Bystřicko: Ukažte dětem kousek naší historie

Bystřicko je v letošním roce velmi atraktivním cílem pro všechny, kteří rádi cestují za minulostí a to i pro rodiny s dětmi.
Bystřicko: Ukažte dětem kousek naší historie

Na hradě Pernštejn na návštěvníky čeká výstava historických proměn této památky v čase, tradiční podzimní květinová aranžmá nebo nová naučná stezka. Milovníky hudby zase potěší inscenace opery Bílá paní pernštejnská. To vše v rámci oslav Pernštejnského roku.

Hlavní motivací k návštěvě Bystřicka bývá pro turisty bohatá nabídka aktivit spojených s vodou. Cyklotrasa podél přehradní nádrže Vír, sjíždění řeky Svratky nebo spousta rybníků vhodných ke koupání jsou tradičními lákadly. I proto byl tento region vyhlášen evropskou excelentní destinací EDEN v kategorii „Voda jako turistický cíl“.

Nyní mají cestovatelé o důvod navíc proč do kraje zavítat. Rok 2012 byl totiž Národním památkovým ústavem vyhlášen rokem pernštejnským. Řada výstav, koncertů, divadelních představení a speciálních programů pod hlavičkou tohoto projektu probíhá všude tam, kde slavný šlechtický rod zanechal své stopy. Není tajemstvím, že mocná rodina významně ovlivňovala dějiny Čech a Moravy po více než čtyři staletí až do svého vymření po meči v období třicetileté války. Ve své vrcholné době se poměřovala s Rožmberky a koncem 15. století je majetkem i převyšovala.

V jejich původním sídle na hradě Pernštejn se až do druhého září na výstavě Pernštejnská historie seznámíte s modely a kresebnými rekonstrukcemi, zachycujícími stavební proměny objektu v různých obdobích. Při pravidelné akci Podzim na Pernštejně – Pocta Pernštejnům budete mít příležitost rozloučit se s létem. Ve druhé polovině září se interiéry prohlídkového okruhu „Od gotiky po 20. století“ rozzáří podzimními barvami. Vyzdobeny budou nápaditými aranžmá z květin, rostlin a plodů podzimu a doplněny předměty z pilotní výstavy v pražském Salmovském paláci. Pěší turisty určitě potěší nová naučná stezka se zbrusu novými lávkami vedoucí lesoparkem a nahrazující nebezpečný silniční úsek.

Klepněte pro větší obrázek

Bystřicko umožňuje poznat nejen českou historii. Na chvíli se zde můžete ocitnout jako na Divokém západě. Ve westernovém městečku Šiklův Mlýn se bude o víkendu 11. srpna 2012 při akci Rodeo show pod kopyty dobytka zvedat prach. Připraveny jsou rychlostní soutěže, při nichž je důležitá vzájemná souhra mezi koněm a jeho pánem, a především dobytkářské disciplíny, kdy si diváci užijí umění honáků. Aeroshow nabídne o týden dříve v sobotu 4. srpna 2012 přehlídku ultralehkých letadel přímo v akci, své schopnosti předvede okolo sta pilotů. Obě události budou podpořeny bohatým doprovodným programem.

Více informací o regionu na www.info.bystricenp.cz 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře