Bojíte se prasečí chřipky? Nemusíte...

Vypadá to, že je jí kolem nás víc, než vánoční výzdoby. Přesto nám svátky zkazit nemusí.
Bojíte se prasečí chřipky? Nemusíte...
Záludná, nebezpečná, smrtelná?! Zprávy o pandemii prasečí chřipky nejsou zrovna povzbudivé. Tsunami to sice není, ale vlna, která se valí Evropou. nás může zaplavit. Informace, co s ní, zda se nechat očkovat, či ne, jsou většinou kusé.
 
Jak to s tou chřipkou je?
Nejste si jisti, jak se vlastně jmenuje? V tuto chvíli se její název ustálil na „Pandemic A/H1N1 influenza“. Ale stejně tak pro ni platí synonyma „prasečí“, „mexická“ (první vlna v Mexiku). Virus vznikl nejpíš „křížením“ prasečího chřipkového viru s lidským chřipkovým virem zčásti i ptačím. To se v přírodě děje často, především tam, kde je vhodné klima pro viry a kde jsou lidé v úzkém kontaktu s chovnými zvířaty. Pro zajímavost, virus H1N1 zde byl už v roce 1918, tehdy jako „Španělská chřipka“, ale to je jenom matoucí pojmenování, protože dnešní H1N1 je zcela nový. Je to sice chřipka průbojná, ale takových zažijeme ještě fůru, možná každý rok jinou. Stejně jako doteď. A od jiných chřipek se skutečně významně neliší. Její naléhavost je spíše v tom, že se díky cestování šíří snadno a rychle, a tak může onemocnět více lidí.
 
Jak zaútočí?
Průběh chřipky bude, stejně jako každý jiný „chřipkový“ rok, u zdravých lidí mírný. Pokud se nakazíte, budete mít teploty (38 až 40°), bude vás bolet celé tělo, trápit nechutenství, či jiné příznaky spojené s chřipkou (třesavka a zimnice, únava, nevolnost, průjem, rýma, kašel). Tak, jak jste to již někdy v minulosti poznali. Tato chřipka není žádný zabiják, v nakaženém „hostiteli“ se chová stejně jako každá jiná chřipka. „Normálně“ se s ní většina z nás vypořádá do týdne. Stejně jako každý jiný rok může chřipka ohrozit dlouhodobě oslabené či vážně nemocné pacienty (např. pacienty po transplantacích, selhávající pacienty, s těžkým základním onemocněním srdce, ledvin, plic).
 
Kdy jít za lékařem?
Pokud pracujete, zajděte k lékaři v případě potíží hned na začátku chřipky. Proč? Jdete si pro neschopenku. Pro tuto chřipku bude po dobu příznaků stěžejní léčba pacientů v domácí péči. Jedině důsledným dodržováním základních hygienických pravidel se nám může podařit tento virus „ukočírovat“.
 
Zemi zaplavil strach z neznámého natolik, že by se každý dal nejradši hned vyšetřit na H1N1. Ale k tomu není důvod. Strategie léčby se typizací chřipky vůbec nemění. Pro tuto chřipku, stejně jako pro jinou platí, že základem léčby je klidový režim, vitamin C (nejlépe šumivé tablety vitaminu C 1000 mg – tedy 1 tableta denně, u dětí 100 mg denně), vitamin B (B komplex forte), při teplotě střídat panadol a brufen, hojně tekutin (čaje, polévky), při rýmě nosní spreje (hlavně Vincentku nosní sprej, pak aktivní spreje při ucpání nosu…), při za-hlenění mukolytika (mucosolvan apod.), eventuálně antihistaminika (u dětí Fenistil kapky). Dospělí mohou ještě při výrazném zahlenění vedlejších nosních dutin brát léky s pseudoefedrinem (Clarinase tbl., na předpis).Naočkovat se proti sezonní chřipce či proti pandemické může každý. Světové zdravotní organizace očkování nadále doporučují. Vhodné není jen v průběhu akutní nemoci a u těhotných v prvním trimestru gravidity.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Co si zapamatovat?
Bolí vás „celý člověk“? Máte kašel, rýmu, teploty? Šup do postele.Mezi lidi se vraťte, až budete OK. (Ale nelekejte se všech kašlajících, někdy může být kašlání i projevem pomalé úzdravy sliznic horních cest dýchacích a může přetrvávat i měsíc po proběhlé infekci).
 
Na adrese www.pandemic.cz si přečtěte nejnutnější hygienická pravidla: správné mytí rukou, nutnost kašlat ne na ostatní, ale do kapesníku (nebo alespoň do vlastní ruky!), nesahat si do očí a na nos, či do úst neumytýma rukama, apod… prostě pravidla, která bychom měli všichni dodržovat bez řečí.
 
Délka pobytu v domácí péči by měla být u dospělých s výraznými potížemi do 10 dnů, děti by po tom „nejhorším“ (po teplotách) měly doma zůstat ještě týden, aby nenakazily další vrstevníky ve školkách či školách.
 
U dětí ještě pediatři doporučují v období několika měsíců, kdy se očekává vlna chřipky, a pokud to není zcela nutné, počkat s očkováním živých vakcín (Priorix, Trivivac). Pokud by bylo očkování živé vakcíny nezbytné, je dobré vyčkat v „ústraní“ s dítětem týden po očkování.
 
Těhotným ženám se v tomto „chřipkovém“ období vyplatí preventivní konzumace vitaminu C, vitaminu B, dokonalé mytí potravin. Virus se ničí již při 70°, tedy potraviny uvařené by měly být zcela bezpečné.
 
Text: Maja Stříteská
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články