Cvičíme s mrňouskem

Cvičení, tedy spíše protahování ručiček a nožiček, je příjemné pro mrňouska i maminku a přispívá k jejich celkové pohodě.
Cvičíme s mrňouskem
Do třetího měsíce věku platí, že jakákoliv manipulace s miminkem rovná se pohyb. Od třetího měsíce můžeme začít aktivně procvičovat ručičky, nožičky i celé tělíčko děťátka,“ říká na úvod MUDr. Pavla Loudová z dětského klubu AquaBella v Poděbradech. Ona sama cvičí s miminky po „plavání“ ve speciální vaničce a následných masážích (o nich jsme psali v minulých vydáních Betynky), což je ideální, protože jsou jejich tělíčka uvolněná. Ale maminky mohou se svým děťátkem cvičit i doma během dne v rámci nejrůznějšího „dovádění“, když vidí, že je spokojené a je na to vhodná chvilka.
 
Co je dobré vědět
Začít cvičit můžeme, až když jsou kyčle dítěte zkontrolované ortopedem a jsou v pořádku.

Měla by se respektovat nálada a zdravotní stav děťátka, necvičíme s ním, pokud má teplotu, průjem, „není ve své kůži“.
 
Prvky cvičení kolem třetího měsíce vycházejí převážně z jógy, takže se jedná o systém protahování horních a dolních končetin.
 
Zpočátku stačí prvek 3- až 4krát zopakovat. Děťátko samo reaguje, řekne si, že už tohle nechce − mělo by mít z pohybu radost.
 
Cviky provádíme vždy symetricky, nikoliv jednostranně. Díky tomu, že se protahuje pravá i levá končetina stejným způsobem, je možné eliminovat drobné vady, nerovnováhy ve vývoji.
 
Při pokrčování nožiček se procvičuje také oblast kolem bříška, což příznivě ovlivňuje i střevní peristaltiku.
 
Při cvičení neustále udržujeme s děťátkem oční kontakt a jednotlivé cviky provázíme říkankami, zvuky, písničkami.
 
Ideální je, když maminka absolvuje první cvičení pod vedením odborníka a o všem se s ním poradí nebo si sežene literaturu, která se cvičení miminek věnuje (např. J. Hašplová: Masáže dětí a kojenců, G. Zeißová: Cvičíme s děťátkem).
 
Protahování ručiček a nožiček
Uchopíme levou ručičku za zápěstí a pravou nožičku kolem kotníku. Po přiblížení k sobě lehkým tahem překřížíme tak, že nožička je vespod a ručička nahoře. Poté znovu protáhneme a opět končetiny překřížíme, ale tím způsobem, že nožička je nahoře a ručička je vespod (viz velký obrázek). Stejným způsobem provedeme cvik i s opačnými končetinami.

Úchop i protažení končetin jsou na úvod stejné jako v předchozím cviku, jen končetiny dáme k sobě tak, aby se dotýkaly. Prstíky ťukáme na chodidlo a doprovázíme to neodmyslitelnou říkankou „Kovej, kovej, kováříčku…“ Potom cvik provedeme opačnými končetinami.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články