Co prozradí voda?

I když se s manželem vzájemně uklidňujeme, mám strach. Vyšel mi pozitivní tripple test a teď čekáme na výsledky z plodové vody. Čekání je nekonečné a já se bojím, že se zdravotní postižení potvrdí.
Co prozradí voda?
Spousta maminek poznala, jak s jejich optimisticky naladěným těhotenstvím otřese zpráva, že možná není vše tak úplně v pořádku. Následné vyšetření však mnohá smutná podezření vyvrátilo a nekonečné čekání skončilo radostí.

Vyloučit riziko
„Pozitivní biochemický test nemusí znamenat nic vážného. Jen signalizuje riziko, které je třeba vyloučit. V případě velmi úzkostné nastávající maminky lze provést rychlé vyšetření speciální technikou pomocí tzv. amnioPCR metody a výsledek je známý do 48 hodin. Tento postup však nenahradí kompletní genetické vyšetření, neboť odhaluje jen hrubé chromozomální chyby, což se týká například Downova syndromu. Tímto prvním rychlým vyloučením se maminka může výrazně psychicky zklidnit. Buňky je však třeba po té dovyšetřit, neboť tím můžeme odhalit i drobné přesmyčky na chromozomech,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Pavlína Marešová z Gynekologicko-porodnické kliniky pražské nemocnice Na Bulovce.

Zkrácené čekání
Nyní se zavádí takzvaný časný biochemický screening., který je možné provést už mezi 11. − 13. týdnem těhotenství, tedy o pět týdnů dříve, než klasický tripple test. „Je to serologické krevní vyšetření matky, které se kombinuje s ultrazvukovým měřením tloušťky kožní řasy na šíji plodu a průkazem nosní kosti u plodu. Takto lze odhalit Downův syndrom až v 87%, falešná pozitivita je 5%. Na tento screening pak může navázat časná amniocentéza kolem 15. týdne těhotenství, což celou diagnostiku značně zrychluje a při negativním výsledku přináší duševní pohodu mamince prakticky o celý měsíc dříve, než klasické testy.“

Z plodové vody
S 99% spolehlivostí může odhalit některé vrozené vady plodu právě až metoda zvaná amniocentéza, čili odběr a vyšetření plodové vody. Jde například o genetické vady jako je Downův syndrom, Turnerův syndrom a jiné, dále o rozštěpové vady páteře, defekty mozku, vzácné dědičné metabolické poruchy. Úplně všechny problémy však zachytit nedokáže, například srdeční vady, rozštěpové vady obličeje nebo defekty končetin, které patří do tzv. 3 až 5% populačního rizika. Většinu těchto vad dokáže odhalit podrobné ultrazvukové vyšetření, které se provádí ve 20. a 32. týdnu těhotenství. Některé vady však mohou zůstat skryté a přijde se na ně až po porodu, např. neprůchodnost konečníku aj. Většina takových vad je dnes naštěstí už operovatelná s velmi dobrými výsledky. Amniocentéza je také jediná téměř stoprocentně spolehlivá cesta, jak určit už v 16. týdnu těhotenství pohlaví, což je důležité znát u některých dědičných onemocnění. Samozřejmě, že z pouhé zvědavosti rodičů, zda čekají holčičku nebo kluka, se takové vyšetření nedělá.

Rozhodne matka
K odběru plodové vody jsou posílány nejen maminky s pozitivním biochemickým screeningem, ale například i ty, kterým už bylo 35 let a tudíž je jejich těhotenství více ohroženo výskytem vrozených vad plodu, zejména Downovým syndromem. Zkrátka, když genetik shledá zvýšené riziko poškození plodu, doporučí budoucí mamince toto vyšetření.Ta však má právo jej odmítnout. „Gynekolog a porodník nastávající mamince vysvětlí důvod tohoto vyšetření včetně možných komplikací. Je ale jen na ni, jak se rozhodne,“ upřesňuje MUDr. Marešová. „Jde o invazivní metodu, a tak souhlas k vlastnímu vyšetření musí dát sama pacientka bez nátlaku. Jestliže je například věřící a ví, že v případě pozitivního výsledku stejně nebude souhlasit s umělým přerušením těhotenství, je pak zbytečné tuto diagnostickou metodu podstupovat. Podepíše pouze tzv. negativní reverz , což znamená, že si je vědoma rizika narození poškozeného dítěte. Další těhotenské poradny pak probíhají jako při každém jiném normálním těhotenství. Ale příliš často maminky toto vyšetření neodmítají. V naší porodnici v posledních dvou letech nedaly souhlas asi jen tři ženy.“

Odběr nebolí
Provádí se obvykle mezi 17. a 20. týdnem. Velmi tenká jehla se zavede přes břišní stěnu maminky do plodového vaku a odebere se 15 až 20 ml plodové vody, které se během několika dnů opět doplní. „Maminka se nemusí ničeho bát,“ ujišťuje gynekoložka. „Místo vpich se volí tak, aby bylo bezpečné pro matku i plod, pokud možno mimo uloženou placentu. Zákrok nebolí a plod není ohrožen, protože zavádění jehly probíhá celou dobu pod ultrazvukovou kontrolou, takže lékař vidí jak samotný průnik jehly, tak i plod.“ Amniocentéza se provádí ambulantně a maminka, nejlépe s doprovodem, opouští nemocnici obvykle ještě týž den. Následujících 24 hodin by měla být naprosto v klidu a alespoň dva týdny se vyhnout fyzické námaze. Výsledky tohoto vyšetření jsou známé za dva týdny a lékař je matce sděluje osobně.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články