Chystáte se s dětmi pod stan? Víme, co si sbalit a kde najdete nejlepší kempy

Dovolená pod stanem získává na oblibě, víme, s jak malým dítětem si pod něj můžete troufnout, co si vzít s sebou i jak si ji užít tak, aby se domů vrátili nadšení všichni členové výpravy.
Chystáte se s dětmi pod stan? Víme, co si sbalit a kde najdete nejlepší kempy | istockphoto.com

Pokud vám při slově kemp vyrážejí osypky, pravděpodobně jste jej zažili naposledy před dvaceti lety. Za poslední roky se kvalita většiny z nich výrazně zvýšila, zlepšily se služby, sociální zařízení i jejich vybavení. V létě je krásně teplo většinu dní, létat za sluníčkem do daleké ciziny je tak zbytečné. Do většiny kempů dojedete z domova za pár hodin autem a domluvíte se tu česky, což ocení hlavně děti a následně i vy, že jim nemusíte dělat překladatele.

Ubytování v kempu je také levnější než v hotelu či penzionu, i když rozdíl nemusí být tak velký. I to je důvodem rostoucí obliby kempování. Loni strávilo dovolenou v kempu 980 tisíc českých turistů. V těch nejlepších kempech si dokonce musíte rezervovat místo dlouho dopředu!

S miminkem pod stan. Ano, nebo ne? Přečtěte si zkušenosti maminek

S miminkem pod stan. Ano, nebo ne? Přečtěte si zkušenosti maminek

Uprostřed přírody

Tábořiště se zpravidla nacházejí v krásných místech uprostřed přírody, v blízkosti rybníka, řeky nebo skal. Pokud nemáte chatu nebo dostatek přátel s chalupami, kde byste mohli trávit víkendy, je kemp ideálním místem, jak alespoň na chvíli splynout s přírodou. Děti (a rodiče také) totiž ke svému správnému vývoji a psychické pohodě přírodu potřebují.

„Čerstvý vzduch a zeleň fungují jako výkonná čistička unavené hlavy. I krátká procházka venku vás nabije a posílí schopnost soustředění. Děti pak mají více trpělivosti, méně se rozptylují a déle se vydrží zabývat jednou věcí,“ vysvětluje Alice Jirásková, autorka projektu Jděte ven, ve kterém ukazuje, jak se lze v přírodě zabavit (www.jdeteven.cz). Ve volné přírodě se také můžete dosyta vyřádit – běhat, házet kamínky, šťourat se v hlíně, skákat, dupat, křičet a taky se ušpinit nebo jen tak ležet na trávě a pozorovat mraky. V přírodě mizí čas a často sešněrované slušné chování.

A moci se občas zcela projevit funguje jako spolehlivý ventil. Při kempování si to užijete dosyta, v přírodě jste totiž nepřetržitě. Odmala jsem jezdila na tábor a nejvíc se mi líbilo, že jsem mohla týden strávit v plavkách a jednom tričku a kraťasech. Při hraní se oblečení stejně hned ušpinilo, a tak bylo zbytečné se pořád převlíkat a dávat pozor.

Naprosto mě pohltily venkovní aktivity a špinavé ruce nebo šmouha na tváři nebyly vůbec důležité. Děti zkrátka nechtějí být pořád za princezny a slušňáky, toho si dost užijí ve městě.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články