Cholesterol: nebolí, a přesto škodí...

Na dítěti nic zvláštního nepoznáte. Netrápí ho bolesti, není ani více unavené, nechutenstvím netrpí. V jeho cévách se ale možná dějí nebezpečné změny. Jejich původcem je vysoký cholesterol.
Cholesterol: nebolí, a přesto škodí...
Už jsme si zvykli, že někteří dospělí si hlídají jídelníček a polykají tabletky, které drží jejich cholesterol na uzdě. Jenže vážné kardiovaskulární potíže, které se projevují v dospělosti, se rodí už v dětství.

Obezita napoví
Máte-li doma cvaldu, jehož hlavním hobby je slané i sladké velemlsání a sportování se spíše vyhýbá, měli byste zbystřit. Průzkumy totiž prokázaly, že právě obézní děti mívají kromě jiných zdravotních problémů i vysoký krevní cholesterol. V jejich případě bývají jednoznačným viníkem nadměrný příjem energie a převažující podíl živočišných tuků v pokrmech.

Nechtěné dědictví
Výsledky krevních testů pětileté Karolínky ukázaly 5 milimolů cholesterolu, což je minimálně o 0,6 milimolu více, než je zdrávo. Její maminku to šokovalo. Jak je to možné, vždyť jedí celkem zdravě? Hamburgerům, párkům v rohlíku i jiným tučným jídlům se rozhodně vyhýbají. Snad jen ty hranolky občas koupí hotové nebo upečou doma v troubě. Kde je příčina? Ve stravování nejspíš ne, protože holčička ani nemá žádné faldíky, svědčící o nadváze. Takže se zřejmě potvrdilo podezření na genetickou dispozici. Prokázala se souvislost s úmrtím babičky na infarkt myokardu v pouhých 53 letech i se zvýšeným cholesterolem otce holčičky.

Všeho moc škodí
Cholesterol je nutný k růstu a vývoji organizmu. Živočišné buňky v našem těle umí samy tzv. endogenní cholesterol vyrobit. Z potravy navíc získáváme cholesterol tzv. exogenní, jehož množství můžeme ovlivnit správnou výživou. Pokud dítě jí zdravě, dostane cholesterolu jen tolik, kolik potřebuje. Má-li tělo s jeho zpracováním potíže nebo je-li jeho přísun nadbytečný, začne se, jednoduše řečeno, ukládat v cévách a postupně je nebezpečně zužuje. Normální hladina celkového cholesterolu u dětí je do 4,4 milimolu na litr krve. Bohužel, dětí s vyšší hladinou cholesterolu není málo.
 
CO S TÍM?
Co se dá s vysokým cholesterolem u dětí dělat, na to jsme se zeptali dětské obezitoložky a endokrinoložky MUDr. Alexandry Moravcové, z Kliniky dětského a dorostového lékařství Fakultní nemocnice v Praze.

Plošný screening hladiny cholesterolu, který se dělá při preventivních prohlídkách v 5. a 11. roce dítěte, mnohdy nemusí děti z rizikových rodin odhalit. Daleko důležitější je podrobná rodinná anamnéza zjišťující výskyt infarktů myokardu a cévních mozkových příhod v mladším a středním věku, úmrtí na tyto choroby do 55 let věku, poruchy metabolismu tuků a cukrů, tj. zvýšený cholesterol a triglyceridy , cukrovka, obezita a snížená činnost štítné žlázy. U dětí z rodin, kde se některé tyto problémy objevily, je pak třeba cholesterol sledovat a při opakovaně vyšší hladině dítě odeslat do specializované poradny. Tam podle výsledků anamnézy, klinického stavu a podrobného laboratorního vyšetření, které určí o jaký typ poruchy metabolizmu tuků jde, lékař zhodnotí riziko ohrožení výskytem aterosklerózy (onemocnění tepen), navrhne režimová opatření, úpravu stravy a dítě dále sleduje.

Dostávají děti kromě doporučení diety i léky?
Dětem se léky na snížení cholesterolu a triglyceridů (hypolipidemika) podávají jen zcela výjimečně, pokud se nedaří cholesterol upravit správnou životosprávou a hladina je trvale vysoká s dalšími rizikovými faktory (např. vysoká hodnota triglyceridů).

Souvisí vždy vysoký cholesterol s obezitou?
V naprosté většině případů souvisí zvýšená hladina celkového cholesterolu s nesprávným stravováním a vyskytuje se u dětí s nadváhou a obezitou. Pak je velmi dobře ovlivnitelná správně zvolenou stravou a pohybem. Pokud se podaří zredukovat nadměrné kilogramy, cholesterol se upraví. U dětí z rodin, kde někdo z rodičů či oba mají rovněž vyšší hladinu cholesterolu, s váhou souviset nemusí, tyto děti mohou být i štíhlé, stejně tak jako jejich rodiče.

Co když léčba nefunguje?
Není-li léčba úspěšná, je to většinou proto, že rodiče nedodržují úplně pokyny lékaře anebo dítě někde konzumuje něco, co nemá. Některé děti musí dodržovat důsledně dietu s vyloučením všech živočišných tuků, ale o takovém striktním opatření by měl rozhodnout jen lékař. U dětí s nadváhou a obezitou často stačí omezit bílé pečivo, živočišné tuky, sladkosti a smažené, vyloučit sladkýé nápoje, přidat ovoce, zeleninu a pohyb. V poradně obvykle proberu s rodiči 7denní jídelníček − rodiče doma zapisují podrobně vše, co dítě sní. U konkrétních pokrmů se domluvíme, zda jsou nebo nejsou vhodné a které je třeba ubrat a které přidat.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články