Co by měla obsahovat domácí lékárna?

Dobře zásobenou domácí lékárnu by měl vlastnit každý. Obzvlášť, jste-li rodič, v takovém případě je přímo nutností mít vše potřebné stále při ruce.

Lékárnička patří mezi základní vybavení každé rodiny. Pro případ onemocnění či poranění by tedy rozhodně neměla chybět v žádné domácnosti, protože k více než polovině obtíží dochází právě doma či v blízkém okolí.

Základní výbava
• teploměr

• roztok na dezinfekci kůže: postačí líh, na odřeniny roztok s jodem - dnes k dostání Betadine ve formě roztoku či masti, obě formy děti dobře snáší, protože neštípou

• hydroaktivní gel na léčbu odřenin a spálenin, gel vytváří optimálně vlhké prostředí, díky němuž se rány hojí o 40 % rychleji než ty suché. Z rány se vyplaví veškeré nečistoty, při hojení nevzniká strup a tudíž ani žádné jizvy. Zkuste třeba Flamigel, který také pomáhá při spáleninách od sluníčka. 

• lék proti překyselení žaludku - postačí soda bikarbona

• lék proti průjmu - nejlépe Smecta, příp. živočišné uhlí - u něj je však velká nevýhoda, že barví stolici do černa a může tak překrýt krvácení do zažívacího traktu

• lék na snížení teploty - paracetamol (Panadol, Mexalen, Dafalgan, Paralen), ibuprofen (např. Ibalgin, Nurofen), acylpyrin (pouze u dětí nad 15 let věku)

• kapičky na rýmu či roztok mořské vody. Při rýmě je ideální nejdříve vyčistit nos pomocí mořské vody například Stérimar, vysmrkat a poté aplikovat léčivo – kapičky či sprej proti rýmě. Nasivin Sensitive 0,05% je určen pro dospělé a děti od 6 let.

• léky k vypláchnutí očí - borová voda, popř. oční kapky Ophthalmo - Septonex

• elastické obinadlo

 balíček první pomoci, který má obsahovat:

o balíček sterilní vaty
o 2 sterilní obvazy
o balíček sterilních gázových čtverečků
o polštářkové náplasti různých velikostí
o spínací špendlíky
o pinzeta
o nůžky
o gumové škrtidlo
o trojcípý šátek
o kotouč náplasti, kterou lze snadno rukou trhat podél i napříč

Léky podávané dětem by měly být doporučeny či předepsány lékařem a měla by je podávat pouze dospělá osoba z rodiny.

Nejlepším místem pro uskladnění všech přípravků je uzamykatelná skříňka umístěná v suchu a mimo dosah zvědavých dětí. Obsah lékárničky je nutno kontrolovat nejméně 2x ročně.

Léky u dětí se léky dávkují na kg tělesné hmotnosti, případně na tělesný povrch. Dávky pro děti jsou vždy uvedeny v příbalovém letáku, proto se jimi přesně řídíme a doporučenou dávku nikdy nepřekračujeme.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře