Co s bolestí bříška?

„Mění“ dítě najednou barvu, je nesvé, posedává a kroutí se? Může to být signál, že ho bolí bříško. Jaká je příčina? Je nutné jít hned k lékaři?
Co s bolestí bříška?
Bříško? To je široký pojem. Může znamenat momentální indispozici, ale i něco vážného... O Alenině téměř tříletém Petříčkovi všichni říkají, že je chodící reklama na zdraví. „Všichni nám ho závidí,“ říká Alena. „Má to však jeden háček. Náš Petřík nejí jen to, co mu dáme, ale často se jídlem obšťastňuje sám.“ Poprvé se to stalo asi před šesti měsíci. Petřík v jednu chvíli vesele brouzdal bytem, o pár minut později seděl na zemi a nevypadal dobře. „Nechápala jsem, co se děje. ,Výslech‘ nepomáhal, syn nebyl schopen říct, co ho bolí, jen ukazoval na bříško. Pak mi v kuchyni padla do oka otevřená lednička – nasoukal do sebe kus uzeného. Naštěstí ale ne moc. Když se to stalo podruhé a potřetí, pochopila jsem, že máme doma pažravce, před kterým nic neobstojí. Ledničku jsme zajistili, komoru zamykáme, ale stejně musíme být neustále na pozoru. Všetečného kluka prostě jen tak neuhlídáte.“
 
„Bolest bříška je zejména u malých dětí příznakem, který může signalizovat prakticky cokoli,“ zdůrazňuje dětská lékařka Lenka Smetanová. „Může se vyskytovat u onemocnění trávicího traktu, ale i jiných částí organizmu, odrážet může dokonce i potíže s psychikou dítěte, a to poměrně často. Je samozřejmě třeba vyloučit náhlou příhodu břišní, která je vždy velmi závažná a je třeba ji ihned řešit. Patří sem také známý zánět slepého střeva nebo uskřinutá kýla.“
 
Bolest bříška se podle doktorky Smetanové může objevit i u onemocnění dýchacích cest. V břiše je totiž mnoho mízních uzlin, které mohou reagovat na infekci. „Může doprovázet také angínu nebo zápal plic. Jedním z hlavních příznaků je logicky také u infekcí žaludku a střev, u nemocí jater a slinivky a u některých dalších zdravotních potíží. Nejčastější je ovšem dietní chyba, za kterou mohou rodiče, ale odnese ji dítě,“ podotýká. S běžnými bolestmi bříška, za které může špatné jídlo nebo příliš mnoho jídla, si rodiče dokážou poradit. Většinou stačí „velká“ dieta, po lžičkách podávaná coca cola, nebo slabý černý čaj, trocha klidu…
 
Co však platí v každém případě? Jestliže se dítě nelepší nebo trpí bolestmi bříška opakovaně, měl by je vidět lékař!
 
Rady pro rodiče
Víte, kdy zavolat lékaře?
Když je bolest bříška pořád silná, nezmírňuje se.
 
Bolest trvá déle než několik hodin.
 
Dítě má záchvaty bolesti, které přecházejí do bolesti stálé.
 
Bříško je na pohmat bolestivé, nafouklé nebo tvrdé.
 
Dítě nepřestává zvracet, i když už vlastně nemá co.
 
Dítě vypadá nemocně. 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články