Co se děje pár hodin po porodu?

Bezprostředně po porodu si vaše tělo zvyká na novou situaci, mění se například průtok krve. Děloha je již prázdná a dítě již nepotřebuje výživu od své matky.
Co se děje pár hodin po porodu?

Ženy bývají bezprostředně po porodu více či méně vyčerpané. Během velmi krátké doby může nastat komplikace, i když měl porod třeba hladký průběh. Porodní sál, kde žena zůstává i po porodu, má proto charakter jednotky intenzivní péče, žena je sledována častěji, a jsou zde technické a přístrojové možnosti, které mohou pomoci nastalou komplikaci vyřešit. Po tuto dobu – zpravidla to jsou dvě hodiny - zůstává se ženou obvykle její partner a v kolíbce i dítě, které dnes již nebývá od matky oddělováno.

Novorozenec by měl být přiložen k prsu matky co nejdříve a žena bývá poučena o technice přikládání dětskou sestrou nebo porodní asistentkou. Časné přikládání dítěte k prsu je důležité jak pro dítě, tak i pro novopečenou maminku. Drážděním bradavek se totiž vyplavuje do její krve hormon oxytocin, který zlepšuje zavinování dělohy a snižuje poporodní krevní ztrátu. V děloze se při zavinování lépe uzavírají do té doby otevřené cévy, které po odloučení placenty volně zejí do její dutiny. Teprve po těchto dvou hodinách je matka s dítětem převezena do pokoje na oddělení šestinedělí. Dnes je již ve všech našich porodnicích zaveden systém společného ošetřování matek a dětí.

Pokud to provoz porodnice dovolí, tak si žena může pokoj vybrat. Některá chce mít soukromí a chce být zcela sama, jiná si ráda popovídá, a proto si zvolí vícelůžkový pokoj. Obvykle se dnes v českých porodnicích setkáte s maximálně trojlůžkovými pokoji. Přítomnost jiné matky na pokoji mívá i další výhody. Maminky si obvykle vycházejí vstříc, v době své nepřítomnosti (sprcha, WC ap.) si vzájemně hlídají děti a nakonec i předávají zcela nové zkušenosti.

Již za několik hodin po samovolném porodu může čerstvá maminka vstát z lůžka. Nehybný klid na lůžku není prospěšný. Časné vstávání je prevencí zánětu žil, plicních komplikací, urychluje zavinování dělohy a odtok očistků. První dny šestinedělí kojící matka leží na lůžku, později může kojit vsedě.

Většina maminek dává přednost být na společném pokoji s dítětem, jiné si naopak po porodu rády odpočinou a přenechají péči o dítě v prvních hodinách nebo dnech odborně vyškolenému zdravotnickému personálu. Ať tak či onak, denně k vám přijde na vizitu porodník a zkontroluje váš zdravotní stav. Každý den přijde i dětský lékař a podá vám informace o vašem děťátku. Využijte těchto vizit lékařů a ptejte se na vše, co je vám nejasné. Lékař vám zkontroluje frekvenci tepů, výšku děložního dna, charakter očistků, stav prsů a bradavek, hojení porodních poranění. Denně se mamince měří krevní tlak, 3–4krát denně teplota. Teplota první den po porodu může být i mírně zvýšená (do 37,5 °C), v dalších dnech však nemá překročit 37,2 °C. Zvýšená teplota je citlivý příznak, který záhy upozorní na počínající infekci v šestinedělí. Výška horního okraje dělohy dobře informuje o jejím zavinování. Avšak děloha se dobře zavinuje jen při dobře vyprazdňovaném močovém měchýři a konečníku. Proto se v prvních dnech šestinedělí kontroluje, zda dokonale vyprazdňujete močový měchýř a zda máte pravidelnou stolici.

Propuštění z porodnice záleží na průběhu porodu a na vašem tělesném a duševním stavu a zejména na zdraví dítěte. I když jste již v pořádku, můžete v některých případech čekat na své děťátko a naopak. Po samovolném porodu se dnes běžně propouští 4. – 5. den a po císařském řezu 5. – 7. den.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře