Bububu, máš na dítě „špatnou“ pánev

Strašení budoucích maminek je oblíbeným sportem nejen v internetových diskuzích. Často však vyplývá z pověr a neznalosti.
Bububu, máš na dítě „špatnou“ pánev
Na laická tvrzení, že když vám příroda nadělila oblé slovanské tvary, tak máte vyhráno, zatímco úzké chlapecké boky automaticky znamenají muka pekelná, se ale nenechte nachytat! Abychom měli od samého počátku jasno. Podle primáře gynekologicko-porodnické kliniky v Motole Romana Chmela když se mluví o úzké pánvi, neřeší lékaři její zevní rozměry – ty nejsou ke zdárnému těhotenství a porodu příliš důležité, podstatné jsou rozměry vnitřní.
 
Tajemství pánve
Dále se od pana doktora dozvíte, že když je řeč o „vnitřních rozměrech pánve“, mluví se o pánevním dnu. To tvoří svaly a vazivo. Je to, laicky řečeno, jakási pevná plotna, která drží orgány břišní dutiny, gynekologické orgány, močový měchýř a močovou trubici na správném místě. V pánvi jsou některé roviny, které jsou pojmenované shora dolů jako pánevní vchod, úžina, šíře a východ. Pánevním východem končí porodní cesty. Pokud se na tomto místě začínáte v odborných termínech ztrácet, podívejte se na obrázek. Existují navíc ještě tvrdé porodní cesty a měkké porodní cesty.
 
Trocha anatomie
Tvrdé porodní cesty tvoří kostěná pánev. Měkké porodní cesty – to jsou svaly pánevního dna. Měkkou horní část dělohy (děloha zahrnuje děložní tělo a děložní hrdlo; v děložním těle roste dítě a úkolem děložního hrdla je fungovat jako „špunt“ – udržet dělohu uzavřenou až do termínu porodu) tvoří děložní hrdlo, pochva a zevní rodidla. Když bychom volili nějaké přirovnání, tak tvrdé porodní cesty jsou něco jako silnice, po které se musí jet, jinudy prostě cesta nevede, a měkké porodní cesty představují povrch té silnice. V případě porodu je vhodné, aby byly měkké a poddajné a rychle uvolňovaly cestu hlavičce, případně zadečku miminka.
 
Pokud jsou vám podobné odborné informace ukradené a nezajímá vás co a proč, ale strachujete se hlavně o zdraví vaše a děťátka, je podstatné vědět, že s vnějšími ani vnitřními rozměry své pánve nic nenaděláte. Jsou totiž dány geneticky.

Jinak než v časopisech
Ženské postavy se dají rozdělit do čtyř základních typů, přičemž ideálem porodníků – jak jinak – je přesně opak toho, co pro přehlídková mola. Vzorem plodnosti byla, je a bude vždycky ženská postava se štíhlým pasem a silnějším, hruškovitějším zadečkem – typ figury zvané „kytara“. Ano, přesně ta postava, kvůli které se trápíme, držíme diety a stydíme se nosit upnuté džíny.
 
Atletická vysportovaná postava, neznatelný pas a malý plochý zadeček také vzbuzují závist. Majitelky těchto postav budou mít bohužel starostí nejvíc. Ani ne tak kvůli tvaru pánve, jako spíš kvůli pevnosti svalů pánevního dna. „To totiž může vést k pomalejšímu otevírání měkkých porodních cest a k delšímu porodu,“ říká pan doktor Roman Chmel.
 
Současný trend, kdy fitcentra okupují hlavně manažerky, protože i u žen se nosí svaly, je tedy proti přírodě a mezi lékaři zavilé sportovkyně mnoho obdivovatelů nenajdou. „Nejlepší je zlatý střed. Ani ochablost a ,rozkydlost‘ z nic nedělání, ani přílišná horlivost u posilovacích strojů,“ konstatuje lékař.
 
To u maminek s kostnatou postavou, štíhlým vysokým pasem a nízko posazeným středně velkým zadečkem porod probíhá většinou bez problémů. A pak tu ještě máme ženy s chlapeckou postavou, s neznatelným pasem, neznatelnými boky a malým, kulatým zadečkem. Komplikace podle porodníka nastávají, pokud čekají nějaké „obří“ miminko. Řečeno s velkou dávkou nadsázky: žena „tintítko“ by měla hledat potenciálního otce svých dětí zase spíš mezi muži křehčí tělesné konstituce, aby pak spolu zplodili drobnější děťátko.
 
Klepněte pro větší obrázek
 
Mýty a realita
„Chudinko, ty si užiješ bolesti, ty si to vypiješ, seš celá po mně,“ praví útlounká babička soucitně směrem ke stejně útlounké vnučce. Roman Chmel by vnučku netaktní babičky uklidnil. Šířka pánve s bolestivostí porodu totiž vůbec nesouvisí. Ať je jakkoli velká, bolí to pořád stejně. Rovněž u úzké pánve nehraje roli, jestli maminka rodí poprvé nebo popáté. Pokud má nastat problém, nastane vždycky.
 
Na další otázku, jestli je žena s úzkou pánví vůbec schopná rodit přirozenou cestou, anebo má rovnou počítat s císařským řezem, odpovídá odborník následovně: „I žena s úzkou pánví může porodit dítě normální cestou. Důležitým faktorem jsou v tomto případě rozměry miminka. Pokud je opravdu velké, císařskému řezu se taková maminka nevyhne. Jiný mýtus pro změnu tvrdí, že ženy s širokou pánví nejsou schopné dobře spolupracovat, protože nic necítí. Opět nesmysl. Maminka s velkými boky vnímá porod stejně jako ostatní.“
 
U tématu deformované pánve ovšem pan doktor zvážní.„Deformace pánve se vyskytovala v minulosti u hodně chudých dívek, které odmala trpěly podvýživou a nedostatek vitaminů a bílkovin se na jejich organizmu podepsal celkově. Dnes se s ní v menším množství setkáváme u žen trpících těžkou mentální anorexií. Za většinu deformit pánve ovšem  v současnosti mohou zlomeniny způsobené při dopravních nehodách. Těch je skutečně velmi mnoho a mohou velmi často vést k porodu císařským řezem.
 
Navíc pokud maminky dochází na lékařské kontroly tak, jak mají, žádné překvapení je nečeká. Jestli je pánev takzvaně zúžená, se neodhaduje „ode dveří“, ale podrobnou gynekologickou prohlídkou v době těhotenství a pak ještě jednou při přijetí na porodní sál. Lékař totiž zjišťuje, jestli některá z pánevních kostí nezasahuje do porodních cest a nepředstavuje tím překážku samovolného porodu.
 
Cvičte, maminko!
K pasivnímu přijetí osudu, který nám pánev nadělil, naštěstí zas až tak úplně odsouzené nejsme. Co můžeme aktivně ovlivňovat, jsou právě svaly pánevního dna. V dobré kondici je drží speciální těhotenská cvičení. Proč? Svaly díky vyšší produkci hormonu progesteronu v těhotenství ztrácí pružnost. Právě posílení a zpevnění v této oblasti se vám bude hodit i pozěji po porodu, kdy na ženy často útočí nepříjemný problém – inkontinence moči.
Než se ale pustíte do cvičení, poraďte se s gynekologem.
 
Ukázky vhodných cviků pro pevnou pánev
 
Upevňování svalstva
Klekněte si na podložku a opřete se o paže. Kolena ve vzdálenosti asi 30 cm. Sevřete vší silou svalstvo hýždí a „zatáhněte je do pánve“, aby se záda vypjala a vytvořila jakýsi hrb. Zůstaňte v této poloze několik vteřin. Pak záda povolte. Dávejte si ale pozor, abyste se neprohnula. Cvik několikrát opakujte.
 
Uvolnění kříže
Lehněte si na záda s pažemi položenými kolem boků dlaněmi dolů. Chodidla tlačte proti podložce. Zdvihněte pánev tak, aby se páteř dostala do roviny s krkem. Obratel po obratli se pomalu pokládejte. Křížem se stále lehce dotýkejte podložky, přitom kolena opatrně přitahujte k sobě. Zůstaňte tak několik okamžiků a zhluboka dýchejte. Natáhněte pravou nohu na podložku a pomalu přitahujte levé koleno. Potom totéž opakujte druhou nohou. Pokrčte obě nohy v kolenou a překřižte na úrovni kotníků. Pak pohybujte boky ve směru hodinových ručiček, přitom zády nepatrně kroužíte na podložce. Opakujte tento pohyb i v opačném směru.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Zatahování pánve
Nejprve zatáhněte a pak vypněte svalstvo kolem vagíny a konečníku. Jak se to dělá? Jako byste chtěla nejprve strašně moc vykonávat malou nebo velkou potřebu. Pak svalstvo vypněte – jako byste se moč nebo stolici snažila vší silou zadržet (představte si, že „to“ na vás přišlo třeba ve frontě na pokladnu v supermarketu), zůstaňte chvilku v této pozici, ale už svalstvo tolik nevypínejte. Cvičte každý den několikrát opakovaně.
 
Text: Jana Trnková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články