Chraňte si svůj druhý domov

S přicházejícím podzimem chataři a chalupáři zazimovávají a opouští své víkendové příbytky. Bohužel je to také doba, kdy se kolem ztichlých chatových osad pohybují zloději a jiné podezřelé živly. Svůj druhý domov byste si proto měli dobře pojistit.
Chraňte si svůj druhý domov
Na co se pojištění vztahuje?
Pojišťovny obvykle nabízejí pojištění rekreačních staveb občanů, tedy i chat a chalup, které kryje rizika v podstatě všech katastrof. „Pojištění rekreační domácnosti a stavby pokrývá škody způsobené nejen vloupáním a krádeží, ale i např. vichřicí, povodní nebo záplavou, tíhou sněhu, pádem stromů, sesuvem půdy, atd. Pojistit si můžete i zařízení v rekreačních objektech,“ radí Olga Kobilková z České pojišťovny. Zásadou přitom je, že se základní pojištění sjednává na částku, která se rovná nové hodnotě věcí. Tedy na takovou, za jakou zničený předmět znovu pořídíte. Například u České pojišťovny základní pojištění kryje škody na nábytku, kobercích, závěsech, ložním prádle, ošacení, domácích elektrospotřebičích, kuchyňském nádobí, sklu, dekoračních předmětech, sportovních potřebách, hračkách, malé zahradní mechanizaci a podobně.
 
Kolik zaplatím?
Sazby pojistného se většinou určují podle velikosti zastavěné plochy a podle technického vybavení budovy. K pojištění budovy je pak výhodně sjednat také pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti, které majitele uchrání před nároky poškozených, kterým může z tohoto titulu způsobit nějakou škodu na majetku nebo zdraví. Například když taška ze střechy spadne na sousedovo auto a promáčkne kapotu…
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Kolik dostanu v případě pojistné události?
Pojistné plnění je poskytováno v tzv. nových cenách. Ty odpovídají skutečné hodnotě pojišťované stavby, za kterou je možné v době pojistné události následky škody odstranit, nebo v případě úplného zničení stavbu obnovit. Základní sazby ročního pojistného si můžete snížit výší spoluúčasti, kterou si můžete a nemusíte zvolit.
 
Majetek si pojistěte, dokud ho máte
A poslední rada na závěr - zkuste najít v zásuvce pojistnou smlouvu na svoji chatu nebo chalupu a podívejte se, zda není příliš letitá a stále ještě odpovídá jejich současné hodnotě. A jestliže se rozhodnete pojistnou smlouvu „omladit“, při stanovení pojistné částky nepodceňujte hodnotu svého majetku a pojistnou částku zvolte tak vysokou, abyste v případě totální škody mohli uvést svůj druhý domov do stejného stavu jako před pojistnou událostí.
 
PTEJTE SE NA VŠE, CO VÁS ZAJÍMÁ
 
Klepněte pro větší obrázekVaše dotazy týkající se pojištění rekreačních zařízení zodpoví Olga Kobilková z České pojišťovny.
 
 
Své dotazy vkládejte přímo do diskuze pod článkem. Pro přidání příspěvku není nutná registrace.
 
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články