Bílý sport pro nejmenší

Tenis, to nejsou jen vydělané miliony a světová sláva, je to i zábava, s níž mohou začít už tříletí caparti.
Bílý sport pro nejmenší

Andy Murray vyhrál Wimbledon a za zády mu stál český kouč Ivan Lendl. Odborníci předvídají, že stejně jako po triumfech dalších českých es Tomáše Berdycha, Petry Kvitové nebo dvojice Hradecká-Hlaváčková se u nás opět zvedne o tenis zájem. A to je dobře. Tenis je ušlechtilý a elegantní sport, který dětem přináší nejen sportovní vyžití, ale učí je i chování a podobně jako golf dbá i na oblečení. Ne nadarmo se mu říká sport džentlmenů.

Kdy začít

"Začínáme tzv. pinkačkou, kdy si děti s raketou spíš hrají a učí se pohybovat po kurtu," říká Radek Dvořák z tenisového klubu Meteor Praha. „Dvacet minut trénují údery a zbytek lekce je formou hry, chytají míčky a trénují motoriku. Je to učení hrou, děti se protáhnou, pobaví, a vlastně ani nevědí, že se něco učí. Pinkačka je určená pro děti zhruba od tří do sedmi let a pak postoupí dál na velký kurt." Není ale třeba spěchat, pokud dítě bílý sport hned za srdce nechytí, počkejte a vraťte se s ním na kurty později. I nový wimbledonský vítěz začal s tenisem ve třech letech, ale pak až téměř do juniorského věku neustále odbíhal k fotbalu a málem u něj nadobro zakotvil. „Děti by si měly vyzkoušet různé sporty, aby si mohly vybrat, co je opravdu baví a co budou dělat s chutí. Až tak v devíti deseti letech by si měly vybrat, čemu se chtějí naplno věnovat," dodává Radek Dvořák.

Kolik to stojí

Velkou mýlkou rodičů je, že tenis je příliš drahý sport. Tak to ale vůbec není, například takový hokej, kterému se u nás věnují tisíce dětí, je co do ceny vybavení mnohem nákladnější. A to nemluvíme o váze tašek. Za hokejovými bagy nejsou děti skoro vidět, zatímco batoh s raketou unese i malé dítko. „Děti nepotřebují nic zvláštního, stačí tenisky, tepláky nebo kraťasy a tričko. Profesionální dětská raketa se dá koupit kolem šesti set," vypočítává Radek Dvořák. Co se bot týče, tady platí, že musejí mít kulaté hrany u podrážky, aby se neničil kurt, ale jinak pro děti skutečně žádná další omezení nejsou. Až později, kdy dojde na období zápasů, se teprve začne řešit oblečení vhodné k tomuto sportu, ale na první tréninkové roky to skutečně není zapotřebí. Kurzy tenisu pro děti se nejčastěji pohybují kolem čtyř tisíc za pololetí při tréninku dvakrát týdně.

Proč právě tenis

Další výhoda tenisu, oproti například již zmiňovanému hokeji, je v tréninku. Zatímco malí hokejisté nebo krasobruslaři často vyjíždějí na led ještě ráno před školou a je to pro dítě i rodiče časově náročné, tenis je v tomto ohledu mnohem vstřícnější. Tréninky jsou odpolední, příjemné a v klidu. Pokud však dítě u tenisu zůstane a budete s ním pak objíždět turnaje, které jsou pro žákovské kategorie především o víkendu, pak tomu samozřejmě také budete muset dost času obětovat. Pokud máte plašší dítě, pak se ale určitě bude lépe cítit na tichém kurtu než v ukřičené sportovní hale. V neposlední řadě tenis naučí dítě postavit se samo za sebe, naučí ho i koncentraci, vštípí mu chování fair play a navrch přidá punc elegance. Je to skutečně noblesní sport.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články