídce a poptávce. Čím více maminka kojí a odstříkává, tím více mléka by se mělo vytvořit. Chodí-li do práce nebo má nějaké naléhavé pochůzky, neměla by kojení vzdávat, ale snažit se při odloučení od dítěte mléko odstříkávat tak často, jako . Důležité také je, aby se naučila účinně odstříkávat, naplánovala si, kdy, kde a jak mléko odstříká. Pokud si neví rady, můžete na www.kojeni.cz kontaktovat laktačního poradce.

Rychlé zhubnutí po porodu neovlivní kvalitu mléka

Během výlučného kojení v prvních šesti měsících by maminka neměla příliš rychle zhubnout, stačí 2 až 3 kilogramy měsíčně. Na váze není dobré ubývat rychleji, protože výrazné hubnutí v době kojení by mohlo vést k vylučování škodlivých látek do mateřského mléka. I když si maminka po porodu připadá příliš tlustá, měla by začít pomalu. Kvalita jejího mléka se nezmění a ona sama se bude cítit lépe. Důležité je, aby dbala na správné složení jídelníčku s omezením sladkostí a naopak se spoustou ovoce a zeleniny. Pozor ovšem na tu nadýmavou – dítě by pak mohlo bolet bříško.

Kouše-li dítě maminku do prsu, je třeba to vydržet

Kousání je časté mezi 4. a 7. měsícem. Jestliže dítě maminku, když mu rostou zoubky, kouše, může zkusit je to odnaučit. Pokud by se prudce, když ji to zabolí, odtáhla, mohlo by se vylekat tak, že se bude bát přisát k prsu znovu. Chcete-li je od kousání odradit, odtáhněte je jemně od prsu. Pokračuje-li v kousání, nabídněte mu nejprve prst. Tím, že mu odejmete výhody, které z kojení má, brzy porozumí, čeho se vaše reakce týká.

Pospává-li dítě při pití, nechme ho pospávat

Přimět dítě, je-li líné či spavé, k pití, není někdy jednoduché a vyžaduje to velkou trpělivost. Vyzkoušet lze řadu způsobů. Můžete je například zvednout do vzpřímené polohy a šetrně s ním pohybovat, uvolnit mu zavinovačku, mluvit na ně, hladit je a třeba i přebalit. Pokud je v bytě příliš horko, pomáhá někdy, když maminka děťátko svlékne jen do plenek. Sací aktivita se totiž snižuje při teplotě nad 27 stupňů. Občas zabírá, když maminka miminko opatrně a jemně hladí kolem úst či mu otře obličejík chladnější žínkou –nikoli příliš studenou – to by je mohlo naopak rozzlobit a nepilo by zase kvůli pláči a křiku.

Mateřské mléko se nejlépe ohřeje v mikrovlnné troubě

Odstříkané mateřské mléko je nejlepší uchovávat ve vyvařených lahvičkách. Po odstříkání by se mělo hned ochladit pod tekoucí studenou vodou a uložit do ledničky. Při teplotě čtyř stupňů je možné ho mít v ledničce 24 hodin, pak by se mělo spotřebovat. Mléko je nejlepší ohřívat ve vodní lázni do teploty 37 stupňů nebo ve speciálních ohřívačích. Mikrovlnná trouba je pro ohřev mateřského mléka nevhodná. Mléko, které maminka do 24 hodin nespotřebuje (bylo v ledničce), je možné slít do jedné či více lahviček a uložit do mrazničky. Skladuje se při teplotě -18 stupňů. Lahvičky je dobré si označit, protože skladovat by se mléko nemělo déle než tři měsíce. Rozmrazování se provádí v ledničce při 4 stupních.

Za pláč a vztekání miminka nikdy nemůže kojení

Za neklid či pláč naopak někdy může kojení. Jde o meteorismus (nadměrnou plynatost), která je důsledkem špatné techniky kojení. Miminko totiž při kojení spolyká hodně vzduchu. Pokud se něco takového mamince stává, je lepší před kojením trošičku odstříkat, kojení třeba i několikrát opatrně přerušit a nechat dítě odříhnout. Jestliže dítě trpí střevní plynatostí, může maminka zkusit přikládat nahřátou plenku na bříško, „cvičit" dítěti s nožičkama či jemně masírovat bříško. Pro jistotu je lepší se poradit s pediatrem.

Každé dítě z dvojčat či trojčat vypije stejně mléka

Každé dítě je jiné, to znamená, že i dvojčátka či trojčátka mohou mít jiné potřeby. Nejenže se jinak projevují, ale také jinak pijí a prospívají. Pokud si maminka není jista, jestli každé dítě dobře pije a dostatečně přibývá, měla by si údaje zaznamenávat a pak je konzultovat s pediatrem.

Kojit se dá jen vsedě nebo vleže na boku

Poloh, které se dají při kojení použít, je mnoho. Maminka může kojit nejen vsedě a vleže na boku, ale i vleže na zádech, v polosedě s podloženýma nohama, ale také ve vzpřímené poloze... Takzvaná vzpřímená poloha je vhodná především pro miminka nedonošená či s malou bradičkou. Jak na to? Maminka jednou rukou přidržuje dítě, druhou prs. Dítě sedí obkročmo na levé noze maminky. Její pravá ruka podpírá hlavičku a krk, levá ruka podpírá prs. Při kojení z pravého prsu jej podpírá pravá ruka a levá naopak podpírá dítě.

Kojí-li matka z jednoho prsu dlouho, bolí to

Dodržuje-li maminka zásady správné techniky kojení, neměla by bolest souviset s dlouhým přisátím k prsu. Příčinou bolesti bývá například mastitida – zánět prsní žlázy, který se může objevit kolem 3. týdne po porodu. Prs bolí v dolní a boční části, je horký, maminka má teplotu a cítí se schvácená. Lékař v takovém případě předepíše většinou antibiotika, pomáhají studené a teplé obklady, prostředky tišící bolest. Maminka by měla začít kojit ze zdravého prsu, ten „postižený" uvolnit odstříkáním, po kojení prs zase odstříkat.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články