Chlapečci vyžadují speciální péči: Přetahovat, či nepřetahovat?

Málokterý muž zřejmě touží naslouchat informacím o tom, že to, že se má čím chlubit, je z velké části zásluhou jeho matky...
Chlapečci vyžadují speciální péči: Přetahovat, či nepřetahovat?

Hned po porodu by měla být u chlapců obě varlata sestoupnuta v šourku, což je jedna ze známek zralosti dítěte. Šourek bývá po porodu oteklý, někdy až temně fialově zbarvený. Je prostorný a má zvrásněnou kůži. Nesestoupnou-li varlata do 8. měsíce věku dítěte, je potřeba podstoupit odborné vyšetření u dětského endokrinologa.

U novorozených chlapečků je žalud penisu zcela kryt předkožkou, která většinou nejde přetáhnout přes penis. Předkožku penisu chlapečkům násilím nikdy nepřetahujeme! Tento nález je u novorozených chlapců zcela normální a to platí minimálně i po celý kojenecký věk!

Při roční prohlídce vašeho chlapečka se poraďte se svým dětským lékařem, jak postupovat dál. Většinou se ale volí minimálně do dvou let konzervativní postup a předkožka se násilně neuvolňuje. Mezi druhým a třetím rokem je už vhodná porada s urologem nebo dětským lékařem.

Hygiena na prvním místě
Jako prevence je vhodné nebát se chlapcům během koupání lehce přetáhnout předkožku přes penis, předkožkový vak lze pak snadno omýt vlažnou vodou, čímž jej také udržujeme elastický a volný. Vrchní odumřelé vrstvy kůže se totiž neustále odlučují a v případě zanedbané hygieny se produkty žlázek spolu s odumřelými buňkami a bakteriemi (tzv. smegma) hromadí v předkožkovém vaku a způsobují mírné svědění.

Přetahování předkožky aplikujeme však jen tehdy, jde-li to zcela volně, aby nedošlo k natržení předkožky! Po zahojení zůstává jizvička, kůže tak ztrácí svou elasticitu a předkožka pak nejde přetáhnout přes žalud vůbec. Násilné přetahování tak často končívá úplným operačním odstraněním předkožky neboli obřízkou.

Betynka na Facebooku