Čistota dětem sluší

Mrňousky zajímá všechno, co si mohou vyzkoušet na vlastní kůži. Naučte je, že voda je jejich kamarád.
Čistota dětem sluší

Nikde ani smítko. Byt se jen leskne, ale stejně je váš mrňous celý černý a ještě nějaký ulepený? Na všechno si potřebuje sáhnout. Podesáté jste mu řekli, že polévka se prsty nemíchá a že ruce se do kaše nestrkají? Možná vás, když to udělá pojedenácté, přepadne deprese. Není to samozřejmě žádná radost likvidovat stopy jeho řádění, ale potěšit by vás mělo, jak zvídavý je a jak skvěle naplňuje batolecí objevitelský program. Teď už jen nasměrovat jeho výzkumnické sklony k vypěstování hygienických návyků.

Mytí rukou
Před jídlem, po jídle, po návratu z procházky, po „hačání“ na nočníku jdeme do koupelny. Příklad dospělých je, jak se shodují odborníci, při učení se hygienických návyků zásadní. A pokud vaše zlatíčko přece jenom nějaké to nechtění si mýt ruce přepadne, obrňte se trpělivostí. Třikrát se nadechněte a jděte na ně po dobrém. Trocha taktiky a ono to půjde. Odkládat nácvik mytí rukou, až bude mít rozum, by se mohlo nevyplatit. To, co je teď pro ně zábava, bude později jen nepříjemná povinnost.

Naše rada: Koupelna v některých dětech, zvlášť jeli malá, vzbuzuje nepříjemné pocity. Nemůže-li tam denní světlo, vždycky mu, než vstoupí dovnitř, rozsviťte. K umyvadlu mu pořiďte neklouzavou stoličku (k dostání jsou například v Ikea), ze které pohodlně do umyvadla dosáhne. Předveďte mu, jak se kapičky vody z kohoutku rozstřikují, jak zajímavě pění mýdlo, když je promne v dlaních, a jak se pod pramínkem z jeho prstíků ztrácí. Naučit se spolu můžete, jak krásně se při zatleskání voda ztratí. Vlastní ručník je nejen hygienický, ale ještě v něm vzbudí pocit důležitosti. Samozřejmostí by mělo být, že na něj ze země dosáhne.

Koupání
„Dnes se neměl kde ušpinit – a navíc jsme se koupali včera.“ I vy možná občas takhle ohodnotíte znaleckým okem stav vašeho batolátka. I když podle pediatrů každodenní „plavání ve vaně“ nezbytné není, raději si těch pár minut najděte. Jinak sebe a hlavně své zlatíčko připravíte o pár inspirativních a zábavných chvil. Večerní koupání přináší očistu těla i duše. Uzavírá den. Dopřeje dítěti i rodičům, aby se společně před spaním potěšili a užili se navzájem.

Naše rada: Samozřejmostí by měla být vaše neustálá přítomnost v koupelně, protože i v „kapce“ vody by se mohlo dítě začít topit. Ve vaně se bude cítit příjemněji, pokud mu pořídíte protiskluzovou podložku – třeba ve tvaru zvířátka. Do vany je nedávejte, je-li bezprostředně po jídle, když se zrovna vzteká nebo je popadl stesk. Dosáhnete jen toho, že příště koupel odmítne, i když bude dobře naladěné. Ve vaně mu dejte dost času, aby si mohlo zkusit, proč voda teče dolů a jak krásně pluje kachnička po vodě.

Čisté vlásky
I kdybyste měli sebezázračnější neštípavý šampon, vaše dítě mytí vlásků odmítá. Pro některá batolata je nepředstavitelné, že by měla zaklonit hlavičku nebo že by se jim do očiček dostala voda s trochou pěny. Někdy nesnesou ani čistou vodu a také vám to pěkným řevem dají najevo. Jestliže je váš mrňous podobného založení, nesnažte se to vzít po dospělácku ráz na ráz – bude si to pamatovat a už s ním ani po dobrém do té doby, než přijde k rozumu, nic nesvedete.

Naše rada: Šampon kupujte zásadně dětský – je vhodný pro jemné dětské vlásky a navíc nepálí v očích. Pokud i tak dítěti vadí, myjte mu hlavičku bez šamponu nebo mu ji jen „otírejte“ vlhkou žínkou. Jestliže se mytí vlásků ve vaně brání, zkuste to v umyvadle. 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články