Čtenářka Dagmar: Těhulky, nebojte se, zvládnete to!

Zdravím Betynku a hlavně nastávající i současné maminky "začátečnice".
Čtenářka Dagmar: Těhulky, nebojte se, zvládnete to!
Chtěla bych svým dopisem podpořit právě osůbky tápající v množství informací a pochybujících sami o sobě. Jsem zářným případem toho, že pokud člověk chce a z prvotní paniky otočí na pozitivní přístup, může to mnohé vyřešit.

Ať už jste miminko plánovali nebo nikoli, vždycky je to šok. I mně se hlavou honilo tisíce myšlenek a nějak jsem si nemohla sama sebe představit jako maminku. Cítila jsem nutkavou potřebu kamarádit se se všemi maminkami na světě, abych od nich získala informace. Internet se stal mou hlavní zábavou při těhotenské nespavosti a tiskárně nestačil papír, jak jsem si chtěla uchovat informace od prenatálního období po recepty na příkrmy. :-) Těhotenství jsem někdy vystavovala na obdiv, někdy mě ty pohledy kolemjdoucích zase vadily.

Hlavně je to dlouhé. Někdy vás sužuje strach z porodu, výchovy a svojí vlastní budoucnosti natolik, že byste si mimi v bříšku ponechaly. Jindy zase, například po desáté "čurací" pauze mezi nákupy, si přejete, aby miminko vykouklo na svět.
 
Klepněte pro větší obrázek 

Vším tímhle jsem si prošla a někdy mě chytaly záchvaty pláče, že to nezvládnu. Navíc chováme koně a máme "samozřejmě" i psího kamaráda. Pořád jsem se obávala, jak to půjde dohromady, starost o zvířecí členy rodiny a o to malé lidské.

Dneska se tomu tak trochu směji, protože on se vás nakonec prostě nikdo neptá a miminko očekává, že to zvládnete. :-) A očekává to i rodina, i manžel, pan doktor, sousedi, kamarádi, a tak se z vás pomalu stává "jasná máma". O porodu toho přečtete tuny, zdají se vám podivné sny, čekáte na první příznaky a mísí se ve vás pocit úzkosti s ohromným očekáváním. A najednou ho máte u sebe, svoje miminko, a je čas zúročit hodiny nad časopisy a webovými stránkami.

Věřte mi, že s každým pohlazením, s každým zvednutím, přebalením jste šikovnější a šikovnější a nikdo, ani několikanásobná matka, není pro to vaše miminko lepší pečovatelkou. Jen se místo strachu občas usmějte a koukněte se, jak je krásné a jak čeká právě na tu vaší vůni.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Osobně jsem nikdy nedržela žádné miminko v ruce, nikdy jsem nepřebalovala a můj strach z absence vrozené šikovnosti na tyto úkony byl opravdu veliký. Každý malý úsměv nebo pohled mojí holčičky mě ale přesvědčil, že to dělám správně. Nenechte se odradit a hlavně si dopřejte čas, než získáte rutinu. I přes všechny problémy je život krásný a život s miminkem ještě hezčí, tak si ho nekažte strachem a pochybnostmi. Budete spokojenější vy i miminko.

Zvládli jsme první tři měsíce, myslím, ke spokojenosti všech zúčastněných. I díky Betynce jsem se mohla vrátit brzo zpátky do sedla koní, protože mnoho jsem z ní přednastudovala. :-)

Posílám fotky a zdravím celou milou redakci, a pokud pojedete kolem naší stáje, zastavte se podívat se, jak se vyrůstá "u koní".

S pozdravem,
Dagmar
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články