Chráníte sebe a děti? Nezapomeňte na domácí mazlíčky!

Ve středu nám začalo astronomické jaro. Blíží se konečně tolik vytoužené slunné počasí! Bohužel i jaro přináší své nešvary… Teď by měly zbystřit zejména rodiny s domácími mazlíčky. Klíšťová sezona začíná! Je velice důležité ochránit nejen sebe a své děti, ale také domácí mazlíčky – psa a kočku.
Chráníte sebe a děti? Nezapomeňte na domácí mazlíčky!

Pokud není vaše zvířátko preventivně ošetřeno, ať už proti klíšťatům, nebo blechám, stává se z něj nejen hostitel, ale i mezihostitel. Prostě a jednoduše vám tolik nenáviděné parazity přinese domů, kde si hrají vaše děti. A ona pověra „to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou“ se bohužel nezakládá na pravdě. Pojďme si o tom tedy povědět něco víc.

Vždy mějte na paměti, že je důležitá prevence, a to během celého roku!
Blechy totiž nečekají na první slunné dny, v přírodě se to jimi hemží celoročně, a to zejména na venku žijících kočkách a ježcích, se kterými může vaše domácí zvířátko přijít do styku i během krátké procházky. Pokud jste prevenci zanedbali, je velice důležité se blech rychle zbavit pomocí speciálních antiparazitních šamponů, sprejů nebo pipet, které se vetřou do zátylku zvířete. Vždy se ujistěte, že jde o takové druhy, které zabíjejí veškerá vývojová stadia blech. Když se totiž blechy přemnoží, pak už jim nebude stačit zvíře a vrhnou se i na vás.

Dospělé blechy se sice drží na psovi nebo na kočce, vajíčka a larvy se však na srsti obvykle neudrží, proto je zvířata při pohybu rozsévají po okolí. Blechy se množí velmi rychle, během měsíce jich mohou být tisíce. Zbavte se jich co nejdříve. I blecha může být přenašečem například boreliózy nebo encefalitidy. V mnohých domácnostech se blechy můžou zcela vymknout kontrole. Zvíře roznáší blechy všude – do koberců, podložek, pohovek, matrací, ložního prádla. Může se proto stát, že při přemnožení budou skákat po celém bytě a nepohrdnou lidskou krví. V takovém případě se vrhněte do pořádného úklidu. Nezapomeňte důkladně vyčistit i pelíšek vašeho mazlíčka.

Klíště není jen parazit sající krev, ale může také přenášet nebezpečné nemoci – lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Obě choroby mohou vést k trvalému těžkému poškození zdraví, příležitostně dokonce i ke smrti. Infikovaná klíšťata, která mohou roznášet původce encefalitidy, se vyskytují po celé České republice.  Opět je tedy velice důležitá prevence! Chraňte sebe, své děti, ale i domácí mazlíčky! Klíšťata se vám sice v bytě nepřemnoží jako jejich vzdálená příbuzná blecha, ale i tak je váš neochráněný mazlíček může v bytě z kožichu vytřepat. Klíště si pak rychle hledá dalšího hostitele k přisátí, a neštěstí je na světě. Můžete své domácí mazlíčky dokonce nechat i očkovat. Veterinární vakcína umožňuje proti borelióze očkovat nejen psy, kočky, ale dokonce i koně. Jeden až dva týdny po první vakcinaci je nutná revakcinace. Té se zvíře nevyhne ani v ročních intervalech, pokud má být jeho ochrana proti borelióze trvalá. Pro psy, kteří se hodně pohybují v terénu, lze toto očkování jednoznačně doporučit, borelióza totiž dokáže hodně znepříjemnit život. A dlouhodobá a vleklá léčba samozřejmě zasáhne i do vašeho života a peněženky.

Neznamená to ovšem, že byste u očkovaného zvířete mohli během sezony vypustit používání vnějších antiparazitik. Ta by měla být pro všechna venku se pohybující zvířata od jara do podzimu základní prevencí, ať už ve formě obojku, spreje, nebo ve formě spot-on. Očkování psů proti borelióze je jen nástavbou k této základní péči. 

Klepněte pro větší obrázek

Antiparazitika

Šampony – používají se při napadení blechami – jsou jednorázové a zabíjejí veškerá vývojová stadia. Neslouží dál jako prevence. Spreje – opět existují nejen spreje jednorázové, ale také s dlouhodobým účinkem, například sprej Frontline účinkuje měsíc. Dále je možno zakoupit i spreje repelentní, ty parazity pouze odpuzují, ale nezabíjejí. Jejich účinek je krátkodobý a je možné je kombinovat třeba s obojky. Pokud váš pejsek, kočička nosí antiparazitní obojek a vy víte, že se chystáte do oblasti, kde je výskyt klíšťat zvýšený, můžete k jejich ochraně přidat právě tyto repelenty na přírodní bázi, a snížit tak možnost nakažení na minimum. O kombinace obojku a repelentu se vždy poraďte u odborně vyškolených prodejců!

Pipety spot-on – opět existují repelentní, které pouze odpuzují, ale také ty s dlouhodobým účinkem. Pipety zpravidla ochrání na jeden měsíc jak proti blechám, tak proti klíšťatům, a existují i takové, které zabijí vývojová stadia blech, a chrání tak bezprostřední okolí psa a kočky před přemnožením. Lze zakoupit i takové pipety, které chrání nejen proti blechám a klíšťatům, ale i proti komárům a pakomárům.

Obojky – prodávají se opět dlouhodobé, ale i repelentní. Některé obojky účinkují i více než sedm měsíců, a tak vám na celou sezonu vystačí jeden. Kvalitní obojky jsou odolné proti vodě.

Línání – kapitola sama pro sebe Další jarní nepříjemností je línání (u zvířat chovaných v bytech se s línáním setkáváme celoročně). Kdo by to neznal? Začne jaro a naši domácí mazlíčci shazují své teplé zimní kožíšky jako o závod. Víte, jak jim ulevit, a ušetřit si tak práci s odstraňováním vylínalé srsti z vašeho domu, všudypřítomných dětských hraček a oblečení? Představíme vám hit letošní sezony – tím je tento unikátní hřeben FURminátor. Tato patentovaná profesionální hrabla jsou určena k vyčesávání línající srsti psů, koček, králíků, hlodavců, fretek, ale i koní. Redukují línání o více než 90 %. Jsou určena pro dlouhosrstá i krátkosrstá plemena. Snadno odstraňují podsadu a uvolněné chlupy. Hrabla neřežou a nepoškozují srst.

http://www.stream.cz/superzoo/792896-furminator-zakoupite-v-prodejnach-super-zoo

Chcete si tento malý zázrak vyzkoušet? Nebo se informovat o účincích antiparazitik a podívat se na zvířátka? Přijďte s dětmi a se svými domácími mazlíčky tento víkend – 23. a 24. března – do prodejny Super Zoo v Čestlicích na dny zákazníků. Těší se na vás celý tým prodejny Super Zoo Čestlice!  

Klepněte pro větší obrázek

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články