1. Pravidelné jídlo - pestrá a rozmanitá strava v pravidelných porcích; pětkrát až šestkrát denně, velikost porcí dle růstu a fyzické aktivity bez přejídání ale i bez hladovění.
2. Zdravá výživa - v jídelníčku by měla být jasná preference zeleniny a ovoce (ideální je pět porcí denně), celozrnných potravin, drůbeže a libového masa, ryb, mléčných výrobků a dostatečný příjem vlákniny.
3. Kvalitní bílkoviny - nesmí chybět zdroje kvalitních živočišných i rostlinných bílkovin (luštěniny, ořechy, cereálie, ryby a drůbež).
4. Mléčné výrobky – i zakysané, denně dvě až tři porce v polotučné variantě (tedy ani light, ani plnotučné).
5. Bez soli - omezení příjmu soli na maximálně pět gramů denně (tzn. kávová lžička) – jak dosolováním, tak sníženou konzumací potravin se skrytou solí (brambůrky, solené oříšky, uzeniny, fast food).
6. Bez cukru - střídmá konzumace cukru – pozor na sladkosti a slazené nápoje, tučné potraviny, smetanové výrobky a bílé pečivo.
7. Raději rostlinné než-li živočišné - preference rostlinných tuků a olejů (například olivového a řepkového) nad živočišnými a ztuženými.
8. Tekutiny! - dostatečný pitný režim v rozsahu 1,5 až 2 litrů denně (preference neperlivé vody, neslazených tekutin; ovocné čaje, zeleninové šťávy i minerálky).
9. Dostatek pohybové aktivity – dvakrát až třikrát týdně alespoň jednu hodinu, aby byl vyrovnán energetický příjem s výdejem.
10. Fungujeme jako rodina - fungování rodiny jako vzoru zdravého způsobu života, správné a pestré životosprávy a prevenci nemocí.
Zdroj: Petra Hamerská & Penny Market