Celiakie: Řešením je doživotní dieta

Hlavní příčinou a spouštěcím mechanismem celiakie je reakce organismu na lepek - bílkovinu obilovin, která je odolná ke štěpení kyselinou solnou žaludku i enzymy slinivky břišní.
Celiakie: Řešením je doživotní dieta

Reakce spustí zánětlivou reakci, podobnou jiným chorobám autoimunity. Tato reakce se spouští do několika hodin po kontaktu s lepkem a postupně vede probíhajícím zánětem k ničení střevních buněk, jejichž hlavním smyslem je vstřebávání živin.

Bohužel celiakie má mnoho forem, které závisí na věku pacienta. S kvalitou a množstvím lepku ve stravě se mění i projevy choroby. Klasická celiakie se vyskytuje jen u 5% pacientů a postihuje zejména děti předškolního věku. Jejím typickým projevem je podvýživa. Častějšími formami celiakie jsou ty s příznaky nedostatku železa (chudokrevností), ale i jen s afty v dutině ústní, poruchou tvorby skloviny zubů, únavovým syndromem, neplodností atd. Dále tzv. tichá forma, ta nemá žádné příznaky, zjistí se jen z protilátek v krvi nemocného. Potencionální forma je zcela bez příznaků a dokonce i bez protilátek v krvi a vyskytuje se u rodinných příslušníků pacienta s celiakií.

Celiakie se častěji vyskytuje u všech autoimunních chorob. Jediným a nenahraditelným lékem na celiakii je doživotní přísná bezlepková dieta. To znamená odstranění toxických prolaminů pšenice, ječmene, žita a všech potravin, které mohou obsahovat zbytky těchto prolaminů (E přídavky) z jídelníčku pacienta s celiakií.

Celiakie, označovaná také jako celikální sprue (CS), gluten senstlivní enteropatie, Herlerova choroba je geneticky podmíněné, nevyléčitelné onemocnění, postihující všechny věkové kategorie. Při výskytu tohoto onemocnění v rodině je nutné vyšetřit sourozence, rodiče a jejich sourozence, prarodiče a jejich sourozence a případně i děti pacienta.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články