Co dělat, aby porod probíhal hladce

Někteří novorozenci se dostanou na svět za pár minut, jiní si dávají načas. Co dělat, aby vyklouzli snadněji? 
Co dělat, aby porod probíhal hladce

Zeptáte-li se těhotných žen, co je napadne, když se řekne porod, asi nejprve zmíní miminko. Ale moc pozadu nezůstanou radost z narození dítěte, jeho zdraví, emoce a obavy. Mnohé z nich přiznají, že jim neustále v koutku duše sedí strach, jestli to nebude bolet příliš. Snad i proto spoléhají na epidurální analgezii či jiné možnosti tišení bolesti. A samozřejmě doufají, že jim tuhle těžkou chvilku pomůže zvládnout někdo blízký – ať už manžel, maminka nebo třeba dula. I lékaři a porodnický personál však mohou prý jejich rozpoložení hodně ovlivnit – a to jak pozitivně, tak negativně.

Projde velká hlavička?
Také jste si někdy, milé maminky, položily nad svým novorozencem otázku, jak je možné, že tak velká hlavička prošla vašimi porodními cestami? Příroda to tak zařídila. Ale jak se ukazuje, někdy se při tom plánování trefila poněkud vedle a miminko se příliš těsnými cestami dralo na svět s velkými obtížemi. S velkou hlavičkou a malým otvorem nic nenaděláme, jen se můžeme snažit tuhle hříčku přírody ovlivnit, nebo trochu ošidit. Říká se, že co utiší bolest, ulehčí porod. Pomáhají léky, epidurální analgezie, teplá lázeň či sprcha, relaxační pomůcky a třeba i aromaterapie. Dobře určitě funguje i nový porodnický gel, který se teď začíná více využívat.

Bude to za chvilku? Pravděpodobně ne
Rodíte poprvé, podruhé nebo potřetí? Připravte se na to, že první porod většinou trvá nejdéle.

V první době porodní se za pomoci děložních stahů otevírá a zkracuje děložní hrdlo až do úplného otevření porodních cest. Kontrakce jsou pravidelné. U prvorodičky trvá 6 až 12 hodin, u vícerodičky 3 až 7 hodin. V první době porodní může dojít k prasknutí vaku blan a odtoku plodové vody.

Druhá doba porodní začíná otevřením porodních cest a končí porodem dítěte. Během této doby dítě sestupuje porodními cestami. Rodička cítí děložní stahy a silné nucení na tlačení. U prvorodiček trvá 15 až 60 minut, u vícerodiček 5 až 30 minut.

Třetí doba porodní je vlastně porod placenty. I teď mohou přijít kontrakce, které vedou k odloučení placenty a plodových obalů. Už skoro nebolí. U všech rodiček trvá třetí doba 5 až 30 minut.

Pomoci může gel
Už jste slyšeli o gelu, který přispívá k tomu, že pro děťátko není cesta ven tak obtížná?

V pochvě se tvoří „film“, který by měl redukovat tření. To vzniká mezi porodním kanálem a dítětem během porodu. Díky porodnickému gelu Dianatal® je tření mnohem menší, děťátko porodním kanálem lépe prochází, vlastně klouže. Gel je pro maminku i dítě bezpečný. Neobsahuje léčiva, ani konzervační látky, nevyvolává alergické reakce, nedráždí oči ani sliznice. Využít ho mohou jak prvorodičky, tak vícerodičky.

Gel se zavádí už v první době porodní – vždy při vyšetření rodičky během porodu. Ve vypuzovací fázi mohou tkáně pochvy a hráz spontánně prasknout. Nekontrolovanému roztržení hráze se snaží porodník nebo porodní asistentka zabránit tím, že hráz malinko nastřihnou. Při použití porodnického gelu Dianatal® však k poranění hráze nedochází tak často, zkracuje se dokonce i druhá doba porodní. A pokud k poranění hráze přece jenom došlo, patřilo k těm lehčím.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články