Dát si cigaretu nebo skleničku… s bříškem?

Fuj, řeknou si nekuřáci a abstinenti. Ti ostatní až tak striktní nejsou. Ale názor odborníka je jednoznačný.
Dát si cigaretu nebo skleničku… s bříškem?
Na úvod si řekněme, co by bylo ideální. Žena se rozhodne, že chce miminko a rok před otěhotněním se na to připravuje. Hodně spí, dobře jí, nestresuje se, nekouří a nepije alkohol. Ale… Mnoho miminek se rodí „mimo plán“. Žena zjistí, že je „v tom“ až v pátém šestém týdnu těhotenství. Do té doby se nijak neomezuje, neodřekne si cigaretu ke kafíčku, ani alkoholovou party s kamarády. A některé nastávající maminky těmto neřestem neodolávají ani v dalších týdnech těhotenství… „Samozřejmě vím, že je v jiném stavu lepší nekouřit, ale sama bohužel patřím mezi ty ‚černé ovce‘, které si občas zapálí. Neříkám, že se za to nestydím. Stydím. Všem, kterým se podařilo úplně přestat, závidím,“ píše v internetové diskuzi maminka Hanka.
 
To bych mu neudělala
„Když občas potkám těhotnou s cigaretou, tak mám chuť ji uškrtit,“ píše maminka Ilona zase v jiné diskuzi. Nastávající maminky kuřačky jí oponují, že je těžké posoudit, jak silný je kouření návyk, když mu člověk nehoví… Ale jak píše maminka Hanka: „Jakmile jsem zjistila, že jsem těhotná, okamžitě jsem přestala kouřit. To bych přeci tomu svému pokladu v bříšku nemohla udělat, abych mu tak ubližovala.“ A maminka Martina, jinak „sváteční kuřák“, zase zpětně vzpomíná, že přestala mít chuť na cigaretu snad hned druhý den, co přišla do jiného stavu. Přišlo jí to divné, a to až do doby, kdy po třech týdnech zjistila, že je těhotná. Její tělo bylo v předstihu moudré za ni.
 
Jaká negativa pro miminko kouření představuje?
Účinky látek obsažených v cigaretovém kouři mají za následek vyšší počet poškozených chromozomů plodu a může být tedy narušen vývoj orgánů dítěte.
 
Klepněte pro větší obrázekNovorozenci žen, které v těhotenství kouřily, mívají v průměru o 250 gramů nižší porodní hmotnost než novorozenci žen, které nekouřily.
 
Změny v mozku plodu způsobené vlivem nikotinu zvyšují riziko vzniku syndromu náhlého úmrtí novorozenců a kojenců (SIDS).
 
Děti kuřaček jsou náchylnější ke vzniku nádorových a srdečně-cévních onemocnění, mívají častější nálezy odchylek až poruch mentálního vývoje, bývají často negativistické, impulsivní, agresivní a objevují se u nich poruchy chování.
 
Působením nikotinu, který proniká do těla plodu, vzniká závislost, jež po porodu vede k abstinenčním příznakům.
 
Kouření v průběhu těhotenství zvyšuje pravděpodobnost mimoděložního těhotenství, vzniku vcestného lůžka, předčasného odlučování placenty, spontánních potratů, předčasných porodů, komplikací v době kolem porodu, riziko narození mrtvého dítěte.
 
Rada lékaře

Je dostačující, když maminka v pátém týdnu zjistí, že je těhotná a přestane kouřit? Může být kouření do té doby pro plod škodlivé?
Je to dostačující. A k té škodlivosti – samozřejmě je otázka, kolik těhotná kouří. Několik cigaret denně je něco jiného než 40 denně.

Když se jedná o opravdu silnou kuřačku, je vhodné, aby kouření „utnula“ naráz, nebo raději přestala postupně?

Samozřejmě je lepší přestat naráz. Postupně to jde velmi špatně.

Co když nastávající maminka kouří – i když v menší míře – dál?
Pokud žena kouří po celou dobu těhotenství, tak ohrožuje sebe i plod.

Je pravda, že se miminko v bříšku při kouření matky vlastně dusí?
Chemické látky obsažené v cigaretovém kouři se dostávají prostřednictvím budoucí matky do těla plodu. Například nikotin snižuje průtok krve dělohou, kadmium poškozuje drobné cévy v placentě, oxid uhelnatý se váže na červené krevní barvivo a tvoří tzv. karboxyhemoglobin, který omezuje přenos kyslíku.
Dítě se v děloze dusí.

Je pravda, že se maminkám, které kouřily v těhotenství rodí děti, jež mají předpoklad, že také jednou budou kuřáci?

Nové studie zjistily genetické vlohy pro závislost na tabáku a zvýšené riziko kuřáků ke vzniku rakoviny plic. Tyto vlohy mohou být dědičné.

Jak na nastávající maminku působí „pasivní kouření“?
Pasivní kouření je nejméně stejně škodlivé, ne-li škodlivější, než kouření aktivní. Úplný zákaz kouření v restauracích a veřejných prostorách měl být uzákoněn už dávno…
 
Stejně tak maminka, která neví, že je těhotná, může v prvních dnech pít alkohol bez omezení. Je to pro plod škodlivé?
Ano, alkohol může plodu škodit, ale nejen v prvních týdnech těhotenství. Ženin plod nemá enzym, který dokáže odbourat alkohol. Proto by se těhotné měly alkoholu vyhnout. V Británii se mění odborná doporučení ohledně pití alkoholu v těhotenství. A to z maximálně jedné jednotky alkoholu denně, tedy například malé sklenky vína, na nulový přísun alkoholu. Žádný podobný předpis u nás neexistuje, normovat pití alkoholu v těhotenství by ani
nemělo smysl.

Může si maminka výjimečně dát skleničku vína?
Na alkohol se ptají opravdu převážně ženy, které denně vypijí láhev vína. Ty, co si chtějí pouze připít, s tím problém nemají. Půl sklenky vína by v tomto případě dítěti ublížit nemělo.

Někteří lékaři prý malou skleničku piva dokonce doporučují pro vysoký obsah minerálů? Co vy na to?

Pít alkohol v těhotenství není dobrý nápad ani v této formě. Ale je možné pít nealkoholické pivo.
 
Klepněte pro větší obrázekDoc. MUDr. Pavel Calda z Gynekologicko - porodnické kliniky VFN Praha

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články