Bolest během kojení není nutná

Kojíte malé děťátko a potřebujete užívat léky proti akutní bolesti? Jistě váháte, zda kojení na několik dní nepřerušit, abyste neuškodila dětskému organizmu. Odborníci doporučují kojení kvůli krátkodobému užívání léku spíše nepřerušovat.
Bolest během kojení není nutná

Podle MUDr. Martin Gregory může totiž náhlé přerušení kojení pro dítě znamenat ztrátu toho nejcennějšího, co od matky v prvních měsících života dostává. Při správném načasování se běžně užívaný lék proti bolesti dostane do mateřského mléka jen v tak malém množství, že zdraví dítěte nikterak neohrozí. „Přesto je porada s ošetřujícím lékařem vždynamístě,“dodává Martin Gregora.

„Generace našich matek většinou děti dlouho nekojila. Patřilo to k dobovému trendu. Během posledních dvaceti let s však pohled na přirozenou výživu dítěte změnil. Souvisí to s hlubším poznáním střevních slizničních funkcí, imunologických procesů v těle a samozřejmě a hlavně s detailnějším poznáním složek mateřského mléka, které z něho dělají jedinečnou tekutinu a v mnoha ohledech nedostižný způsob výživy nejmenších dětí. Ve světle těchto poznatků se dnes doporučuje kojit do dvou let i déle, s tím, že po období výlučného kojení dítě dostává současně s mateřským mlékem nemléčné příkrmy. Ty začínáme zavádět postupně mezi 17. a 26. týdne života.“ vysvětluje MUDr. Martin Gregora.

Mléko na imunitu
Mateřské mléko obsahuje všechny nezbytné živiny, které vaše miminko potřebuje pro optimální růst, vývoj a zdraví. Kojením zároveň získává potřebné protilátky, které ho ochraňují před nebezpečnými nemocemi raného věku, jako jsou průjmy, středoušní záněty či akutní infekční onemocnění dýchacích cest. Mateřské mléko navíc může přispět k rychlejšímu vývoji kognitivních schopností nemluvněte.

Počet dlouhodobě kojících matek v České republice průběžně roste. Podle údajů Laktační ligy stoupl počet dětí kojených po 6 měsících z 23,8 % v roce 2000 na 38,6 % v roce 2010. Přibývá i počet žen, které při kojení užívají léky. Výzkumy z roku 2003 ukazují, že v průběhu šestinedělí užívá nějaký typ léku zhruba 98–99 % žen. Jednalo se zejména o antibiotika a analgetika. Sedmnáct procent žen, které kojily ve čtvrtém měsíci po porodu, užívaly alespoň jeden lék. Počet matek, které kojení přeruší nebo předčasně ukončí z důvodu léčby, je však stále významný.

Riziko předčasné ztráty mléka
MUDr. Martin Gregora vysvětluje proč: „Mezi mladými maminkami panuje často obava, že užívaná medikace prostoupí do mateřského mléka a poškodí vyvíjející se dětský organizmus. Náhlé přerušení kojení je však často tím nesprávným rozhodnutím, protože může ve svém důsledku vést k předčasnému ukončení kojení. Křehká rovnováha mezi tvorbou mléka a potřebami dítěte se může přerušením kojení porušit. Navíc při běžné viróze tvoří matka ve svém těle protilátky, které přechází do mateřského mléka a mohou chránit kojené dítě. Přerušením kojení se dítě o tyto cenné látky ochuzuje a vzrůstá pravděpodobnost, že onemocní stejně jako jeho matka.“

Riziko předčasného ukončení kojení potvrzuje mnoho maminek z vlastní zkušenosti, například paní Markéta: „Když bylo malému necelých devět měsíců, přerušila jsem na týden kojení kvůli lékům na  zablokovaná záda. Po přerušení začal Honzík nejprve sát bez problémů, po dvou týdnech mu ale moje mléko přestávalo chutnat, až ho přestal chtít úplně.“

I kojící mohou léky
Běžně platí, že obavy, které panují z krátkodobého užívání léků při kojení, bývají u běžné užívaných léčiv větší, než je reálné riziko. Ačkoliv léčiva do mateřského mléka přecházejí, děje se tak obvykle v minimálním množství. Léky podávané lokálně a v minimálních dávkách zpravidla prostupují do mateřského mléka jen v minimální koncentraci. Klinicky význam pro kojence je většinou zanedbatelný. Existuje řada faktorů, které ovlivňují přestup léků do mateřského mléka. „Do mateřské plazmy hůře přestupují látky s vyšší molekulovou hmotností,rozpustné ve vodě, které se snadno vážou na bílkoviny plasmy a mají mírně kyselou povahu. Kojení je vhodné načasovat tak, aby dítě pilo při minimální koncentraci léku v mléce. Nejvhodnější je lék užít po posledním večerním kojení,před nejdelším spánkem dítěte,“ říká MUDr. Martin Gregora.

Je velice důležité zvolit vhodný lék a jeho užívání optimálně načasovat. MUDr. Martin Gregora radí: „Mezi nejšetrnější léky při léčbě bolesti u kojících matek patří Ibalgin 200. Obsahuje ibuprofen, který prostupuje do mateřského mléka v extrémně nízkých koncentracích. Jeho množství je v mateřské plazmě minimální a doba potřebná k vyloučení krátká.“

Před užitím jakéhokoliv léku se nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Naštěstí na trhu existuje řada léčivých přípravků, které vám lékař může doporučit, a není tak nutné zbytečně trpět bolestí hlavy, zubů nebo zad a psychickou nepohodu přenášet na dítě. Pokud medikaci nebudete užívat nadbytečně a vezmete si ji večer, kdy kojenec usíná na nejdelší dobu, nemusíte se obávat, že ohrožujete zdraví vašeho dítěte.

IBALGIN® 200 je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje ibuprofen. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články