Cáky cáky baví celou rodinu

Jaký výsledek dostanete, když sečtete dva živly dohromady, jako jsou dítě plus voda? Přece velké cáky cáky a správně rozjařené miminko. Není proto divu, že se dětské plavání drží na špičce nejoblíbenějších rodinných aktivit.
Cáky cáky baví celou rodinu

Na nejčastější dotazy ohledně dětského plavání odpovídala Lenka Dolanská, manažerka společnosti Infinit, která provozuje plavecké školy Žabička (Praha) a Rosnička (Brno), a plavecká instruktorka Jana Ulrychová. 

Odkdy je vhodné začít chodit s dítětem na plavání?
Kojenecké plavání je v podstatě první aktivita, kterou můžete s miminkem provozovat od narození. Do třetího měsíce věku má dítě vrozený potápěčský refl ex, což znamená, že umí zadržet dech při ponoru pod vodu. Od narození do 6. měsíce věku mohou děti plavat ve vaně, v domácím prostředí, nebo docházet do speciálního centra. Není vhodné navštěvovat veřejný bazén, jelikož v tomto věku nemá děťátko zcela vyvinutý imunitní systém. Do veřejných prostranství je vhodné začít chodit až od 6. měsíce věku dítěte. 

Je potřeba mít doporučení od lékaře?
Doporučení od lékaře není třeba. Avšak je důležité, aby děťátko bylo zdravé a všeobecně dobře prospívalo vzhledem k svému věku. Při kojeneckém plavání se mnohdy dítě setkává poprvé se svými vrstevníky, rozvíjí tak svoji sociální stránku. Fyzické aktivity jsou také prospěšné pro rozvoj vztahu matky s dítětem. V neposlední řadě je plavání prospěšné také pro maminky, jelikož se zde setkávají s dalšími rodiči, kteří mají děti ve stejném věku jako ony.

Pro které děti není kojenecké plavání vhodné? Mám na mysli například předčasně narozená miminka nebo děti s neurologickými problémy.
Pro předčasně narozené děti bych doporučovala začít s plaváním v pozdějším věku, nebo se zařadit do skupiny s dětmi o trošku mladšími, samozřejmě tato otázka je individuální. Každé dítě se s rozdílem vyrovnává různě. Ale do 1 roku dítěte by se psychomotorické rozdíly měly vyrovnat. Má-li dítě nějaké zdravotní omezení, pak je již vhodné se s lékařem o možnosti plavání poradit. Děti by měly být před zahájením kurzů již po povinném očkování.

Nabídka kurzů je poměrně široká. Na co bychom si měli při výběru dát pozor? Maminky se většinou nejvíc obávají kvality vody v bazénu.
Samozřejmě že kvalita vody je velice důležitá. Vhodný specializovaný plavecký klub by měl mít v kojeneckém bazénu zvláštní fi ltraci vody, s minimálním množstvím chloru. Tento prostor by neměl být, alespoň po dobu probíhání kurzů, přístupný veřejnosti. Co se týče kvalifi kace instruktorů, tak věřím, že v dnešní době se výuce kojeneckého plavání věnují pouze instruktoři, kteří jsou akreditovaní MŠMT. Nejlepší je, když se instruktor v oboru stále vzdělává. Maminkám bych doporučovala zeptat se na vzdělání instruktorů, protože neodborným zacházením se dá dětem i ublížit. Zázemí, které zvyšuje komfort a zjednodušuje rodičům návštěvy kurzů, je určitě vybavení šaten a sprch přebalovacími pulty, ohrádkami, možností posezení pro rodiče s dětmi, hrací koutek, kde se děti po plavání mohou aklimatizovat, možnost parkování, hlídání kočárků.

Jak vlastně probíhají hodiny plavání pro kojence? Jak by měly být dlouhé, aby se děti příliš neunavily?
Každá lekce trvá maximálně 30 min. Důležité je dodržovat rituály, například společné pozdravení a naladění se na vodu. V každé lekci opakujeme to, co jsme se již naučili, a také přidáváme nový prvek. Posilovací a náročnější cviky se střídají s relaxačními. Dítě je po lekci příjemně unavené, proto je dobré nastavit režim tak, aby se po lekci najedlo a usnulo.

Mělo by se dítě na hodiny plavání nějak připravit?
Mělo by být najezené a odpočaté. Najíst by mělo dítě dostat minimálně půl hodiny až hodinu před plaváním, aby nešlo do vody s plným bříškem. Lekce by neměla začínat v době, kdy je dítě zvyklé usínat. Nejvhodnější je, když dítě usne po plavání. Na samotnou lekci budete potřebovat buďto plenku určenou do vody, nebo plavky se speciální nepropustnou vložkou, které jsou utěsněné. Plavecké brýle bych doporučila až starším dětem od dvou až tří let. Stejně tak neopren pro děti, které plavou již 45 min. v chladnější vodě. Ale to jen těm, kterým je ve vodě dlouhodobě chladněji. Pohyb je pro dítě svobodnější spíše bez něj. 

Jaká je teplota vody v bazénu?
V kojeneckém bazénu je ideální teplota vody 32,5 °C, v rámci otužování chodíme s plaváčky před lekcí do bazénu, který má 28 °C. Postupné otužování doporučuji jak miminkům, tak maminkám. Jsme poté odolnější proti nachlazení a teplou vodu v kojeneckém bazénu si více užíváme.

Co když se nebude plavání mému dítěti líbit?
Jistota musí přicházet hlavně od rodiče, který s dítětem ve vodě manipuluje. Pokud se ale stane, že dítě lekce ve vodě nezvládá, nelíbí se mu tam, není vhodné je nutit. Vhodnější je dítě na veřejné prostranství zvykat a zkusit se do lekce zapojit později.

Plavecká škola Žabička www.plavani-zabicka.cz Malletova 2350 (Sportcentrum Step), Praha 9, tel.: 775 996 114

Plavecká škola Rosnička www.plavani-rosnicka.cz Majdalenky 10 Brno-Lesná, tel.: 734 692 474

Betynka 10/11

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články