Co dělat s dětmi, když venku prší?

Zabavit malého caparta není nic jednoduchého, to zná většina rodičů. Dokud je venku krásné počasí je to poměrně snadné, vezmete děti do parku s míčem nebo na hřiště a je vystaráno. Jak se ale začne venku pršet, je to tak trošku horor. Děti se nudí, v lepším sedí před televizí a v tom horším pořádně zlobí.
Co dělat s dětmi, když venku prší?
I pro malé děti existuje řada center a studií, kam si s nimi můžete jít hrát v případě, že venku prší nebo je brzy tma. V mateřských centrech bývají k dispozici volné herny, kde si vaše ratolest pod vaším dozorem může hrát s ostatními dětmi. Nebo se zde pořádají různé akce a kroužky pro úplně malé děti. Mnohé z aktivit pak můžete provádět i doma. I my jsme pro vás připravili malý breviář her k inspiraci. „Zapomněli“ jsme jen na pexeso, protože to zná každý rodič☺

Na schovávanou
 
Vhodné pro děti od 3 let
Náročnost: nízká
Zaměřeno: Na pohybovou aktivitu
 
Oblíbená hra, která existuje napříč stoletími. Určitě si pamatujete, jak i vás bavilo nehnutě čekat za prádelním košem, aby vás nenašli. Princip hry je jednoduchý. Jeden stojí za pikolou a ostatní členové si musí najít dokonalý úkryt, aby je nikdo nenašel. Vyhrává ten, kdo zůstane neodhalen a podaří se mu zapykat pikolu.

Hadí muž - žena
 
Vhodné pro děti od 2 let
Náročnost:
nízká
Zaměřeno: Pohybová aktivita a soustředění
 
Dítěti přivážeme na pásek u kalhot provázek, na jehož konci je tužka (špička tužky by měla dosahovat asi 10 cm nad kolena). Hadí muž či hadí žena se musí snažit spustit špičku tužky do hrdla láhve, kterou postavíme na zem mezi jeho (její) nohy.

Plastelína
 
Vhodné pro děti od 2 let
Náročnost:
nízká
Zaměřeno: Tvořivost a vnímání
 
Vyrábějte s dětmi z plastelíny figurka zvířátek. Při tom sse můžete učit nebo opakovat barvy i názvy zvířátek. Pokud není po ruce plastelína, stačí těsto z mouky a vody. Připravte s ovšem ne velký nepořádek☺malé caparty totiž ohromně baví se „patlat“ těstě vařit. Vy pak můžete výsledné výtvorné upéct v troubě a vystavit v dětském pokojíčku, děti budou pyšné. Hra dětem podporuje fantazii, učí je trpělivosti a rozvíjí výtvarné cítění.

Kuličko hop
 
Vhodné pro děti od 5 let
Náročnost:
střední
Zaměřeno: Postřeh a motoriku
 
Ideální hry v době, kdy je ratolest nemocná. Dá se totiž hrát pohodlně i v posteli. Jde o Lehkou bezpečnou hračku, kterou vyrobíme z krabičky od filmu, velkého korálku nebo provrtané skleněné kuličky a tenkého provázku. Do krabičky uděláme u horního okraje dírku, připevníme provázek a na druhý konec přivážeme kuličku (výsledná délka provázku je asi 10 cm). Dítě se snaží chytit kuličku do krabičky.

Malování na sklo
 
Vhodné pro děti od 4 let
Náročnost:
vysoká
Zaměřeno: Tvořivost a trpělivost
 
Malování na sklo bude vaše děti bavit zejména, pokud jim dovolíte si ozdobit okenní tabule nebo prosklené dveře jejich království. Dejte jim prostor, aby tvořily samy podle svého, do jejich obrázků „nemluvte ani jim přehnaně neraďte, nechte volnost jejich fantazii. Malujte ale s nimi.Vytvořte různé obrázků motýlů a kytiček a učte děti rozpoznávat barvy a význam obrázků. Pomozte jim je také nalepit, kam si budou přát.

Hledání poslepu
 
Vhodné pro děti od 2 let
Náročnost:
střední
Zaměřeno: koncentraci, rozvoj řeči, vnímání
 
Dítěti zavažte oči a nechte jej chodit po místnosti, a vyjmenovat všechny předměty, které nahmatá - židle, hračky, stoleček a podobně. Tahle hra děti velice baví, protože hned po „prokouknutí“ si ověří správnost svých odpovědí a mohou začít hrát znovu. Podobnou variantou je hra hledání rukama. Řekněte dítěti, že vidíte nějakou věc - červenou židli, květovanou záclonu, časopis s krásnou paní na obálce či plyšového medvídka. Jakmile dítě předmět najde, rozběhne se k němu a dotkne se ho.
 
Klepněte pro větší obrázek 

BUKUHU
 
Vhodné pro děti od 5 let
Náročnost:
střední
Zaměřeno: koncentraci, pohyb
 
Pokud mate početnou rodinu nebo si vaše děti pozvou kamarády, musíte si zahrát “bukuhu”. Ovšem pokud vám nevadí dost rámusu. ☺
Hráči se rozdělí na tři skupiny: BU, KU a HU. Pak se rozprchnou po bytě a každý se ozývá svým signálem (bu-bu, ku-ku, hu-hu). Zároveň se honí podle cyklického schématu: BU honí KU, KU honí HU, HU honí BU. Chycený hráč se stává členem té skupiny, kterou byl chycen (HU se stává KU, KU se stane BU, BU se může stát HU). V okamžiku, kdy se stane hráč členem jiné skupiny, mění své zvuky za zvuky členů této skupiny a je honěn jejími nepřáteli. Hra se časově omezuje. Po vypršení limitu se hráči ve skupině spočítají. Vítězí ta skupina, která má nejvíce členů, popřípadě všichni, pokud zbude pouze jedna skupina.
 
Znáte Vrchcába?
 
Vhodné pro děti od 5 let
Náročnost:
střední
Zaměřeno: koncentraci, fantazii a mimiku
 
Vrchcába zná každý a každý také dobře ví, že je to prapodivné stvoření. Jedno z dětí začne hru otázkou:
- Znáš Vrchcába?
- Jakýho Vrchcába?
- Vrchcába, kterej má takovejhle palec. (Přitom ukazuje vyvrácený palec.)
- Vrchcába, kterej má takovejhle palec a ještě takovejhle palec? (Ukazuje přitom oba palce vyvrácené.)
- Ano, Vrchcába, kterej má takovejhle palec a ještě takovejhle palec a k tomu křivou pusu. (Zkřiví pusu a vyvrátí oba palce.)
Oba hráči musí mezi otázkami zachovat tvář a nesmát se… Vyhrává ten, kdo umí Vrchcába nejlépe napodobit a nerozesmát se.

Soupeřící kohouti
 
Vhodné pro děti od 5 let
Náročnost:
střední
Zaměřeno: koncentraci a pohyb
 
Oba "kohouti" zkříží ruce před hrudí a skáčou na jedné noze kolem sebe. Přitom do sebe strkají ramenem, až jeden z nich ztratí rovnováhu a musí si stoupnout na obě nohy. Ten, kdo si na obě nohy stoupl třikrát, je poražen. Souboj bude obzvláště napínavý, když se utvoří několik soupeřících dvojic a vítězové bojují proti sobě v dalších kolech tak dlouho, až zůstane jenom jeden vítěz.

Domácí orchestr
 
Vhodné pro děti od 2 let
Náročnost:
nízká
Zaměřeno: pohyb
 
Pokud jsou vaše nervy v pořádku a obrníte se trpělivostí, můžete si zahrát na domácí orchestr. Ale připravte se, na pořádný rachot i natp, že děti hlasité hry baví opravdu dlouho. A jak na to? Vaše ratolest naplní sedm stejných sklenic vodou, každou do jiné výšky. Při ťukání lžičkou nebo vařečkou na okraj sklenic si určitě vzpomene na říkadla ze školky nebo si vymyslí nějakou vlastní písničku. Další sourozenec si může udělat harfu tak, že na nějakou krabičku napne různě dlouhé a široké gumičky.A co teprve buben z hrnce a místo paliček vařečky? Velký rodinný koncert začíná…

Potichu, potichoučku
 
Vhodné pro děti od 5 let
Náročnost:
střední
Zaměřeno: koncentraci a pohyb
 
Hra, do které se zapojí celá rodina, je totiž určena minimálně pro čtyři hráče. Hráči se shromáždí v rohu místnosti. Jednomu z nich zavážete oči a pošlete ho za dveře. Na zem vedle skupiny hráčů položíme svazek klíčů nebo jiný předmět, který dělá hluk, když se ho někdo dotkne. Hráč se zavázanýma očima se vrátí do místnosti. Ostatní berou jeden po druhém svazek klíčů a přenášejí ho potichu na druhý konec místnosti. Jakmile dítě se zavázanýma očima něco uslyší, ukáže na nešiku a ten ho pak vystřídá.


Jak využít televizi
 
Vhodné pro děti od 4 let
Náročnost:
střední
Zaměřeno: fantazii, řeč
 
Bohužel v dnešní době se bez ní děti neobejdou. Všemocná televize je nejúčinnější prostředek ke zklidnění i nejneposednějšího dítěte. Nechceme vám rozhodně radit, abyste ji zapnuli vždy, když se vaše ratolest nudí. Spíš naopak. Snažte se omezit její škodlivý vliv na minimum a nenechte svého potomka koukat celé dny.Nejprve omezte televizi na několik pořadů v určitých hodinách. Potom dítě požádejte, aby vám třeba při vaření vyprávělo příhody svého oblíbeného hrdiny. Může je vyprávět i na papíře - na jednu stranu nakreslí obrázky a na protější stranu samo napíše nebo nám nadiktuje text. Uvidíte, jak bude šťastné. Bude si totiž připadat velmi dospělé a zároveň se těšit z vašeho zájmu a přítomnosti.

Nevím, kde mi hlava stojí
 
Vhodné pro děti od 5let
Náročnost: vysoká
Zaměřeno: koncentraci, koordinaci pohybů
 
Rodiče hru řídí, ale mohou samozřejmě i hrát. Řeknete dětem, aby se chytily pravou rukou za levé ucho a levou rukou za nos. Potom jim přikažte, aby ucho i nos pustily a poplácaly se po stehnech, dále aby zopakovaly pohyby, které dělaly na začátku, ale vyměnily ruce. Můžeme jim také navrhnout, aby pravou rukou kroužily nad hlavou ve směru hodinových ručiček a levou rukou před obličejem v opačném směru. Je to dost těžké. Kdo se první splete, vypadává ze hry.
 
Tornádo
 
Vhodné pro děti od 2 let
Náročnost:
nízká
Zaměřeno: pohyb a sociální návyky
 
Vypadá váš byt po všech těch hrách, co jsme vám poradili, jako po náletu? Pro samé hračky není ani kam šlápnout, nic není na svém místě, pak je ideální čas zahrát si s dětmi hru poslední a to na tornádo. Hravou formou tak totiž donutíte děti, aby si po sobě uklidily. A bez odmlouvání… Nařiďte kuchyňský budík na 15 minut a za bojového pokřiku: "Pozor, je tu tornádo!" odstartujte velkou hru na úklid! Každý musí začít honem sbírat, skládat a rovnat... Za čtvrt hodiny musí být uklizeno. Vyhrává ten, kdo to stihne nejdřív. Rodič během této hry ovšem odpočívá a dozoruje, aby vše proběhlo podle pravidel…
 
Text: Eliška Zikmundová
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články