Čekáte dceru? Může to být syn...

Chlapeček v modrém a holčička v růžovém. Toto nepsané pravidlo většina maminek pořád ještě dodržuje. V době, kdy se všechno unifikuje, už však je možné v kočárcích spatřit i opačnou variantu.
Čekáte dceru? Může to být syn...
Pořídila jste oblečení pro miminko už před porodem? Jakou barvu mělo?

Lenka Vlachová, 25, Lanškroun
Pochopitelně růžovou. Nechali jsme si s manželem na ultrazvuku miminko ukázat, takže jsme věděli, že budeme mít holčičku. Už několik týdnů před porodem jsem doma měla všechno, co dítě potřebuje včetně vaničky, postýlky a kočárku – tedy naprosto kompletní výbavičku...

Klára Stejskalová, 26, Znojmo
Věděla jsem, že budeme mít kluka, ale s nakupováním jsem nepospíchala. Jednak jsem nic nechtěla zakřiknout a pak – část výbavičky jsem dostala od kamarádek. Zbývalo mi tedy dokoupit jen naprosté minimum. A to jsem zvládla týden před porodem, který naštěstí přišel v termínu.

Hanka Vaňková, 29, Pelhřimov
Nenechali jsme si povědět, jestli budeme mít kluka nebo holčičku, takže jsem koupila jen to, o čem jsem věděla, že budu v prvních dnech potřebovat. A barvy? Hlavně bílá, bleděmodrá a také červená. Růžovou jsem pro začátek vynechala – navíc ji nemám moc ráda.

Někdy už řadu měsíců před porodem obcházejí maminky obchody a vybírají to nejhezčí oblečení pro svého kluka či holčičku. Důležité jsou pro ně nejen materiál a kvalita, ale i barvy. Vždyť přece pořád ještě platí: růžová pro holčičku a bleděmodrá pro chlapečka...
 
I Martina, která už měla jednoho kluka, si v duchu malovala, jak si pohraje s modely pro svou dcerku. Není divu, vždyť celé těhotenství jí lékaři tvrdili, že bude mít děvče. „Když mi po porodu řekli: ‚Paní máte kluka,‘ bylo mi do breku. V první chvíli jsem si myslela, že to musí být omyl, ale nebyl. Co teď s tím vším růžovým oblečením, říkala jsem si v duchu. Manžel, který věděl, jak po holčičce toužím, mě hladil po ruce a říkal: ‚Nic si z toho nedělej, potřetí už to určitě vyjde.‘ Teprve když mi položili Martínka na prsa, začala jsem se těšit z toho, jak krásné miminko máme.“
 
Jsou rodiče, kteří informaci, budou-li mít děvče nebo chlapce, znát nechtějí. Pak by na to měli „pro jistotu“ při vyšetření ultrazvukem lékaře raději upozornit. A jakou mají šanci ti, co to chtějí vědět co nejdřív? Může se stát, že se to do poslední chvíle nepozná? Odpovídá MUDr. Roman Chmel, primář Gynekologicko-porodnické kliniky ve Fakultní nemocnici v Praze-Motole.

Rodiče by nejraději už ve chvíli, kdy zjistí, že čekají dítě, znali jeho pohlaví. Kdy lze poprvé poznat, že jde o kluka, nebo holčičku?

Někteří z rodičů touží po určení pohlaví téměř hned po otěhotnění. To ovšem není technicky možné. Obecně vzato, pohlaví lze před porodem stanovit dvěma způsoby. Zaprvé vyšetřením genetické výbavy plodu, takzvaného karyotypu. Toto − z pohledu stanovení pohlaví plodu nejpřesnější vyšetření − se však provádí jen v přísně stanovených medicínských případech, kdy přínos vyšetření převažuje nad jeho rizikem, protože je vždy nutný odběr buďto tkáně placenty, nebo plodové vody. Uvedené vyšetření se opravdu neprovádí z důvodu pouhého stanovení pohlaví. Určení pohlaví je jen součástí celkového genetického vyšetření.

Ani druhá možnost není rozhodně k zahození. Ta se ostatně využívá mnohem častěji...
Pohlaví se určuje i pomocí ultrazvuku. Pro stanovení pohlaví je ideální vyšetření okolo 20. týdne těhotenství, kdy jsou jednotlivé orgány plodu již tak dobře vyvinuté, že jsou i ultrazvukově dobře zobrazitelné. To platí nejen pro všechny důležité vnitřní orgány, ale i pro zevní pohlavní orgány, u chlapečka šourek s pohlavním údem a u děvčátka zejména velké stydké pysky. Dovolí-li nám děťátko vhodný ultrazvukový pohled „mezi nohy“, dá se ve většině případů s vysokou pravděpodobností a v některých případech dokonce se stoprocentní jistotou určit pohlaví potomka.

Kdy se maminka „na vlastní oči“ přesvědčí, že to je holka, či kluk?
Tak stoprocentně až po porodu a s o něco menší jistotou například na ultrazvuku ve 20. týdnu, kdy musí maminka zpravidla požádat o nadstandardní určení pohlaví plodu. A pokud to bude zřetelně vidět, tak se lékař rád o obrazový zážitek s maminkou podělí a ukáže jí buď ty, či ony drobné zevní pohlavní orgány jejího potomka.

Může se stát, že to není možné rozeznat a v jakých případech?
Třeba když je dítě jinak otočené, schoulené do klubíčka atd. Pohlaví plodu se nedá ultrazvukem určit ve všech případech, kdy o to rodiče žádají. Ty důvody jsou rozmanité, někdy se kombinují, nelze popsat přesný a úplný výčet situací, kdy pohlaví nelze opravdu v danou chvíli vidět. Některé z nich namátkou vybírám: uložení plodu koncem pánevním, to znamená zadeček s pohlavními orgány je za kostí stydkou; malé množství plodové vody; zadeček plodu přitisknutý k děložní stěně; stehna děťátka velmi těsně při sobě...

Někdy se tatínek s maminkou těší na kluka, a nakonec je to holčička. Jak to, že se dočkají překvapení?
Ano, i takové situace se mohou vyskytovat. Pokud ani ve 20. a ani ve 30. týdnu těhotenství, kdy jsou předepsané kontroly na ultrazvuku, není poloha plodu pro zjištění pohlaví vhodná, nezbývá než čekat na porod, který definitivně odhalí velké čtyřicetitýdenní tajemství.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články