Co si miminko zapamatuje a na co zapomene?

Před pár dny byl s vámi váš drobeček kamarád. Smál se na vás, dával vám hlavičku na rameno, vztahoval ruce, abyste ho zvedli do náruče. Ale najednou jako by vás neznal. Proč?
Co si miminko zapamatuje a na co zapomene?

„Ta dámská jízda mě přišla draho,“ ohlíží se na dvoudenní akci s kamarádkami Leona. „Chtěla jsem se trochu odreagovat, zažít i něco jiného než přebalování, koupání a krmení... Nakonec jsem z toho nic neměla. Pořád jsem na ni musela myslet. Přijela jsem domů a ona mě nechtěla.“ Ona je Jolanka – jedenáctiměsíční miminko, které na mámě dost visí. Při nedělním návratu ovšem dávala najevo svou nevoli. Na mámu hleděla, jako by ji nikdy předtím neviděla. Odstrkovala ji. Schovávala se za tátu a vinula se k němu. „Teprve večer mě vzala na milost. A já si uvědomila, že mi krásné zážitky za Jolančino odmítání nestojí.“

Separační úzkost: Nenechávejte dítě dlouho vyplakat, jen ji zhoršíte

Separační úzkost: Nenechávejte dítě dlouho vyplakat, jen ji zhoršíte

Proč mě nechce?

Byla Jolanka nazlobená, že ji máma nechala osudu, nebo ji jen zradila „paměť“? Že by zapomněla na nejmilovanějšího člověka, kterého zná? Podle psycholožky Evy Pavlíkové se toho o paměti miminek ve skutečnosti zase tak moc neví.

 

„Odpověď na tuto otázku bude spíš souviset s tím, jak se vytváří citová vazba dítěte k člověku, který o ně převážně pečuje – tedy nejčastěji k mamince. Zažívá-li jistotu a bezpečí, je zpravidla dobře vybavené, aby bez újmy překonalo změny v obvyklých rituálech.“

 

Separační reakce je závislá na temperamentu dítěte

V prvním půlroce prý miminko většinou výměnu pečovatelů přijímá vcelku dobře. Mezi sedmým až devátým měsícem začíná zřetelněji odlišovat svoje a cizí lidi. Je-li zvyklé být hlavně s maminkou, může na její odchod a náhradu někým jiným reagovat dramaticky. „Nejprve pláče, potom rezignuje – přejde do apatie a teprve po nějakém čase je schopno navázat vztah k ‚novému‘ člověku,“ zdůrazňuje Eva Pavlíková. „Tento jev se označuje jako separační reakce. Síla jejího projevu je závislá i na temperamentu, na zkušenosti dítěte s podobnými situacemi a na tom, co prožívá rodič, když od něj odchází. Jeho vnitřní obavy se na ně mohou snadno přenést.“

 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články