Čemu se (nejen) na počátku těhotenství vyhnout

Ne nadarmo se těhotenství označuje také jako jiný stav. Žena by se tedy měla po dobu devíti měsíci chovat podle některých zásad. Které to jsou?
Čemu se (nejen) na počátku těhotenství vyhnout

Kouření cigaret
Cigaretový kouř a v něm obsažené škodlivé látky přecházejí do krve těhotné ženy i plodu a mají škodlivé účinky na vývoj dítěte. Některé kuřačky přestávají v těhotenství kouřit. Těhotenské „přeladění“ organismu může samo způsobit ztrátu chuti na nikotin, někdy dokonce vyvolává až odpor vůči cigaretovému kouři. Zvláštní situací je tzv. pasivní kouření neboli vdechování škodlivin nekuřákem v prostře¬dí, v němž někdo právě kouří.

Poslední výzkumy prokazují, že silné kouření ovlivňuje organismus kuřáka více, než se původně myslelo. V našem organismu existují receptory, kterým se říká nikotinové, a ty mohou být ještě mnoho měsíců po ukončení kouření ovlivněny. Proto ani náhlé ukončení kouření, třeba v době, kdy žena zjistí, že je těhotná, ještě neznamená očistu těla od nikotinu. Nejlepší je prostě nekouřit…

Pití alkoholických nápojů
Alkohol nepříznivě ovlivňuje vývoj plodu. Pravidelné a vydatné pití alkoholu je pro plod bezpochyby škodlivé, avšak není pravděpodobné, že by dítě mohlo být poškozeno příležitostným požitím alkoholických nápojů v době početí anebo v časném těhotenství. Pokud však žena zjistí, že otěhotněla, měla by se alkoholu raději zcela vyhnout.

Rizikové potraviny
Bakterie obsažené v některých potravinách, zejména salmonely a listerie, mohou vyvolat potrat nebo úmrtí plodu v děloze. Nadbytek vitaminu A může vést k vrozeným vadám dítěte. Je lépe se vyhnout nepasterizovaným mléčným výrobkům, jako jsou některé sýry, stejně tak pojídání nedobře provařeného masa, včetně syrových ryb, jako třeba sushi. Obtíže mohou způsobit játra a játrové paštiky i syrová nebo zpola uvařená vejce.

Užívání léků
Choroby se nevyhýbají ani těhotným ženám. Může se objevit chřipka, angína, zánět průdušek i jiné běžné choroby. Zkušenosti ukazují, že mnohé kapky, tabletky a pilulky bývají škodlivé pro dítě, zvláště když jsou užívány v prvních třech měsících těhotenství, kdy se u dítěte vyvíjejí jeho orgány.

Jak si má těhotná žena počínat v takových případech? Vždy je třeba se poradit s lékařem, který po zvážení všech okolností rozhodne, jaký lék je v daném případě nejvhodnější, a zdali jej lze použít bez nebezpečí pro dítě.

Avšak může nastat situace, kdy žena ještě neví o svém těhotenství, tudíž o něm nemůže vědět ani lékař, a je předepsán lék, který by mohl zdravotní stav plodu ohrozit. V takovém případě je poté třeba neprodleně uvědomit lékaře. Ten situaci posoudí a v některých případech ji probere se specialistou, obvykle s genetikem.

Infekční nemoci
Plané neštovice, příušnice nebo zarděnky jsou pro zárodek a plod velkým nebezpečím. Zejména na začátku těhotenství je lépe se vyhnout kontaktu s malými dětmi, které by tuto nákazu mohly přenášet.

Domácí zvířata
Jsou nemoci, které mohou být přeneseny ze zvířete na člověka a které mohou u těhotné vyvolat poškození dítěte, např. toxoplazmóza. Je lepší se vyvarovat přímého kontaktu se zvířaty, pochopitelně včetně práce s výkaly domácích miláčků. Při práci na zahradě je lépe používat rukavice.

Rentgenové záření
V prvních 14 týdnech těhotenství se radiodiagnostická vyšetření nemají u těhotné ženy provádět. Pokud je vyšetření rentgenem nezbytné, pak je nutné informovat o těhotenství radiologa, aby použil nejnižší možnou dávku záření. Rentgenové záření může negativně ovlivnit vývoj plodu a jeho orgánů.

Dvd, mikrovlnné trouby a kopírky
Při běžném používání není třeba se obávat škodlivých účinků.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články