Chlamydie: Nemusí se projevit a tím jsou velmi nebezpečné!

Nebolí, nemusí se nijak viditelně projevit a běžná preventivní prohlídka u gynekologa ji neobjeví. V tom jsou největší nástrahy genitální formy chlamydiové infekce, která ale může v případě neléčení způsobit třeba i neplodnost.
Chlamydie: Nemusí se projevit a tím jsou velmi nebezpečné!

Genitální forma chlamydiové infekce je sexuálně přenosná, přičemž ji způsobuje bakterie Chlamydia trachomatis. K nákaze dochází pohlavním stykem, vzácně i kontaminovanými předměty. Z pohlavních orgánů se může přenést na spojivky, novorozenec se pak může infikovat od matky v průběhu porodu. A co je nejsmutnější, počet nakažených žen (ale i mužů) stále stoupá. Vzhledem k nedostatečné diagnostice a tomu, že infekce často probíhá bez symptomů, nelze říci přesné číslo nemocných. Ale odhaduje se, že tato infekce je dnes čtyřikrát až šestkrát častější než kapavka!

Nejčastější formou chlamydiové infekce u žen je zánět děložního hrdla, který však zůstává u 30–50 % žen bez klinických příznaků, tudíž je malá šance, jak zjistit, že je něco v nepořádku. Žena o provedení testu může samozřejmě požádat svého lékaře. Lze ho provést přímo v ordinaci odběrem vzorku z hrdla děložního a výsledek je známý do patnácti minut. Podle odborníků je více než rozumné říci si o test jaksi preventivně, například po rizikovém nechráněném pohlavním styku či při vyšším počtu sexuálních partnerů.

Vyšetření je pak vhodné udělat vždy při chronických potížích, jako jsou třeba bolesti v podbřišku, bolestivá menstruace nebo bolesti při pohlavním styku. Mezi další známky toho, že se vám v těle usadily chlamydie, jsou následující:

• Ženy – zánět děložního hrdla, bolest v podbřišku, výtok, zánět Bartholiniho žlázky ve vchodu poševním, vznik bolestivé bulky na pravé či levé straně poševního vchodu, může bolet při chůzi či při sportu, zánět vejcovodů, teplota, nevolnost, bolest podbřišku, nadýmání, zácpa.

• Muži – zánět močové trubice, časté nucení na záchod, pálení při močení, zánět prostaty, ztížený průtok moče, časté močení po malých dávkách, zánět nadvarlete, teploty, nevolnost, zvětšení postižené části šourku.

Ne vždy ale bolestivá menstruace značí chlamydiovou infekci!

Jakmile test potvrdí přítomnost chlamydiové infekce, měl by vám gynekolog nasadit antibiotika. Vždy je ale potřeba současně léčit i vašeho partnera!

Velkou roli ale hraje to, zda byla léčba nasazena včas. Při dlouhodobém neléčení totiž hrozí i neplodnost z důvodu neprůchodnosti vejcovodů. U těhotných žen vzniká riziko předčasného porodu či potratu.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články