Co dělat, když u dveří zazvoní exekutor

Problémy s placením běžných výdajů nebo se splácením půjček může mít dnes např. kvůli ztrátě zaměstnání spousta lidí.
Co dělat, když u dveří zazvoní exekutor
Když se dostanete do problémů se splácením půjček, měli byste situaci začít řešit a snažit se s bankou co nejdříve dohodnout na snížení splátek a prodloužení splatnosti. Rozhodně nestrkejte hlavu do písku, protože tím se situace jenom zhorší.
 
Pokud nesplácíte úvěry nebo neplatíte účty za vodu, plyn nebo telefon, mohou se firmy či instituce, kterým dlužíte, obrátit na soud. Ten na vás na základě jejich návrhu může nařídit exekuci. Nepříjemné pro vás je to, že budete o soudem nařízené exekuci informováni až jako poslední. Od té doby u vás kdykoliv může zazvonit exekutor. Pokud můžete, co nejdříve zaplaťte svůj dluh na exekutorském úřadě, který je pověřen provedením exekuce. Vyhnete se spustě nepříjemností. Náklady na exekuci totiž hradí dlužník, tedy vy. Obecně platí, že čím déle exekuce trvá, tím budete muset zaplatit více. Jinými slovy – čím více úkonů je nucen exekutor učinit za účelem vymožením pohledávky, tím vyšší jsou pak náklady. I pokud dlužíte jen několik set korun, náklady na exekuci se pohybují v řádech tisícikorun.
 
Když k vám exekutor přijde, zachovejte chladnou hlavu a raději spolupracujte. Nesnažte se před ním schovávat nebo utíkat. Mějte na mysli, že je pověřený soudem a má tak právo vstoupit do vašeho bytu i bez vašeho svolení nebo vaší přítomnosti. Pokud byste nechtěli otevřít nebo nebyli doma, přivolá exekutor zámečníka. Jeho službu pak budete muset zaplatit také vy. Než ale pustíte exekutora do bytu, vyžádejte si jeho služební průkaz a pověřovací listiny. Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti, zavolejte raději policii.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Exekuci lze provést několika způsoby, které určuje exekuční řád. Jako první dochází zpravidla k inkasování peněz z účtu a srážkám ze mzdy. Pokud vlastníte byt, dům nebo pozemek, vyznačí exekutor záznam do katastru nemovitostí. V případě, že nebyl nalezen dostatek finančních prostředků, který by stačil na uhrazení dluhu, rozhodne exekutor o provedení soupisu majetku.
 
Zabavené věci pak exekutor vydraží. Movité věci se prodávají v dražbě za 1/3 odhadní ceny, nemovitosti pak za 2/3 odhadní ceny.
 
Při exekuci se může stát, že dojde k zabavení věcí, které nepatří dlužníkovi, ale tzv. třetím osobám. Skutečný vlastník, by se měl co nejdříve obrátit na exekutora a dokázat, že zabavené věci opravdu patří jemu. O vyloučení věcí z exekuce je možné požádat i u soudu prostřednictvím vylučovací žaloby. Nebudete-li ale mít přesvědčivé důkazy, soud žalobu zamítne a exekuce se jenom zdrží a prodraží.
Více informací o průběhu exekuce najdete např. na stránkách www.exekuce.cz
 
PTEJTE SE NA VŠE, CO VÁS ZAJÍMÁ 

Klepněte pro větší obrázekNa dotazy odpovídá: soudní exekutor JUDr. Tomáš Vrána, Exekutorský úřad Přerov

 
Své dotazy vkládejte přímo do diskuze pod článkem. Pro přidání příspěvku není nutná registrace. 
 
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku