Cestujeme s dětmi

Prázdniny se nezadržitelně blíží a vy stále váháte, kam a jestli vůbec máte s malým dítětem vyrazit na zahraniční dovolenou...
Cestujeme s dětmi

Není důvod váhat, jen je důležité vzít v úvahu všechna pro a proti, zvolit právě pro vás ten nejvhodnější dopravní prostředek, správnou destinaci, kde budete mít vy i děti pohodlí a hlavně nezapomenout zabalit vše důležité. S malými je dovolená za hranicemi všedních dnů možná trochu náročnější na přípravu, ale o to víc si ji užijete.

Kam to bude?
Samozřejmě nejdůležitější je vzít v úvahu věk dětí, jejich i vlastní fyzické možnosti. Vše je třeba pečlivě naplánovat tak, abyste dovolenou prožili v pohodě, bez zbytečné nervozity a stresu. Vybírejte místo pobytu především s ohledem na potřeby dětí, rozhodující bude kvalita jejich celkového komfortu. Předem zjistěte, zda dané ubytování, které vám v cestovní kanceláři doporučují, nabízí například dětskou postýlku, židličky v hotelové restauraci, brouzdaliště, dětský koutek nebo animační programy pro nejmenší. Zeptejte se, jaká je pláž, jak je daleko od hotelu a jak je místo pobytu rušné. Jestliže vyrážíte na vlastní pěst, dejte na doporučení přátel a známých, kteří v dané lokalitě už s dětmi byli, ptejte se na jejich zkušenosti. Pokud chcete jet jenom na týden, vymyslete něco jednoduššího a přijatelného pro všechny. Příliš dlouhé lety nebo i jízdy autem totiž vyžadují určitou dobu na odpočinek a aklimatizaci. Poznávací zájezdy si rozhodně ponechte až na dobu, kdy děti trochu odrostou.

Rozmyslete si termín
Máte-li děti předškolního věku, dejte přednost pobytům mimo hlavní sezonu, kdy jsou klimatické podmínky pro ty nejmenší příznivější a prázdninová letoviska většinou klidnější. Výhodnější bývají i ceny, takže si pak můžete dopřát u moře delší pobyt, který je pro děti jednoznačně vhodnější. Děti jsou spokojené, pokud jsou společně se svými blízkými, bez ohledu na to, kam je vezmete. Většinou se aklimatizují rychleji než dospělí. Přesto je nutné počítat s tím, že se i dítě jeden nebo dva dny potřebuje v novém prostředí adaptovat, seznámit se s ním, aby se tu cítilo bezpečně. Také ze zdravotních hledisek, kvůli kterým se s dětmi k moři jezdí, je alespoň čtrnáctidenní zájezd prospěšnější. V každém případě je lepší mít zajištěno ubytování v jednom místě, odkud například podniknete i nějaký ten výlet do okolí, než bydlení střídat.

Balíme na cestu
Nejvhodnější je udělat si ještě dlouho před cestou seznam, co budeme s sebou potřebovat. Mezi ty nejdůležitější věci při cestování s dětmi patří dostatek jídla, pití, plen, hraček a také lékárnička s důležitými léky nebo věci na převléknutí politého potomka. To vše by mělo obsahovat malé příruční zavazadlo, které budete mít na rozdíl od dalších zavazadel stále při ruce. Kromě oblečení přibalte do kufru také oblíbený polštářek, plyšáka. Nezapomeňte na přikrývku hlavy, pohodlné obutí, nafukovací kruh nebo spíš rukávky na plavání. Dobře poslouží i malá termoska, ve které zůstane i na pláži nápoj chladný. Větším dětem přibalte blok, tužku, pastelky nebo karty. Ty se mohou hodit i vám.

Pojištění
V cenách zájezdů cestovních kanceláří bývá zahrnuto základní pojištění asistenčních služeb a léčebných výloh. To obvykle obsahuje hospitalizaci klienta, zajištění jeho opatrovníka, zabezpečení lékařského převozu i repatriaci do vlasti. Každý, kdo vyjíždí do zahraničí, by si podmínky takové pojistné smlouvy měl dobře přečíst a případně sjednat rozšířené pojištění podle vlastních potřeb, zvlášť když cestuje s dětmi. Pojistit se můžete i na odpovědnost za škody způsobené během pobytu, na krádež nebo ztrátu zavazadel.

Cestovní doklady
K cestám do států Evropské unie lze použít i občanský průkaz. Při společných cestách rodičů s dětmi se však přece jen doporučuje, aby rodiče používali cestovní pasy. Do občanského průkazu se totiž zapisuje jen rodné číslo dítěte, a to může být údaj zcela nesrozumitelný cizím orgánům. Vůbec nejlepší je cestovat s pasem, který už obsahuje strojově čitelné údaje a nosič dat s biometrickými údaji. Vydává se ve lhůtě 30 dnů občanům do 15 let na dobu 5 let, starším osobám na 10 let. Žádost se podává u městského nebo obecního úřadu obce s rozšířenou působnosti, tam, kde je občan přihlášen k trvalému pobytu. Pokud potřebujete vycestovat dříve než za 30 dnů, můžete požádat i o vydání pasu bez strojově čitelných údajů, bude vás to ale stát 1 500 Kč, dítě 1 000 Kč, a navíc bude pas platit jen 6 měsíců. Až doposud mohly do zahraničí společně s rodiči vycestovat děti mladší deseti let, které byly zapsány v jejich pasech. Podle nového nařízení Evropského parlamentu bude zapisování dětí do pasu rodičů ukončeno dnem 1. 7. 2011 a stávající zápisy budou platné jen do 26. 6. 2012. Po tomto datu budou moci všechny děti vycestovat už jen s vlastním cestovním dokladem.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články