Bodnutí a kousnutí hmyzem - jak jsou nebezpečná?

Léto budiž pochváleno... Jako by nestačilo to horko, ještě nás obtěžuje všelijaká havěť.
Bodnutí a kousnutí hmyzem - jak jsou nebezpečná?

Řeč je především o vosách, ovádech a komárech, kteří mohou způsobit bolestivé bodance, jež otékají a svědí. To v lepším případě. V horším mohou vyvolat alergickou reakci. Samostatnou kapitolu tady představují infikovaná klíšťata. A proto se mnohé těhotné hmyzích ataků obávají…

Pěkně to svědí!
Některé nastávající maminky mají strach i z pupenu, který se vytvoří kolem místa vpichu – jsou jejich obavy oprávněné? „Pokud bodne těhotnou například komár, který v našich podmínkách obvykle není přenašečem nakažlivého onemocnění, nemá kožní reakce vliv na těhotenství. Zarudnutí v místě po bodnutí vosou je rovněž zcela bezvýznamné. Místní kožní reakce je tedy tím nejmenším zlem, problém nastává jen v případě předem známé alergie,“ říká MUDr. Roman Chmel a pokračuje: „Obecně mohou bodance a kousance hmyzu v první řadě způsobit nepříjemné pocity svědění a pálení na postiženém místě, které si často škrábeme, abychom se aspoň na chvíli zbavili znervózňujícího svědění. Právě snaha zbavit se tohoto trvale obtěžujícího pocitu může vést k rozškrábání postiženého místa na kůži, které se může zanítit. Kožní zánět se pak často zdlouhavě léčí antibiotickými mastičkami.“

Alergická reakce
Jak již bylo napsáno, problém nastává, když těhotná nepřiměřeně reaguje na bodnutí… „Alergická reakce představuje podstatně závažnější problém,“ vysvětluje MUDr. Roman Chmel. „Například reakce na vosí bodnutí může být někdy spojena až s takzvaným anafylaktickým šokem, který může ohrozit dotyčnou i na životě. Mohou nastat vážné dechové potíže a bezvědomí, takže návštěva lékaře je nutná. Včasné podání protialergických léků, a to nejlépe přímo, do žíly‘, často alergického člověka zachrání od vážných následků. Jaká je tedy první pomoc? Pokud vás bodne vosa a víte o tom, že máte na její píchnutí alergii, vezměte si rychle jakýkoli protialergický lék, který máte doma k dispozici, a zavolejte záchranku. Jestliže bydlíte poblíž zdravotnického zařízení a máte auto s řidičem, ihned se nechte odvézt k ošetření. I v případě, že se po píchnutí vosou objeví problémy s dýcháním či větší kožní reakce u ženy, která dosud alergické projevy neměla, ihned volejte lékaře. Může to znamenat nově zjištěnou alergii.“

A klíšťata!
Určitě největší strach mají těhotné z infikovaného klíštěte, které znamená pro ni samotnou i pro plod výrazné nebezpečí. Jak by měla maminka postupovat, když najde přisáté klíště? „Měla by co nejdříve vyhledat odbornou pomoc, která klíště odstraní tak, aby se minimalizovalo riziko přenosu případné infekce,“ zdůrazňuje MUDr. Roman Chmel a dodává: „Těhotným stejně jako všem ostatním hrozí riziko klíšťové encefalitidy (zánětu mozku). Toto onemocnění může mít vážný průběh v jakémkoli stavu, a tedy i v těhotenství, jehož osud může být probíhající chorobou reálně ohrožen. Přenos choroby na těhotnou v třetím trimestru může vést, samozřejmě podle závažnosti průběhu, až k předčasnému porodu nezralého novorozence.“

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články