Boby, sáně - hurá na ně!

Nastal čas radovánek na sněhu a jízda na sáňkách či bobech stále patří mezi nejoblíbenější zimní činnosti našich dětí...
Boby, sáně - hurá na ně!
Pokud uvěříme dlouhodobým předpovědím meteorologů, neměla by být letošní zima tak skoupá na sníh jako ta minulá a vzhledem k tomu, že na horách už v listopadu spustily první lyžařské vleky, vypadá to, že si zimních radovánek opravdu užijeme. Je pravda, že dospělým sníh spíše komplikuje život, ale dětské oči nedočkavě vyhlížejí první sněhové vločky a bílou nadílku vítají s nadšením. A protože ne všichni rodiče holdují lyžování nebo děti ještě nedorostly do věku, kdy je vhodné s lyžováním začít, je nejvyšší čas po-ohlédnout se po jiných sportovních potřebách určených k hrátkám a jízdě na sněhu. Ostatně i lyžaři a snowboardisté jistě rádi aspoň na chvíli vymění lyže nebo prkno za parádní jízdu na saních.

Sáně – to je klasika
Sáně znali už naši praprarodiče, ale ti je na rozdíl o nás nevyužívali jen ke hrám. Jejich podoba se zase tolik nezměnila, ale výrobci stále přicházejí s nějakým zlepšením. A tak se dnes můžete setkat nejen se sáňkami plastovými, ale dokonce i skládacími. Pro ty nejmenší je ideální doplnit sáně o ohrádku, ve které pak bude batole nebo i předškolák bezpečně sedět zachumlán v teple fusaku či deky a jedinou jeho starostí bude povzbuzování rodičů k rychlejší jízdě. Náš trh v současné době nabízí několik druhů saní, ale k podstatným parametrům, které je důležité při jejich koupi zvážit, je nosnost, délka saní a sedáku a bude-li je užívat více dětí najednou nebo spíše jedno dítě v doprovodu dospělé osoby.

Co vám o sobě poví
Výrobce většinou tyto parametry uvádí u každého výrobku a vy tak máte možnost zjistit, že kupříkladu sáně Lavina 110 – cena okolo 1300 korun, mají délku 110 cm, nosnost 120 kg, ale délka sedáku je 56 cm, tedy 2 dospělí s dítětěm by měli problém se společně svézt. Sáně Lavina 125 mají sice stejnou nosnost, ale jsou delší o 15 cm, jejich sedák má délku 71 cm a jsou téměř o 100 korun dražší. Celkovou délku saní zvažte i kvůli přepravě a skladování. Do každého kufru auta se vejde typ Worker o délce 110 cm. Jsou to sáně skládací! S hliníkovými lyžinami a vyrobené v kombinaci materiálů dřevo a plast. Jejich nosnost je 80 kg a cena se pohybuje okolo tisícovky.

Ohrádkujeme
Téměř všechny sáně je možné opatřit ohrádkou, prodejce by měl poradit, který typ ohrádky je vhodný k jakému typu saní. Ohrádky jsou buď celoplastové v ceně asi 200 korun, nebo v kombinaci dřevo plast za 300 korun. Ohrádky by měly být již od výrobce doplněny o úchyty s vruty. Tažný popruh je nutné zakoupit zvlášť a jeho cena se pohybuje okolo 50 korun.
Plastové sáňky jsou vyrobeny z tvrzeného plastu v různých barevných variantách, typ Huricane o rozměrech 94x44x22 cm je nabízen v ceně 790 korun.

Boby a kluzáky
Boby zaznamenaly také celou řadu zlepšení oproti těm prvním, tzv. pekáčům. Na trhu se objevily anatomicky tvarované boby s brzdami, které umožňují určité ovládání směru a zastavení. Letošním hitem jsou reflexní barvy a cena se pohybuje v rozmezí 190 až 300 korun. Tento typ představují boby Cyclone nebo o něco levnější typ Ufo.
 
Pro nejmenší děti, které ještě nejsou schopny ovládat brzdy, jsou vhodné malé boby o rozměrech 40x30 cm v různých barevných provedeních.
Pro ty náročnější jsou v nabídce řiditelné modely. Řídit boby lze různě, třeba boby Galaxy jsou výjimečné tím, že mají kloubové řízení, které se ovládá nohama, boby Snowboat zase lyžiny, které se lehce ovládají volantem.
 
K nejlevnějšímu zimnímu vybavení patří různé typy kluzáků nebo lopat v podobě zvířátek či pohádkových postav, jejich cena se pohybuje od 30 do 60 korun. Jejich výhodou je, že je možné je využít i na malém množství sněhu, nevýhodou špatná ovladatelnost.

„Klouzačky“ Klu-Ski
Zajímavou novinkou na trhu jsou plastové podrážky na boty. Připevňují se přezkami a na uježděném sněhu umožňují klouzavý pohyb. V nabídce je několik typů určených jak dětem, tak dospělým a jejich cena se pohybuje od 300 do 700 korun. Jejich používání slibuje spoustu zábavy a legrace. Více informací najdete na www.babysport.cz

Bezpečnost a zdraví
Až vyrazíte na sníh, nezapomínejte na to, že...
 
Pohyb na čerstvém vzduchu vám i vašim potomkům nepochybně prospěje, ale je potřeba zvážit délku pobytu, abychom děti nepřetížili pobytem na chladném a mrazivém vzduchu.
 
Pokud dítě vezete na sáňkách, dělejte pravidelné přestávky určené k rozpohybování a zahřátí dítěte.
 
Nezbytnou součástí výletu na sníh je náhradní oblečení. Které dítě by se nezmáčelo? A cesta domů je pak nekonečná v mokrém oblečení.
 
Důležité je používání ochranných krémů a v případě potřeby i brýlí.
 
Pro bezpečnost malých není od věci, pokud dítě vlastní přilbu na lyže, aby ji používalo i při jízdě na bobech či sáňkách. Totéž platí i o lyžařských brýlích, které výborně chrání oči před odletujícím sněhem.
 
Pokud jezdí děti samy, je na rodiči, aby vybral vhodný terén. Malé děti, které ještě plně neovládají zastavení by měly jízdu ukončit v protisvahu nebo alespoň v mírnějším terénu, kde se sníží rychlost.
 
Nezapomínejme, že sjezdovky jsou určeny lyžařům, a pokud se na ně vydáte s boby či sáněmi, vystavujete se velkému nebezpečí!

Kopec za rohem
Nespornou výhodou bobů i sání je to, že pokud napadne sníh i ve městě, nemusíte trávit čas v autě při někdy náročných přesunech na hory, ale stačí vyběhnout před dům nebo do blízkého parku, kde se jistě najde nějaký, byť třeba jen malý kopeček.
Ale pokud jste skutečnými přiznivci sáněk, máte možnost vyrazit za „opravdovým“ svezením třeba do Špindlerova Mlýna na sáňkařskou dráhu SNOW & FUN v délce necelých 4000 m.

Informace - www.sankarska-draha.cz

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články