Zatímco před otěhotněním vaší pokožce možná stačilo občasné natření pleťovým mlékem po večerním sprchování, pár měsíců před porodem bude lahvička s krémem nebo olejem vaším největším kosmetickým pomocníkem. Budete mazat a zase mazat, v opačném případě se totiž můžete dočkat nepěkných strií, které způsobuje napínání kůže na rostoucím břiše a také na prsech a stehnech.
Tedy na místech, která se v těhotenství nejvíce zvětšují. Tímto zvětšováním dochází k narušení vláken ve spodních vrstvách kůže, která nestačí vytvořit dostatečné množství elastinu, pokožka ztrácí pružnost a popraská. Objeví se strie, narůžovělé až fialové trhlinky, které časem vyblednou, ale z kůže nikdy úplně nezmizí.
Nečekejte, až břicho poroste
Na trhu je dnes mnoho výrobků, které promašťují a podporují elasticitu kůže. Ať už se rozhodnete pro kterýkoli, důležitější než samotná značka přípravku je důslednost při jeho používání.
Na problematická místa byste měla krém nebo olej aplikovat dvakrát denně a pokožku nějakou dobu masírovat v zájmu lepšího vstřebávání.
Začněte co nejdříve poté, co se dozvíte, že jste těhotná. Spousta žen si zajde koupit krém, až když se jim ve čtvrtém nebo pátém měsíci zvětšuje břicho. Ale to už může být pozdě.
Na vzniku strií se podílejí také hormonální změny, kvůli nimž kolagenová a elastinová vlákna ztrácejí schopnost pokožku udržovat pružnou. Když začnete mazat dostatečně brzy, budete mít větší šanci na úspěch.
Máte strie v genech?
Může se však stát, že strávíte poctivým mazáním mnoho času a jizvy se stejně objeví. „Přestože péče o pokožku je velmi důležitá, nemusí striím vždy úplně zabránit. Náchylnost k jejich vzniku je totiž dědičná,“ vysvětluje lékařka Iva Obstová.
Jestliže strie po těhotenství zůstaly vaší mamince a její matce, nejspíš se jim neubráníte ani vy. Můžete však dosáhnout toho, že se objeví jen v minimální míře. Kromě pravidelné péče o namáhanou pokožku si hlídejte svou váhu, abyste nepřibírala víc, než je nutné.
Mnoho žen považuje těhotenství za období, kdy mohou sníst cokoli v jakémkoli množství, protože tukové zásoby skryje těhotenství a po porodu je přece jedno, jestli hubnete deset nebo patnáct kilo.
Váha v těhotenství má však podle dermatoložky kliniky Esthesia největší vliv na vznik strií, spoluurčuje, zda se objeví a jak budou velké. Míru poškození pokožky zjistíte většinou až po porodu, kdy se napnutá kůže začne vracet a vzniklé strie budou viditelnější.
Další jizvy už v období po narození dítěte nevznikají, přesto byste měla v pravidelné péči o pokožku pokračovat.
Strií se nezbavíte, mohou jen zesvětlit
Když už se strie jednou objeví, těžko se jich budete zbavovat. Postupem času vyblednou a z tmavě fialové barvy se stane světle růžová až šedá, ale úplně nezmizí nikdy.
„Zázračný lék na strie neexistuje, je možné je pouze potlačit. Významně pomáhají ošetření frakčními lasery – během několika sezení se viditelnost strií zmírní. Nedojde sice k jejich úplnému odstranění, ale klientky většinou odcházejí velmi spokojené,“ říká lékařka Iva Obstová.
Těhotenstvím to většinou nekončí a nadále je důležitá důkladná péče o pokožku a také hlídání váhy, neboť každý další nárůst situaci zhoršuje.
Co pomáhá na strie
Používejte mastný krém nebo olej
Každé pleti vyhovuje něco jiného a žádný přípravek vám nezaručí, že nebudete mít žádné strie. Nezáleží na tom, jestli zvolíte krém nebo olej, důležitější je pravidelnost jejich používání.
Pijte hodně vody.
Pleť potřebuje hydratovat také zevnitř, a tak jí dopřejte co nejvíce čisté vody a snažte se omezit kávu. Vynechání alkoholu v těhotenství by mělo být samozřejmostí.
Nekuřte
Cigarety škodí miminku a také vaší pleti, protože tkáně ztrácejí vlivem kouření pevnost a pružnost.
Babské rady berte s rezervou
Naše babičky se v těhotenství mazaly sádlem a tuhle radu možná také uslyšíte. Dejte si však pozor, sádlo můžete použít jedině bez soli, která by pokožce naopak uškodila.
Video: Podívejte se, co na strie zabírá