Celulitida: Už ani ďolíček!

Celulitida je strašákem mnoha žen, a tak jí počátkem jarních měsíců vyhlašujeme nelítostný boj a hledáme ta nejúčinnější řešení.
Celulitida: Už ani ďolíček!

Pomerančová kůže nebo také dermopaniculosa, jak se celulitidě odborně říká, vzniká v důsledku stárnutí podkožního vaziva a hromadění tukové tkáně. Postihuje prakticky jenom ženy, neboť struktura podkoží u žen a mužů je odlišná.

U žen jednotlivá vazivová vlákna v podkoží probíhají souběžně, kolmo k povrchu kůže, a mezi sebou uzavírají hrozníčky tukových buněk, zatímco u mužů jsou vazivová vlákna pevnější a mřížkovitě překřížena do propletené sítě. Ženské tukové buňky mají navíc kulovitý tvar a tlačí se směrem vzhůru k povrchu kůže, naproti tomu mužské jsou plošší a rozšiřují se vodorovným směrem, takže si muži s celulitidou starosti dělat nemusejí. U žen vlákna v podkoží často povolují, a tak dochází k přesunu tukových buněk do větších celků a ty se protlačují mezi vlákny, a tím vytvářejí na kůži nevzhledné nerovnosti, bouličky a ďolíčky.

Co ji způsobuje?
Za vznikem celulitidy lze hledat různé příčiny, předpokladem je vrozená dispozice, k dalším faktorům patří hormony, narušená látková výměna, ale podílí se na ní i životní styl. Celulitida je dokonce dnes považována za civilizační problém, který ovlivňuje špatná životospráva, nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, kouření i stres.

Projevy celulitidy
Celulitida není jen záležitostí starších žen, postihuje už i velmi mladé ženy, a dokonce i ženy, které sportují a zdravě žijí. Nikdy nevzniká najednou, ale postupně. Charakteristické jsou drobné důlky a nerovnosti na povrchu kůže – objevují se hlavně v oblasti stehen a hýždí, ale i na břiše, v pase a na zadní straně paží. Postižení se rozděluje na několik stadií. Zpočátku jsou projevy patrné pouze při tlaku na kůži, postupně jsou nerovnosti vidět při napnutí svalů a při ostrém světle. Další postup celulitidy zaregistrujete vždy, přičemž poslední stadium může být komplikované otoky, monstrózním zvětšením tukové tkáně a je provázeno bolestivostí.

Způsob léčby
Základem léčby je změna životního stylu se zařazením pohybu, vyvážené stravy a správného pitného režimu. Nezbytná je pravidelná domácí péče s využitím kosmetických přípravků, které zlepšují pružnost kůže a zvyšují schopnost těla odbourávat tuk. Vhodné jsou také prokrvující masáže. Ty jednoduché zvládnete i v domácích podmínkách – sprchování, kartáčování, střídání teplé a studené vody.

Pokud vás celulitida trápí, využijte široké nabídky specializovaných center a konzultujte své potíže s odborníky. K účinným metodám patří zcela jistě odborná ošetření – různé ruční i přístrojové masáže (například lymfatické či vakuové) a speciální ošetření. K nejnovějším patří různé ultrazvukové, radiofrekvenční metody, aplikace akustické rázové vlny, speciální „lipo-“ či anticelulitické masáže, ošetření inspirované mezoterapií (mezotransdukce) a jiné, které cíleně působí na problematické partie a zmírňují či odstraňují projevy celulitidy.

Ať zvolíte jakékoli ošetření, počítejte s tím, že celulitida nezmizí najednou. Nutná je dlouhodobá péče a ideální je kombinovat různé metody a možnosti, včetně pravidelné domácí péče, které napomáhají vyhlazení kůže a zlepšují její vzhled.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články