Bojíte se, že vás z kola bude bolet pozadí? Už nemusíte!

Jarní počasí konečně dorazilo a s ním i možnost delších pobytů venku. Děti si tak užijí hřiště, prolézačky nebo třeba jízdu na kole. Rodinné cyklo-výlety patří k oblíbeným kratochvílím, které by nemělo nic narušovat. Ani bolestivé sezení druhý den.
Bojíte se, že vás z kola bude bolet pozadí? Už nemusíte!

yklisté si totiž od nynějška již nemusí vybírat sedlo jen podle jeho hmotnosti, tvaru a síly polstrování. Nejdůležitějším údajem pro jeho výběr se stává rozteč sedacích kostí každého jezdce. Právě ty by totiž měly tvořit jeho hlavní oporu, aby nedocházelo k nežádoucím dopadům na jeho zdraví. 

„Nejzákladnějším parametrem sedla je jeho šířka, která musí odpovídat rozteči hrbolů sedacích kostí jezdce, aby sedlo poskytovalo co nejlepší oporu pro šlapání a hlavně neomezovalo průtok krve do měkkých tkání před sponou stydkou,“ říká Karel Studnička ze specializované cyklo prodejny Ski a Bike Centrum Radotín, „Používání špatně zvoleného sedla, které průtok krve omezuje, může vést k nevratným zdravotním poškozením, která jsou zejména pro muže velmi nepříjemná,“ dodává.

Průtok krve do měkkých tkání před sponou stydkou testoval v USA sportovní lékař Roger Minkow, který spolupracuje s přední cyklistickou značkou Specialized. Na základě svých poznatků pak vyvinul sedla, která jsou zdravotně nezávadná, ovšem za předpokladu, že si cyklista vybere správnou šířku.

Kvalitní cyklistické prodejny jsou proto vybaveny zařízením na měření rozteče sedacích kostí, aby mohly každému zákazníkovi doporučit správnou šířku sedla. Měřícím zařízením je deska s vrstvou materiálu s tvarovou pamětí a měřítkem.

Na tuto desku si zákazník sedne v pozici dle pokynů obsluhy a jeho sedací hrboly zanechají v desce otisky. Jejich rozteč se následně určí pomocí instalovaného měřítka a podle výsledku se určí správná šířka sedla.

Klepněte pro větší obrázek

Přihlíží se přitom i k tomu, jaký posed cyklista na kole zaujímá. Rozlišuje se posed rekreační, sportovní a závodní.

Velkou roli pro výsledný pocit z jízdy hraje i síla polstrování sedla. Zkušenosti paradoxně ukazují, že čím více času v sedle cyklista tráví, tím slabší polstrování mu stačí. Při dlouhých vyjížďkách bývají otlaky způsobené silně polstrovanými gelovými sedly větší, nežli ty od sportovních lehkých sedel s minimální výstelkou.

Ideální samozřejmě je sedlo před nákupem vyzkoušet, ovšem tato možnost je u prodejců spíše výjimkou. Bezplatně ji nabízí například Ski a Bike Centrum Radotín, kde si můžete vybrané sedlo půjčit a následně důkladně v praxi otestovat.

Ski a Bike Centrum Radotín je specializovaná prodejna pro lyžování a cyklistiku, založená v roce 1988. Nabízí prémiové značky cyklistického a lyžařského vybavení a oblečení. Rovněž provozuje špičkový lyžařský a cyklistický servis, test centrum a půjčovnu lyžařského vybavení. Více informací naleznete na stránkách www.skiservis.cz.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články