Boty, botky, botičky

„Na tom, co má dítě na sobě, nezáleží, oblečení může nosit obnošené, ale boty, boty musí mít vždycky nové a hlavně kvalitní!“
Boty, botky, botičky
Tolik náš dědeček–pediatr. Není proto divu, že nám koupě prvních botiček dala pěkně zabrat. Výrobci kvalitních dětských bot totiž často nepočítají s tím, že některé děti začínají chodit brzy a velikost jejich nožičky zdaleka nedosahuje čísel, která nabízejí.
 
Dětská nožka
Většina dětí přichází na svět se zdravýma nožkama a je na rodičích udělat vše pro to, aby to tak zůstalo. Do tří let věku dítěte rostou nohy velmi rychle, v některých případech až o tři čísla ročně. Z toho vyplývá, že naší ratolesti rozhodně nebudou stačit jedny sezonní botičky, je tedy velmi málo pravděpodobné, že by na podzim obulo boty zakoupené na jaře. Neustálému měření a kontrole velikosti nožky se nevyhnete, a přestože je to v dnešní době poněkud finančně náročné, je nutné boty v případě potřeby ihned zakoupit nové.
 
Správný výběr
Dětská bota by rozhodně neměla podléhat módě, její tvar musí odpovídat přirozenému tvaru nožičky. Měla by mít prostornou a kulatou špičku, pozor bychom při výběru měli dát na její zpracování, zejména na kvalitní ušití. Některé boty mají nevhodně umístěné ozdoby nebo přezky, ty by mohly poranit nebo otlačit dětskou nožku. Rovněž je nutné zaměřit se na umístění švu v oblasti palce a malíčku, jejich nevhodné umístění může způsobovat otlaky. Vnitřní Klepněte pro větší obrázektvar boty by měl poskytovat dostatek místa pro prsty, uzavřené boty by měly mít před prsty volný prostor, označovaný jako nadměrek 10–15 mm, u sandálků může být menší 5–10 mm. Polovina tohoto nadměrku slouží jako rezerva pro růst, ta druhá umožňuje volný pohyb prstů. Volte obuv vyrobenou z přírodních materiálů – useň nebo textil. Tyto materiály jsou prodyšné, absorbují vlhkost a dokáží se přizpůsobit anatomickému tvaru nohy. Obuv ze syntetických materiálů se tvaru nohy nepřizpůsobí, daří se v ní plísním a bakteriím. V oblasti prstních kloubů by měla být obuv co nejohebnější, ohebnost můžete vyzkoušet ohybem špičky boty směrem k nártu. Podpatek boty pro nejmenší děti by neměl přesahovat 5mm, u starších dětí 15 mm. Vnitřní dílec v patní části svršku, tzv. opatek, by měl být dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý, měl by odpovídat anatomickému tvaru paty tak, aby nevznikly otlaky a puchýře. Noha by měla být v botě fixována, opatek nesmí ani tlačit, ale ani klouzat. Kvalitní podešev tlumí nárazy při chůzi a dokonale rozděluje zatížení na celou plochu nohy. V neposlední řadě je důležité brát na zřetel hmotnost boty, ta by měla být co nejnižší.
 
Symbol Žirafy
Pomocníkem při výběru vhodné obuvi je visačka s logem žirafy a nápisem „Zdravotně nezávadná obuv – bota pro vaše dítě“. Jedná se o dobrovolnou certifikaci u nás vyrobené, ale i dovozové dětské obuvi. Tuto certifikaci zavedla Česká obuvnická asociace se sídlem ve Zlíně v roce 1997 a označuje obuv, která úspěšně prošla certifikačním řízením, odpovídá požadavkům na ortopedickou a hygienickou nezávadnost a bezpečnost při používání.
 
Kde nakupovat
Nakupujte u výrobců s dlouholetou tradicí výroby dětských bot, ve specializovaných prodejnách, kde vám prodavači fundovaně poradí a pomohou se změřením nožičky i s výběrem. K nakupování si vyhraďte dostatek času, nenakupujte ve spěchu a snažte se dítě při výběru botiček vhodně zabavit. Specializované prodejny s dětskou obuví či dětským zbožím jsou pro děti přímo vybaveny, a tak má váš potomek možnost odreagovat se při hře nebo může sledovat pohádku, pak snad bude při výběru zase chvíli spolupracovat.
 
Vhodné botičky najdete v široké nabídce firmy Baťa nebo přímo u výrobce zdravotní obuvy Scholl. Mezi méně známé patří americký gigant, společnost Skechers. Nabízí dětskou obuv od velikosti číslo 27 do velikosti 35, tj. pro děti od tří let, a její nabídka zahrnuje vycházkovou, sportovní, ale i domácí obuv. Designerský tým společnosti Skechers klade důraz na zajímavou a výraznou barevnost modelů tak, aby se líbily především dětem, kterým je obuv určena. Ale prioritou je splnění všech výše uvedených zdravotních kritérií. Dětské boty Skechers jsou k dostání v obchodech Timezone (více na www.skechers.cz nebo na www.timezone.cz).
 
Klepněte pro větší obrázekV prodejně Skibi v obchodním domě DBK a Masné ulici u Staroměstského náměstí v Praze jsou zastoupeny výrobky finské společnosti Reima, která je výrobcem funkčního a technicky vyspělého oblečení pro aktivní děti. V nabídce nechybí ani dětská obuv. I tento sortiment výrobků pro děti kombinuje trvanlivost a komfort s vysokou kvalitou materiálů a funkčních řešení. Díky nepromokavé, větruodolné a prodyšné Reimatec-membráně udrží tato obuv nohy dítěte v teple a pohodlí v jakémkoli počasí. Vrstva z EVA materiálu, vkládaná mezi vnější a vnitřní část podrážky, účinně tlumí nárazy při skocích a běhu. Odolné a pružné gumové podrážky vhodně dopomáhají pohodlnému pohybu nohou. Reflexními detaily na botách dopomáhají zvýšit bezpečnost vašich dětí. Nová kolekce zahrnuje Reimatec – botydo pěkného počasí, zrovna tak holínky pro hry v dešti a loužích, více informací na www.skibi.cz.
 
Jak to vidí pediatr
„Vývoj a tvarování dětské nohy začínají v době zátěže, tzn. ve chvíli, kdy se dítě staví na nožky a začíná chodit. V tomto období je nutné nohu dítěte řádně obout, k tomu rozhodně neslouží ponožky, punčocháče ani pletené capáčky od babiček, ale kvalitní kotníková bota.

Tato bota musí splňovat určitá kritéria:
Je nová – sešlapané botky od kamarádky nekopírují nohu vašeho dítěte.
 
Je pevná přes kotník, v zimě plná, v létě sandálky s pevnou patou a upevňujícím páskem přes kotník.
 
Odpovídá velikosti nožky dítěte.
 
Je z „prověřené“ prodejny – nejlépe zdravotnická obuv, v žádném případě stánkový prodej.
 
Klenba nohy dítěte se vyvíjí do 3 let věku dítěte a patří k ní fyziologicky plochá noha, lehké vtáčení nohou dovnitř i nohy do X. Pokud je významná odchylka od normy, je vhodná konzultace s ortopedem a dle jeho doporučení je možné podpořit správný vývoj cvičením nebo vložkami do bot. S nesprávným vývojem nohy souvisí následně nesprávný vývoj páteře, později vadné držení těla.
 
Mezi účinné cviky patří chůze bosou nohou po nerovném povrchu, dochází tak k žádoucí stimulaci plosky nohy a vývoji klenby,“ uvádí MUDr. Lucie Honková, dětská lékařka.
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články